- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje
-
Projekt ustawy "Prawo energetyczne" gotowy. Z pierwotnej wersji prawie nic nie zostało
2012-10-31Resort gospodarki definitywnie zakończył prace nad nowym prawem energetycznym. W ciągu najbliższych dni ma trafić do sejmu. "Po szerokich konsultacjach społecznych i międzyresortowych z pierwotnej wersji projektu tej ustawy nie zostało niemal nic" – przyznaje Edward Słoma z Ministerstwa Gospodarki. Wśród najważniejszych zmian znalazły się te dotyczące Urzędu Regulacji Energetyki, wsparcia dla kogeneracji czy ułatwień dla właścicieli samochodów elektrycznych.
Więcej
-
Niskoemisyjne samochody stworzą miejsca pracy w UE
2012-10-31Niskoemisyjne samochody są korzystne dla wzrostu zatrudnienia w całej Unii Europejskiej, kieszeni kierowców, gospodarki, a także Ziemi – czytamy w nowym raporcie europejskiej federacji Transport & Environment.
Więcej
-
Wielka Brytania redukuje najwięcej
2012-10-30W 2011 roku Wielka Brytania najbardziej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zmniejszyła swoje emisje. Przekroczyła tym samym zobowiązania protokołu z Kioto. Zobowiązań mogą nie wypełnić za to Włochy i Hiszpania – poinformowała w połowie zeszłego tygodnia Europejska Agencja Środowiskowa.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna ma już 10 lat!
2012-10-30W dniach 24–26 października br., z okazji dziesięciolecia Koalicji Klimatycznej, Jej Królewska Wysokość Laurentien Księżna Niderlandów odwiedziła Warszawę. Spotkała się m.in. z dziećmi z jednej ze szkół podstawowych, aby przeczytać im fragment swojej książki. W czwartek 25 października w Warszawie odbyła się gala z okazji 10-lecia Koalicji Klimatycznej. Gość honorowy wydarzenia wygłosił krótkie przemówienie na temat znaczenia organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz ochrony klimatu globalnego.
Więcej
-
Nowe rozporządzenie MG zmieni zasady wykorzystania biomasy w energetyce
2012-10-30Ministerstwo Gospodarki przygotowało nowe rozporządzenie, które znacząco ograniczy możliwość wykorzystania biomasy w energetyce.
Więcej
-
PZS zaprasza na szkolenie "Zależności Globalne"
2012-10-30Polska Zielona Sieć zaprasza nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu e-learningowym "Zależności Globalne". Szkolenie posiada honorowy patronat Ośrodka Rozwoju Edukacji, jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2012 r.
Więcej
-
G. Wiśniewski: Rząd preferuje energetyką jądrową kosztem zielonej
2012-10-29"Energetyka jądrowa wspierana przez rząd i Sejm, doczekała się regulacji, które zostały przyjęte poza szerszą dyskusją społeczną w szybkim tempie" – zwraca uwagę Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. To, w jego ocenie, blokuje rozwój odnawianych źródeł energii, które nie mogą liczyć na takie polityczne wsparcie, jak projekt budowy elektrowni atomowej.
Więcej
-
Unijna zgoda w sprawie klimatu, prawo Polski do jednostek emisji AAU obronione
2012-10-29Unijni ministrowie ds. środowiska porozumieli się w sprawie polityki klimatycznej. Unia jest gotowa na globalny szczyt ONZ – ma wspólne stanowisko, które pozwoli na negocjacje w grudniu i przekonywanie innych krajów do zaangażowania w globalną ochronę klimatu. Jednocześnie zawarte porozumienie uwzględnia postulaty Polski. Umożliwia pełne wykorzystanie i sprzedaż wszystkich jednostek emisji gazów cieplarnianych, tzw. AAU, po 2012 r. Dla Polski to możliwości dalszego zazieleniania, czyli inwestycji w oszczędność energii i ochronę klimatu, na które dotąd zyskaliśmy 700 mln zł.
Więcej
-
Srebrny Delfin na festiwalu w Cannes dla polskiego filmu o energetyce wiatrowej
2012-10-29Reportaż "Podmuch energii" szczecińskiego oddziału TVP otrzymał nagrodę Srebrnego Delfina w kategorii TV Documentaries and Reports – Environmental & Ecology na zakończonym 18 października trzecim festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards.
Więcej
-
Dlaczego w szkole warto rozmawiać o energetyce – szkolenia Instytutu na rzecz Ekorozwoju dla nauczycieli
2012-10-28"Na energii opiera się nasza cywilizacja" – to oczywiste stwierdzenie powinno w XXI wieku wywołać wiele pytań o pochodzenie energii, o jej przyjazność środowisku, o jej dostępność i koszt. Świadomość wagi energii w naszym życiu staje się obecnie niezwykle istotna. Pojawia się pomysł, aby nauczyciele włączyli wiedzę o energetyce i świadomej konsumpcji energii do swoich zajęć. Ośrodek Kształcenia Nauczycieli Eko-Tur i Instytut na rzecz Ekorozwoju przygotowali specjalne szkolenia z zakresu problematyki nowoczesnej energetyki.
Więcej
-
NFOŚiGW będzie finansował inwestycje związane z poprawą jakości powietrza
2012-10-28Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad uruchomieniem programu wspierającego finansowo działania inwestycyjne, który miałby poprawić jakość powietrza. Chodzi o wdrożenie w Polsce przepisów unijnej dyrektywy CAFE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Beneficjentami dotacji będą np. firmy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz osoby fizyczne.
Więcej
-
Ponad połowa domów w USA to domy energooszczędne. W Polsce zaledwie 6 proc. To ma się zmienić
2012-10-27Wciąż brakuje w Polsce energooszczędnych domów. 94 proc. inwestycji nie ma podstawowych rozwiązań, które mogłyby obniżyć koszty ich utrzymania – wynika z danych Home Broker. Zmienić miałoby to unijne prawo, które za 8 lat zacznie obowiązywać w Polsce. – Po 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki powinny mieć prawie zerowe zużycie energii, co oznacza, że sektor budowlany czekają duże zmiany, szczególnie w Polsce – mówi Justyna Biernacka ze Skanska Residential Development Poland.
Więcej
-
Powstał kolejny projekt zmiany prawa energetycznego
2012-10-26Posłowie Platformy Obywatelskiej w piątek 19 października złożyli u marszałka sejmu trzeci już w przeciągu ostatnich czterech miesięcy projekt dotyczący zmiany prawa energetycznego. Pierwsza poselska propozycja pojawiła się już w czerwcu. Pod koniec września nowe prawo energetyczne zaproponowało Ministerstwo Gospodarki. Teraz parlamentarzyści przedstawili kolejny projekt zmian. Nikt już chyba nie wierzy, że pakiet ustaw energetycznych zostanie uchwalony do końca roku.
Więcej
-
Wykonawcy ociepleń na bakier ze znajomością przepisów budowlanych
2012-10-26Z trzeciej fali badania badania TNS Pentor Poznań "Rynek ociepleń ścian zewnętrznych w Polsce" wynika, że zaledwie 47 proc. wykonawców ocieplających ściany budynków zna przepisy na tyle dobrze, by z przekonaniem stwierdzić, że stosowanie materiałów bez aprobaty technicznej jest niezgodne z prawem budowlanym. Nieznajomość zasad doboru materiałów wiąże się z ryzykiem niewłaściwego ocieplenia ścian, czego skutki inwestorzy i użytkownicy budynków mogą odczuwać przez wiele lat. Nieprawidłowa termoizolacja oznacza także stratę energii, wyższe koszty ogrzewania i większą emisję CO2.
Więcej
-
Podsumowanie seminarium "System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich"
2012-10-25W dniu 23 października br. odbyło się seminarium poświęcone mechanizmowi wsparcia efektywności energetycznej, tj. systemowi białych certyfikatów. Miało ono na celu przedstawienie doświadczeń i dobrych praktyk wdrażania systemu w Australii w odniesieniu do wyzwań stojących przed Polską. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut na rzecz Ekorozwoju ze współpracy z Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Australii Południowej oraz australijskimi firmami Embertec i Green Made Easy.
Więcej
-
Bloomberg: Inwestycje w czystą energię spadły w trzecim kwartale
2012-10-25Światowe inwestycje czystą energię w trzecim kwartale 2012 roku spadły aż o 20% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku i o 5% w porównaniu do drugiego kwartału br. – doniósł październiku Bloomberg New Energy Finance. Stało się tak głównie za sprawą Europy i Stanów. Więcej pieniędzy na OZE wydają natomiast Brazylia i Maroko.
Więcej
-
Nabór uczestników do projektu "Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach"
2012-10-25Rozpoczął się nabór uczestników do projektu "Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach" (OZERISE). Projekt realizowany jest przez Instytut Energetyki Odnawialnej (koordynator projektu), Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, NMG oraz API Micon. Wsparcie finansowe projektu pochodzi ze środków unijnych w ramach programu Life+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej
-
Przedsiębiorcy widzą zalety zielonej energii, ale nie potrafią z niej skorzystać
2012-10-25Organizator Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2012 wspólnie z firmą badawczą Interactive Research Center przeprowadzili badania polskich przedsiębiorców pod kątem nastawienia i wiedzy na temat OZE. Wyniki pokazują, że właściciele firm nie tylko nie kojarzą poszczególnych zielonych technologii, ale też nie mają pomysłu, jak z nich skorzystać. 84% uważa, że są one pożyteczne lecz tylko niewiele ponad 20% deklaruje, że ma z nimi do czynienia w swojej firmie.
Więcej
-
Wizyta Jej Królewskiej Wysokości Laurentien, księżnej Niderlandów z okazji dziesięciolecia Koalicji Klimatycznej
2012-10-24Z okazji dziesięciolecia Koalicji Klimatycznej, Jej Królewska Wysokość Laurentien księżna Niderlandów odwiedzi Warszawę i odbędzie serię spotkań z przedstawicielami parlamentu, organizacji pozarządowych, studentami i dziećmi. Podczas wszystkich spotkań Księżna Laurentien mówić będzie o ochronie klimatu, w którą jest bezpośrednio zaangażowana.
Więcej
-
Więcej energii ze źródeł odnawialnych – nowe rozporządzenie MG
2012-10-24Większy udział źródeł odnawialnych w produkcji energii, wydłużenie do 2015 r. terminu przebudowy lub oddania do użytku instalacji, które wykorzystują biomasę do celów energetycznych oraz likwidację wsparcia za wytwarzanie energii z pełnowartościowego drewna – takie rozwiązania wprowadza m.in. nowe rozporządzenie ministra gospodarki.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności