więcej


Kalendarium

Kampania Europejskie Słoneczne Dni już po raz drugi w Polsce

Wstęp: WOLNY
Od: 2012-05-01
Do: 2012-05-13

Opis

ESD2Żółte baloniki stały się już tradycyjnym elementem obchodów Europejskich Słonecznych Dni (www.slonecznedni.pl). W pierwszej połowie maja (1-13 maja) w całej Europie obchodzone są Europejskie Słoneczne Dni. W Polsce organizacją obchodów zajmuje się Instytut Energetyki Odnawialnej.


Więcej informacji

Europejskim koordynatorem wydarzeń jest European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) w Brukseli. Kampania jest współfinansowana ze środków Komisji Europejskiej.

Patronat honorowy nad kampanią objął: minister gospodarki – Waldemar Pawlak, minister środowiska – Marcin Korolec, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Jan Rączka, przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki – Andrzej Czerwiński.

Prowadzenie tego typu kampanii jest o tyle szczególne zasadne w Polsce, że rząd w zaakceptowanym 7 grudnia 2011r. Krajowym planie działań na rzecz energii ze źródeł odnawialnych przewiduje zainstalowanie w Polsce do 2020 ok. 14 mln m2 kolektorów słonecznych, co oznacza skalę rozproszonych inwestycji rzędu 35 mld zł.

W ramach kampanii odbywają się w całej Europie, w tym i w Polsce, lokalne i regionalne słoneczne wydarzenia na rzecz promocji energii słonecznej np. spotkania z indywidualnymi właścicielami instalacji solarnych, „otwarte dni" w przedsiębiorstwach produkujących kolektory słoneczne, targi o tematyce słonecznej, spotkania z mieszkańcami miast, gmin, powiatów, konkursy o tematyce słonecznej, spotkania edukacyjne w szkołach, konferencje i seminaria. Promocja energetyki słonecznej wśród lokalnych społeczności może przynieść nie tylko wymierne efekty w postaci wzrostu liczby inwestycji, ale również zmienić nastawienie mieszkańców różnych regionów do energii odnawialnej. Wszystkie wydarzenia podobnie jak roku temu zostaną pokazane na interaktywnej mapie wydarzeń dostępnej na stronie internetowej. W ubiegłorocznej polskiej edycji kampanii wzięło udział ponad 5000 osób. Natomiast w całej Europie w kampanii uczestniczyło bezpośrednio ponad pół miliona osób.

Jeśli chcieliby Państwo zostać lokalnym organizatorem Europejskich Słonecznych Dni wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej, rejestracja do 29 lutego br. Udział w kampanii jest bezpłatny. Każdy zarejestrowany organizator otrzymuje bezpłatny zestaw materiałów informacyjnych (ulotki, plakaty, balony, koszulki i inne gadżety).

W kampanię na rzecz energii słonecznej zaangażowana może być każda organizacja pozarządowa, szkoła, centrum badawcze, urząd, bank, kościół czy firma.

Więcej informacji na stronie kampanii: www.slonecznedni.pl.

 

Portal Chromnyklimat.pl jest patronem medialnym wydarzenia.Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej