- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Kalendarium
Dyrektywa IED – nowe standardy emisyjne
Wstęp: WOLNYOd: 2012-10-11
Do: 2012-10-11
Opis
SC Consulting oraz PowerMeetings.pl zapraszają na seminarium "Dyrektywa IED – nowe standardy emisyjne", które odbędzie się 11 października 2012 r. w Warszawie w Millennium Plaza (Al. Jerozolimskie 123 A).
Więcej informacji
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (tzw. dyrektywa IED) wprowadziła szereg bardzo istotnych zmian do dotychczasowej regulacji dotyczącej zintegrowanej ochrony środowiska. Wśród najistotniejszych wskazuje się znaczne zaostrzenie standardów emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów z obiektów energetycznego spalania.
Regulacje dyrektywy IED odnoszą się zarówno do nowych obiektów energetycznego spalania, jak i obiektów istniejących, w tym również i tych, które do tej pory korzystały z tzw. derogacji traktatowych. Co więcej, z uwagi na wyrażoną przez dyrektywę IED tzw. zasadę łączenia, zaostrzone wymogi emisyjne znajdą zastosowanie do większej niż dotychczas liczby instalacji. Z drugiej strony, dyrektywa IED daje podstawy do wprowadzenia kilku nowych, elastycznych mechanizmów derogacyjnych. Ich celem jest zapewnienie istniejącym instalacjom dodatkowego czasu na techniczne dostosowanie się do zaostrzonych wymogów emisyjnych.
Spełnienie warunków danego mechanizmu derogacyjnego pozwala na eksploatację obiektu w oparciu o łagodniejsze standardy emisyjne. W tym kontekście warto podkreślić, że już wiadomo, iż znaczna część starszych obiektów energetycznego spalania nie będzie w stanie spełnić 1 stycznia 2016 r. zaostrzonych standardów emisyjnych wprowadzonych przez dyrektywę IED. Obiekty takie (bez zastosowania odpowiedniego mechanizmu derogacyjnego) z uwagi na niespełnienie wymagań wynikających z prawa ochrony środowiska będą musiały zostać wyłączone. To z kolei oznaczać będzie spadek dostępnych mocy już na przełomie sezonu zimowego 2015/2016. Możliwość skorzystania z mechanizmów derogacyjnych jest więc dla wielu instalacji niezwykle istotna. Jednak - zdaniem ekspertów – jeżeli do 1 stycznia 2013 r. Polska nie przygotuje odpowiedniego projektu Przejściowego Planu Krajowego i nie zgłosi go KE, to dodatkowa ścieżka derogacyjna pozwalająca odsunąć do połowy roku 2020 generalne wymagania dyrektywy IED będzie definitywnie zamknięta dla operatorów obiektów energetycznego spalania. Czy więc zdążymy?
To jednak nie koniec pytań. W pierwszych dniach stycznia 2013 r. mija termin transpozycji dyrektywy IED do prawodawstwa polskiego. W związku z tym, podjęte zostały już działania mające na celu ustanowienie wewnętrznych regulacji wdrażających założenia dyrektywy o emisjach przemysłowych w Polsce. Istotna w tym zakresie jest szczegółowa analiza ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz projektu nowelizacji ustawy "Prawo ochrony środowiska". Wspomniane powyżej akty wprowadzają trzy nowe instrumenty ochrony gleby i wód podziemnych nakładające na podmioty gospodarcze szereg nowych obowiązków. W świetle nowych regulacji prawnych przedsiębiorstwa zobowiązane będą do przeprowadzania raportu bazowego oraz do ciągłego monitoringu stanu gleby i wód. Jakie są te nowe wytyczne?
Na to i inne pytania dotyczące wymagań dyrektywy IED i aktów z nią powiązanych, odpowiedzą Państwu w trakcie seminarium "Dyrektywa IED – nowe standardy emisyjne" zaproszeni eksperci.
Lokalizacja: Millennium Plaza, Golden Floor, Al. Jerozolimskie 123 A, XV p.
Seminarium skierowane jest do sektora energetycznego i przemysłowego, w tym do elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni, zakładów przemysłowych z sektora: metalurgicznego, mineralnego, cementowego, hutniczego, wapienniczego, chemicznego i koksowniczego, gospodarki odpadami. W szczególności do udziału w wydarzeniu zaproszona jest kadra zarządzająca, przedstawiciele departamentów i działów:
• Kontrolingu
• analiz
• prawnego
• kancelarie prawne świadczące usługi dla sektora energetycznego oraz przemysłu
• firmy doradcze obsługujące ww. sektory.
Moderatorem przewidzianego w programie spotkania panelu dyskusyjnego będzie pan Mirosław Niewiadomski, Kierownik Biura Ochrony Środowiska PGE SA, a jednym z prelegentów prof. Andrzej Kraszewski, minister środowiska w latach 2010-2011. Swój udział zgłosili również przedstawiciele firmy Carbon Engineering oraz Kancelarii Prawnej CMS Cameron McKenna.
Szczegóły znajdą Państwo na stronie: scc.com.pl/konferencje/en/ied.
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności