więcej


Kalendarium

Debata "Czy Polska może żyć bez węgla?"

Wstęp: WOLNY
Od: 2013-11-18
Do: 2013-11-18

Opis

ine nowe logoW czasie odbywającego się Szczytu Klimatycznego COP19 w Warszawie Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z Fundacją Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią zapraszają do udziału w debacie "Czy Polska może żyć bez węgla?". Debata odbędzie się 18 listopada br. w godz. 14.00-16.00 przy Placu Defilad 1 w Warszawie (namiot debat COP19 przed Pałacem Kultury i Nauki, wejście od strony ul. Świętokrzyskiej).


Więcej informacji

Polska powinna obecnie skoncentrować swoje wysiłki na przebudowie energetyki z węglowej na bardziej przyjazną środowisku. Modernizacja naszej gospodarki i wzorem krajów wysokorozwiniętych postawienie na innowacyjność, będzie bodźcem do szybkiego rozwoju ekonomicznego naszego kraju, a przede wszystkim lepszej ochrony zdrowia Polaków. Ważną rolę powinna w tym odegrać efektywność energetyczna oraz rozwój energetyki odnawialnej zwłaszcza prosumenckiej. Kontynuowanie modelu węglowej energetyki będzie także bardzo kosztowne z powodu wyczerpywania się zagospodarowanych zasobów węgla brunatnego i zasobów operatywnych węgla kamiennego, a ciągłe dofinansowywanie przemysłu górniczego oznacza, że dokładamy do niego wszyscy z własnej kieszeni. Natomiast opóźnienia we wdrożenia w Polsce prawa klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej mogą doprowadzić do tego, że zapłacimy jeszcze więcej.

W debacie wezmą udział dr Michał Wilczyński (niezależny konsultant) z prezentacją „Węglowe dylematy w Polsce. Czy węgiel dalej się opłaca?" oraz Marcin Stoczkiewicz (ClientEarth) przedstawiając „Stan wdrożenia w Polsce prawa klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej". Jako paneliści głos zabiorą dr Janusz Steinhoff były minister gospodarki i wicepremier, Andrzej Czerwiński poseł, przewodniczącego podkomisji ds. energetyki, dr Grzegorz Wiśniewski prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej oraz Marcin Popkiewicz, autor książki "Świat na rozdrożu".

Debatę oraz dyskusję poprowadzi dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Dokładny program znajdą Państwo w złączniku. Więcej informacji o debacie można znaleźć na Facebooku.

Osoby zainteresowane udziałem w debacie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do dnia 15 listopada br. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

Program debaty w załączniku.

Mapka tutaj.

Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu:

Instytut na rzecz Ekorozwoju
Tel. 22 851 04 03 (02, 04)

Serdecznie zapraszamy!

 Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej