- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
ADAPTACJA
Zmiany klimatu mogą doprowadzić do ekstremalnych anomalii pogodowych w Polsce. Szansą są energetyczne innowacje jak dach solarny (20573)
Newseria Innowacje2018-09-03
Drukuj
Zacierające się pory roku i ekstremalnie gorące lata to tylko część symptomów globalnego ocieplenia. Jeśli nie uda się ograniczyć zmian klimatycznych, Polskę mogą dotknąć ekstremalne anomalie pogodowe takie jak trąby powietrzne, długotrwałe susze czy gwałtowne ulewy prowadzące do powodzi.
Globalne ocieplenie może doprowadzić do kolosalnych strat w rolnictwie i budownictwie, a także odbić się na stawkach ubezpieczeń od ochrony domów i zabudowań gospodarczych. Powstaje coraz więcej innowacyjnych technologii pozwalających na zapobieganie zmianom klimatycznym.
– Dzisiaj 99 proc. naukowców mówi, że zmiana klimatu jest faktem, ludzie tego nie kwestionują. Teraz trzeba mówić o tym, co zrobić, żeby te zmiany ograniczyć. To jest decyzja 7 mld ludzi na Ziemi, żeby zacząć od siebie. To są też decyzje, które zostaną podjęte na poziomie rządów, czyli porozumienia klimatyczne wdrażane faktycznie, czy narzędzia, które pozwolą wyegzekwować porozumienie z Paryża. My, jako wyborcy, musimy naciskać na polityków, żeby oni do tego poważnie podeszli i wprowadzili takie zmiany w legislacji, które wymuszą je na biznesie, po części także na nas, konsumentach – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
Kraje wysoko rozwinięte coraz częściej mówią o konieczności całkowitego zreformowania branży energetycznej i porzucenia konwencjonalnych elektrowni na rzecz alternatywnych źródeł energii. W 2011 roku niemiecki rząd poinformował, że blisko 20 proc. krajowej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a w 2016 roku wskaźnik ten wzrósł do niemal 34 proc. Szacuje się, że dzięki temu do 2017 roku udało się zredukować o 28 proc. emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do poziomu z 1990 roku. Z kolei 1 maja tego roku po raz pierwszy w historii Niemiec elektrownie bazujące na alternatywnych źródłach energii przez dwie godziny dostarczały 100 proc. zapotrzebowania całego kraju na energię elektryczną.
Do wyeliminowania paliw kopalnych może się przyczynić także wzrost zainteresowania fotowoltaiką, po którą w Polsce wciąż sięgają wyłącznie nieliczni przedsiębiorcy oraz prywatni użytkownicy. Gdyby udało się spopularyzować panele słoneczne w takie słoneczne dni, z jakimi mamy ostatnio do czynienia, udałoby się pozyskać znaczny procent energii elektrycznej potrzebny do zaspokojenia potrzeb Polaków. Dobrze rozwinięta sieć fotowoltaiczna pozwoliłaby także czasowo wyłączać elektrownie konwencjonalne, a co za tym idzie – zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
– To, czego nam brakuje jeszcze w energetyce odnawialnej, to baterie, które pozwolą energię akumulować. To bardzo ważne, żeby takie baterie były efektywne. Panele fotowoltaiczne mogłyby być w Polsce produkowane z perowskitów. To bardzo fajny materiał – jest lekki, giętki, można nim przykryć praktycznie każdą powierzchnię i być może jest to jeden z elementów, który przyspieszy rozwój energetyki odnawialnej – mówi ekspertka.
Produkować panele fotowoltaiczne z perowskitów chce polska firma Saule Technologies. Na początku tego roku firma podpisała umowę z deweloperem Skanska, na mocy której powstać ma biurowiec z panelami zbudowanymi z tych specjalnych minerałów. Saule przekonuje, że do końca 2018 roku będzie w stanie dostarczyć prototypową linię produkcyjną nowych paneli.
Głównym czynnikiem hamującym rozwój elektrowni słonecznych, zarówno tych produkujących energię na masową skalę, jak i przydomowych paneli fotowoltaicznych służących do zasilania jednego domu, jest zbyt wolny rozwój technologii bateryjnych. Amerykański wynalazca Elon Musk w 2015 roku zaprezentował baterie Powerwall służące do magazynowania niewykorzystanej energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe, a dwa lata później zaprojektował hybrydowe pokrycie dachowe Tesla Solar Roof, które składało się z dachówek ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi. Instalację dachu Tesli można zamawiać już także w Polsce. Ceny zależą od wielkości dachu i procentu pokrycia go panelami słonecznymi.
Osoby korzystające z energii odnawialnej mogą także liczyć na to, że elektrownie odkupią od nich nadwyżki mocy, dzięki czemu klienci indywidualni nie muszą się martwić o to, że niewykorzystana przez nich energia zmarnuje się.
– To, co trzeba zrobić, aby dać impuls dla rozwoju nowych technologii, to rozpropagować chęć posiadania paneli fotowoltaicznych. Do tego potrzebne są też zmiany w prawie, które sprawią, że ktoś, kto energię produkuje i jednocześnie zużywa, będzie miał opłacalne możliwości działania w naszym kraju. Z tym jest ciągle jeszcze trudno, ale miejmy nadzieję, że wrócimy do tego pomysłu, który już po części w Polsce miał okazję zaistnieć – podsumowuje Katarzyna Karpa-Świderek.
Według analityków Allied Market Research wartość rynku paneli fotowoltaicznych w 2022 roku wyniesie 422 mld dol. i wykaże średnioroczny wskaźnik wzrostu na poziomie 24,2 proc.
źródło: innowacje.newseria.pl
Podobne artykuły
- Reportaż - Instalacja hybrydowa łącząca dwa odnawialne źródła energii, Wspólnota Mieszkaniowa „Śląska 12” w Szczytnie
Jesteśmy w bloku przy ul. Śląskiej nr 12 w Szczytnie w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie od grudnia 2014 roku funkcjonuje hybrydowy układ instalacji OZE złożony z dwóch współpracujących ze sobą, odnawialnych źródeł energii: paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Więcej
- Przyłączanie OZE do sieci - wywiad z dr inż. Zbigniewem Skibko
O technicznych i prawnych możliwościach przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci elektroenergetycznej rozmawiamy z dr inż. Zbigniewem Skibko pracownikiem naukowo-dydaktycznym z Katedry Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej Wydziału Elektrycznego P olitechniki Białostockiej.
Więcej
- Relacja z warsztatu Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych
9.02.2018 w Warszawie odbył się warsztat na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych. Został zorganizowany przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarzadzaniem budynkami”, który dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności