więcej


Kalendarium

Konferencja prasowa "Rola powiatów w ochronie klimatu"

Wstęp: WOLNY
Od: 2012-04-19
Do: 2012-04-19

Opis

doklip_logoInstytut na rzecz Ekorozwoju oraz Związek Powiatów Polskich zapraszają na konferencję prasową "Rola powiatów w ochronie klimatu", która odbędzie się 19 kwietnia br. o godz. 10.30 w centrum konferencyjnym Puławska 15 w Warszawie.


Więcej informacji

"Myśl globalnie, działaj lokalnie" – tak w skrócie często określa się istotę zrównoważonego rozwoju. Obecnie istotnym globalnym problemem są zmiany klimatu. Lokalnie istnieje więc potrzeba dostosowania się do tych zmian i prowadzenie działań ograniczających niekorzystne zmiany klimatu, a zwłaszcza ich tempo. Dużą rolę w tym procesie mogą odegrać polskie powiaty, które posiadają największe uprawnienia związane z adaptacją do zmian klimatu. Są one szczególnie duże w zakresie zarządzania kryzysowego, koordynacji zadań z zakresu ochrony środowiska czy zarządzania terenami leśnymi. Powiaty posiadają także uprawnienia do kontroli zabudowy poprzez wydawanie pozwoleń czy przeprowadzanie inspekcji. A to właśnie budownictwo ma największy udział w emisji gazów cieplarnianych – aż 40% w Polsce. Istotne są również uprawnienia powiatów w zakresie rejestracji pojazdów – transport emituje aż 12% gazów cieplarnianych. Te uprawnienia powiatów trzeba starać się wykorzystać na rzecz ochrony klimatu, a w przyszłości nadać im nowe możliwości działania.

W konferencji udział wezmą:

- Wojciech Szymalski - koordynator projektu Dobry Klimat dla Powiatów (InE),

- Grzegorz Kubalski – prawnik, specjalista w zakresie samorządu i administracji samorządowej (ZPP),

- Anthony Weight – członek zespołu Zielona Kornwalia przy Radzie Kornwalii, specjalista zrównoważonego rozwoju energetycznego.

 

Konferencja organizowana jest w ramach I Samorządowej Konferencji Klimatycznej, która jest częścią projektu Dobry Klimat dla Powiatów.

Potwierdzić obecność należy na adres m.jaromin@ine-isd.org.pl lub pod numerem 22-851-04-04.

 

Pobierz plik: zaproszenie.


Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej