- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Carboautomatyka – lider technologii odmetanowania
2014-02-15Wszystkie 9 wybudowanych w Polsce w ostatnich latach stacji odmetanowania zostały oparte o technologię i rozwiązania opracowane w tyskiej Carboautomatyce SA. Najnowsza z tych stacji właśnie rozpoczęła pracę w należącej do Kompanii Węglowej, kopalni Brzeszcze. Ta położona w Małopolsce kopalnia należy do zakładów, gdzie ze złóż węgla wydziela się najwięcej metanu w Polsce.
Więcej
-
Stany Zjednoczone: zatrudnienie w sektorze PV rośnie 10 razy szybciej niż w całej gospodarce
2014-02-15Jak wynika z danych amerykańskiej Solar Fundation, w 2013 roku zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym w Stanach Zjednoczonych wzrosło niemal o 20%.
Więcej
-
Jak budować, to energooszczędnie
2014-02-14Wprowadzone z początkiem tego roku nowe warunki techniczne to krok w kierunku upowszechniania budowy domów energooszczędnych. Jednak dla inwestorów, którzy chcą w przyszłości znacząco oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie, znowelizowane przepisy mogą okazać się niewystarczające. O tym, czy warto iść o krok dalej, oraz w jaki sposób prawidłowo izolować tak ważne elementy budynku jak ściany i dach, Energooszczędnym 4 kątom opowiada dr inż. Konrad Witczak, specjalista ds. norm i standardów w budownictwie.
Więcej
-
Od zielonej rewolucji przemysłowej do rewolucji ekologicznej
2014-02-14Zazielenianie przemysłu stanowi klucz do tego, byśmy mogli powstrzymać zmiany klimatu i zachować kwitnące społeczeństwo. Aby to osiągnąć, potrzeba nam nowego podejścia do środowiska.
Więcej
-
Atom na Węgrzech, atom w Polsce
2014-02-14Przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi rząd kontrowersyjnego Viktora Orbána podpisał umowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o rozbudowie zbudowanej jeszcze przez Związek Radziecki elektrowni atomowej w położonym w środkowych Węgrzech miasteczku Paks. Rosja wedle zawartej umowy nie tylko dobuduje dwa kolejne reaktory do czterech już istniejących, ale również udzieli Węgrom 30-letniej pożyczki o wartości ok. 10 mld euro. Pokryje to 80% kosztów inwestycji.
Więcej
-
Niemiecka polityka klimatyczna
2014-02-13Jaka jest polityka klimatyczna Niemiec i jakie są jej uwarunkowania? Czy w tej kwestii więcej nas dzieli czy łączy z sąsiadami zza zachodniej granicy? Próbując odpowiedzieć na te pytania, możemy wspierać się m.in. analizą dr. Andrzeja Ancygiera zamieszczoną w 41. numerze "Biuletynu Niemieckiego" z listopada ub.r. Pytania zyskują na aktualności w świetle spotkania, które w ramach Trójkąta Weimarskiego miało miejsce w Krakowie w dniach 7-8 lutego.
Więcej
-
Piechociński: Polska chce być eksporterem netto energii
2014-02-13W poniedziałek, 10 lutego br. w siedzibie PAP, odbyła się konferencja "Unijny pakiet klimatyczny a polski przemysł". Udział w niej wzięli m. in. wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński, wiceminister środowiska i pełnomocnika rządu ds. klimatu, Marcin Korolec, oraz przedstawiciele polskiego przemysłu ciężkiego.
Więcej
-
Mieszkańcy gminy Tuchomie za biogazowniami
2014-02-12Gmina Tuchomie (powiat bytowski, woj. pomorskie) opracowuje właśnie swą strategię rozwoju. Chce, żeby wpływ na jej kształt mieli sami mieszkańcy. W ramach konsultacji społecznych w tej sprawie mieszkańcom rozdano do wypełnienia ankiety. Pytano w nich m.in., czy życzyliby sobie, żeby w ich gminie powstawały biogazownie. 39 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak", a 34 proc. – "nie".
Więcej
-
Renowacje źródłem dużych oszczędności i kołem napędowym gospodarki
2014-02-12Renowacje mogą przynieść konkretne korzyści ekonomiczne w Unii Europejskiej, pod warunkiem, że będą efektywne energetycznie – informuje raport firmy doradczej Copanhagen Economics. Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie ze względu na potencjał renowacji i, jak wynika z szacunków, mogłaby na nich zyskać 5,25 mld euro i 60 000 miejsc pracy.
Więcej
-
Renowacje źródłem dużych oszczędności i kołem napędowym gospodarki
2014-02-12Renowacje mogą przynieść konkretne korzyści ekonomiczne w Unii Europejskiej, pod warunkiem, że będą efektywne energetycznie – informuje raport firmy doradczej Copanhagen Economics. Polska znajduje się na piątym miejscu w Europie ze względu na potencjał renowacji i, jak wynika z szacunków, mogłaby na nich zyskać 5,25 mld euro i 60 000 miejsc pracy.
Więcej
-
Samorządy szansą dla klimatu w Polsce
2014-02-12Polski rząd hamuje wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, bo te obniżają zyski państwowych przedsiębiorstw energetycznych opierających biznes na węglu, ropie i gazie ziemnym. Jednak w samorządach, coraz bardziej widać, że energetyka rozproszona to szansa, by kapitał pozostał w Polsce, zamiast w zamian za import surowców energetycznych eksportować środki finansowe za granicę.
Więcej
-
Ubóstwo energetyczne – jak pomagać?
2014-02-11Czy dodatek energetyczny to najlepsza forma wsparcia dla osób o niskich dochodach, które mają problemy z regularnym płaceniem rachunków za energię i utrzymaniem w domu odpowiedniego komfortu cieplnego? Jak z kwestią pomocy odbiorcy wrażliwemu i gospodarstwom w sytuacji ubóstwa energetycznego radzą sobie inne kraje? O tym i podobnych kwestiach była mowa podczas wizyty dr Ute Dubois w Warszawie i spotkań, w których wzięła udział w dniu 31 stycznia 2014 roku.
Więcej
-
Antidotum na braki energii? Prof. Żmijewski proponuje ideę spółdzielni energetycznych
2014-02-11W wywiadzie dla wnp.pl prof. Krzysztof Żmijewski postuluje rozwój energetyki prosumenckiej i energetyki realizowanej na poziomie gmin m.in. w modelu spółdzielni energetycznych. Jego zdaniem takie rozwiązania mogą być odpowiedzią na problem spodziewanego niedoboru energii elektrycznej, który już teraz jest zauważalny na obszarach wiejskich.
Więcej
-
Grupa Wyszehradzka o klimacie
2014-02-11W Budapeszcie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów ds. zmian klimatu i środowiska Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii. Jednym z głównym tematów rozmów była polityka klimatyczna Unii Europejskiej po 2020 roku. W spotkaniu wziął udział wiceminister Marcin Korolec.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna w sprawie celów polityki klimatycznej na 2030 rok
2014-02-10Koalicja Klimatyczna krytycznie oceniła część propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską w komunikacie dotyczącym ram politycznych na lata 2020-2030 dotyczących klimatu i energii.
Więcej
-
Ciąg dalszy konfliktu wokół biogazowni w Klepaczewie
2014-02-10Głośny spór o budowę biogazowni rolniczej w Klepaczewie na Podlasiu (gmina Sarnaki) trafił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Siedlcach. Wójt Sarnak odmówił inwestorowi, spółce BioNe, wydania decyzji środowiskowej, a inwestor od tej decyzji się odwołał – właśnie do SKO. Mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, by zniechęcić spółkę do realizacji tego przedsięwzięcia.
Więcej
-
Oil Peak spotyka zmiany klimatu
2014-02-10Amerykański Departament Energii opublikował swoją wstępną doroczną prognozę energetyczną EIA AEO 2014. Najczęściej powtarzaną przez media informacją jest przewidywany wzrost wydobycia ropy w USA do poziomu 9,61 mln baryłek dziennie, mniej więcej do poziomu historycznego szczytu z 1970 roku. Mniej już mówi się o tym, że nawet według urzędowo optymistycznej EIA od 2020 roku wydobycie będzie spadać.
Więcej
-
Polacy nie wiedzą, jak oszczędzać energię
2014-02-09Ogólnopolskie badania wskazują, że chociaż większość Polaków deklaruje chęć oszczędzania energii elektrycznej, niewielu oszczędza ją w rzeczywistości. Tymczasem Polska stoi u progu wielkich zmian związanych z wdrażaniem w energetyce technologii inteligentnego opomiarowania (AMI). Zmiany te nie odbędą się jednak bez aktywnego udziału konsumentów, skłonnych zmienić swe nawyki w użytkowaniu energii – przekonują organizatorzy kampanii „Inteligentne sieci: dla domu, środowiska i gospodarki".
Więcej
-
Elektryczne pompy ciepła są niezbędne dla gospodarki Niemiec opartej o OZE
2014-02-09W styczniu rząd Niemiec przyjął nowe założenia reformy polityki energetycznej. Utrzymany został cel OZE dla 2050 roku – 80% energii w Niemczech ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Fraunhofera ISE, analizując modele systemu energetycznego w Niemczech do 2050 roku, doszli do wniosku, że w przyszłości energia elektryczna wykorzystywana do ogrzewania musi odgrywać większą rolę w dostawie energii w Niemczech. Ochroni to przed znaczącym wzrostem kosztów przy produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Biuletyn energii odnawialnej o biomasie stałej już dostępny
2014-02-08W latach 2011-2012 ilość wykorzystanej energii pierwotnej zawartej w biomasie stałej powróciła na ścieżkę wzrostu na poziomie 5,4%, osiągając poziom 82,3 mln ton oleju ekwiwalentnego (Mtoe), czyli o 4,2 Mtoe więcej w porównaniu do roku ubiegłego. W 2011 r. wyjątkowo łagodna zima przyczyniła się do znacznego zmniejszenia ilości wykorzystanej biomasy, co zahamowało niezakłócony od 1999 roku rozwój tego rynku – czytamy w najnowszym biuletynie energii odnawialnej, poświęconym biomasie stałej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności