więcej


Kalendarium

Warsztat "Jak skutecznie niwelować lokalny opór społeczny dla inwestycji wiatrowych?"

Wstęp: WOLNY
Od: 2011-11-25
Do: 2011-11-25

Opis

Zapraszamy na warsztat praktyczny "Jak skutecznie niwelować lokalny opór społeczeny dla inwestycji wiatrowych?", który odbędzie się 25 listopada 2011 r. w Millenium Plaza (Al. Jerozolimskie 123a) w Warszawie.


Więcej informacji

Rosnąca ilość lokalnych protestów przeciwko planowanym inwestycjom w farmy wiatrowe to problem firm w całej Polsce. Bez dobrze zaplanowanej i wiarygodnej komunikacji na linii inwestor-mieszkańcy, każda nowa inwestycja obarczona jest ryzykiem takiego oporu.

Jak szacują analitycy, już ponad 240 inwestycji w całej Polsce spotyka się z silnym oporem społecznym, który nie tylko antagonizuje mieszkańców do inwestora i planowanej farmy wiatrowej, ale też namacalnie wpływa na decyzje lokalnych władz oraz nastawienie mediów i lokalnych liderów opinii. Lokalni przeciwnicy energetyki wiatrowej są nie tylko coraz bardziej aktywni, ale również coraz bardziej skuteczni w swoich działaniach formalno-prawnych, doprowadzających do wielomiesięcznych opóźnień, a nawet całkowitego wstrzymania inwestycji.

Dzisiaj akceptacja społeczna dla inwestycji staje się równie ważna jak zapewnienie finansowania czy wsparcia prawnego i technologicznego. Tylko podjęcie przez inwestorów wiarygodnych działań komunikacyjnych oraz zrozumienie obaw i potrzeb lokalnych społeczności i wyjście im naprzeciw zapewnia przychylne nastawienie do inwestycji i zabezpiecza przed atakami przeciwników.

Warsztat ma na celu wskazanie głównych zagrożeń komunikacyjnych w procesie inwestycyjnym, oraz możliwych rozwiązań i najlepszych praktyk. Oparte na konkretnych przykładach działań i case'ach, pozwala lepiej zrozumieć kwestie oporu społecznego, nastawienie lokalnych władz czy mediów a tym samym zapewnić sukces danej inwestycji.

Warsztat realizowany jest w oparciu o case studies. Spotkanie zakończy rozdanie certyfikatów potwierdzających uzyskanie wiedzy z danej tematyki.

Najważniejsze zagadnienia:

  • Energetyka wiatrowa – perspektywa rozwoju tego źródła OZE w kontekście uwarunkowań społecznych
  • Jak przygotować inwestycję aby zminimalizować ryzyko protestów społecznych?
  • Strategiczna rola komunikacji – edukacji i promocji – w toku procesu inwestycyjnego
  • Jak budować zrozumienie lokalnych i regionalnych mediów dla energetyki wiatrowej i nowych inwestycji
  • Lokalne władze – partner w procesie inwestycyjnym
  • Najważniejsze zagrożenia dla procesu formalno prawnego w aspekcie protestów społecznych

Ekspert: Mariusz Wawer, wiceprezes, Glaubicz Garwolińska Consultants

 

Do pobrania plik pdf: program warsztatu.

 

Most Wanted! Conferences Sp. z o.o.
konferencje@mostwanted.pl
Tel.: (+48 22) 825 00 88 wew. 120

Więcej informacji na stronie ogranizatora www.konferencje.mostwanted.pl.Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej