więcej


Kalendarium

Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata 2012 w Warszawie

Wstęp: WOLNY
Od: 2012-04-20
Do: 2012-04-22

Opis

logofilmy_swiata2Trzy dni najlepszych, nagradzanych na światowych festiwalach dokumentów o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach. od piątku do niedzieli (20–22.04) bedzie można obejrzeć w warszawskim kinie Wisła w ramach Festiwalu Filmów Świata 2012 "Trzy Żywioły".


Więcej informacji

Dwa dni (sobota 21.04 i niedziela 22.04) wypełnią filmy dokumentalne nagradzane na najważniejszych festiwalach świata, pokazywane w trzech blokach tematycznych: Podróże, Przygoda i Cywilizacja. W programie zaprezentowane zostaną między innymi trzy filmy, które przybliżą nam olbrzymią wartość ekologicznych rozwiązań, takich jak odnawialne źródła energii ("Czwarta rewolucja") oraz apele ekologów i miłośników przyrody w obliczu współczesnych przemian kulturowych i technologicznych ("Życie Jane", "180 stopni na południe").

 

CZWARTA REWOLUCJA
reż. Carl-A. Fechner, Niemcy/USA 2010, 87'

"Zmiana jest możliwa, ale pod jednym warunkiem – musimy jej chcieć. Ten film spodoba się wyłącznie ludziom z otwartymi umysłami".

Przekonamy się, że "przejście" świata na energię odnawialną nie jest nierealnym snem, jak próbują udowodnić media, lecz całkiem prawdopodobną i realną wizją przyszłości Film "Czwarta rewolucja" dla wielu będzie wstrząsem światopoglądowym!

Ekolodzy uważają, że w ciągu 30 lat możemy całkowicie przestawić się na energię odnawialną, która będzie czysta, tania i ogólnodostępna. Utopia? Film udowadnia, że taki scenariusz jest możliwy. Reżyser pokazuje wielu zaangażowanych ludzi z różnych zakątków świata – od Niemiec, Danii, Mali, aż po Bangladesz. Poznajemy słynnych naukowców, laureatów nagrody Nobla, projektantów ekologicznych samochodów, polityków, innowacyjnych biznesmenów, czy gwiazdy showbiznesu. Dowiadujemy się jak energia naturalna może rozświetlić przyszłość mieszkańców Mali lub Bangladeszu.

TRAILER:

{youtube}TPi8dY5cLoQ{/youtube}

Projekcja filmu w niedzielę, 22 kwietnia o godz.16:30.

 

ŻYCIE JANE
reż. Lorenz Knauer, Niemcy 2010, 107'

To niezwykle poruszająca dokumentalna opowieść o jednej z najbardziej wyjątkowych i wpływowych kobiet naszych czasów.

Intymny portret, przedstawiający prywatne życie Jane Goodall, znanej na całym świecie społecznej aktywistki, ikony ekologii, autorytetu w dziedzinie nauki, rzeczniczki na rzecz światowego pokoju oraz propagatorki praw zwierząt i poszanowania przyrody. To również brytyjska badaczka zajmująca się prymatologią, etologią i antropologią. Pasję i zainteresowanie szympansami z Tanzanii zamieniła w pierwsze tego typu poważne naukowe badania nad naczelnymi. Goodall zachwyca uporem i determinacją, z jaką walczy przeciwko bezmyślnemu zanieczyszczaniu naszej planety, a także zabijaniu zwierząt. Z ogromnym zaangażowaniem prowadzi również edukacyjną działalność, adresowaną do młodych ludzi.

TRAILER:

youtu.be/aOzFJNO9cZM

press_2

Wybrane nagrody i festiwale:

• 2010 – MFF w Hamptons/IFF Hamptons

• 2010 – FF Abu Dhabi/Abu Dhabi Film Festival

• 2011 – Green Film Award Winner 2011 w Berlinie – pierwsza nagroda "Zielone Oscary"

Projekcja filmu w niedzielę, 22 kwietnia o godz.18:15.

 

180 STOPNI NA POŁUDNIE
reż. Chris Malloy, USA, 2010, 85'

Film drogi, odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela Patagonii i Douga Tompkinsa, twórcy North Face w 1968 , której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny i miłości do rzeczy zbędnych; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób" – mówi właściciel Patagonii, który na szczyt Corcovado się nie wspiął.

TRAILER:

youtu.be/jZZ2e1BrFQg

press_3

Filip Niedenthal, redaktor naczelny miesięcznika "Podróże":

"Dokumentalny film drogi w najlepszym wydaniu: przygoda życia pełna zwrotów akcji, wyzwań, refleksji. Inspiruje nie tylko do odkrycia na własną rękę Patagonii, ale, po prostu, do ruszenia przed siebie..."

Projekcja filmu w sobotę, 21 kwietnia o godz. 20:50.

 

Program filmowy będzie wzbogacony o warsztaty filmowe, które poprowadzi znany twórca dokumentów i wykładowca TVN Media School Jacek Szymczak.

W czasie imprezy widzowie zagłosują na najlepszy film (nagroda publiczności "Czwarty Żywioł"), wezmą udział w licznych konkursach. Całość, jak zawsze, poprowadzą podróżnicy i dziennikarze – Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Wszystkie spotkania i pokazy odbywają się w Warszawie, w kinie WISŁA przy Placu Wilsona 2.

 

Zobacz: Program "Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata" – Warszawa 2012

Oficjalny kanał Trzy Żywioły: www.youtube.com/playlist?list=PL224CD30C0AB01A69

Kup bilet: bilety.3zywioly.pl.

Sprzedaż biletów w kinie Wisła: na 1 h przed pierwszym pokazem w piątek/sobotę/niedzielę i w czasie trwania całego festiwalu.

 

Ceny biletów:

• Piątek – wstęp wolny
• Bilet na pojedynczy seans: 12 zł
• Karnet na sobotę: 40 zł
• Karnet na niedzielę: 40 zł
• Karnet na całą imprezę 70 zł

 

Kontakt z organizatorami:
Marek Tomalik +48 608 419 124, marek@3zywioly.pl
Piotr Trybalski +48 791 851 871, piotr@3zywioly.pl
Beata Marciniak +48 503 643 144, beata@3zywioly.pl

 

O "Trzech Żywiołach":

"Trzy Żywioły" to jeden z największych i jeden z najstarszych festiwali podróżników w Polsce. Słynie z rodzinnej, globtroterskiej atmosfery, bezpretensjonalności oraz wysokiej jakości prezentacji i filmów. Festiwal ma tradycję 8 lat, od 2004 roku odbywa się w Krakowie, od 2008 roku w Srebrnej Górze (Sudety, na największej Twierdzy Górskiej w Europie – Don Jon), a od 2011 we Wrocławiu. Warszawa to kolejne miasto na żywiołowej mapie podróży Festiwalu, w którym zagości młodsze dziecko: "Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata". Pomysłodawcami imprezy są podróżnicy i dziennikarze: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

logofilmy_swiataZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej