więcej


Kalendarium

Międzynarodowa konferencja "Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu"

Wstęp: WOLNY
Od: 2011-09-02
Do: 2011-09-02

Opis

Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji pod tytułem "Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu", która odbędzie się 2 września 2011 r. we Wrocławiu w hotelu Sofitel przy ulicy św. Mikołaja 67.


Więcej informacji

LogoKonferencjiAutonomiaEnergetyczna

Patronat honorowy nad konferencją objął prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu wezmą też udział m.in. polscy i europejscy parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie przedsiębiorstw i przedstawiciele organizacji zajmujących się odnawialnymi źródłami energii.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane najlepsze praktyki z Danii, Norwegii, Szwecji, Niemiec i Austrii oraz z Polski w zakresie budowania autonomii energetycznej - zarówno dla pojedynczego gospodarstwa, jak i dla osiedla, gminy i regionu. Prelegenci z całej Europy mówić będą o inteligentnych domach, osiedlach oraz regionach. W trakcie konferencji zostanie zaprezentowany nowy model współpracy oparty na projekcie finansowanym ze środków EOG Funduszy Norweskich, który przyjęło w ostatnim czasie 20 gmin dolnośląskich.

Zakładane bloki tematyczne konferencji to: "Autonomiczny Region Energetyczny – nieszkodliwa utopia czy szansa rozwoju gmin", "Autonomia energetyczna budynku – dom, który stał się elektrownią", "Autonomia energetyczna grupy sąsiedzkiej i osiedla", "Autonomia energetyczna gminy i powiatu" oraz "Autonomia energetyczna regionu".

Program konferencji (do pobrania w pliku doc).

 

Kluczowym zagadnieniem zbliżającego się międzynarodowego sympozjum pod tytułem: „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu" będzie bezpieczeństwo energetyczne w kontekście praktycznych rozwiązań. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. w jaki sposób oszczędzać wykorzystując energię z odnawialnych źródeł w gospodarstwie domowym, a także na całym osiedlu, w całej gminie czy w całym regionie. Debata zgromadzi stu uczestników, wśród których będą parlamentarzyści, naukowcy oraz przedsiębiorców z Polski, Europy, a także z innych kontynentów. Swój udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele samorządów i organizacji, którzy z powodzeniem już wykorzystują energię odnawialną. Na spotkaniu zaprezentowany zostanie m.in. model Domu Słonecznego z Danii, autorstwa Duńskiego Instytutu Technologicznego. W roli prelegenta wystąpią także burmistrzowie jednych z najbardziej samowystarczalnych energetycznie miast na świecie - Feldheim oraz Güssing. Alternatywne źródła energii to jeden z głównych tematów działalności Parlamentu Europejskiego, który objął konferencję honorowym patronatem.

– Inicjatywa ta, mająca na cele zwiększenie świadomości na temat kwestii energii i budynków przyjaznych dla środowiska, zasługuje na uznanie. Parlament Europejski działa na rzecz trzech filarów, na których wzniesiona została wspólnota energetyczna Unii Europejskiej XXI w., a mianowicie zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności i bezpieczeństwa dostaw energii. Ponadto nasza instytucja znana jest z zaangażowania na rzecz energooszczędnej infrastruktury służącej wyeliminowaniu marnowania energii. Dlatego też z przyjemnością informuję, że Parlament Europejski, któremu przewodniczę, obejmuje patronat nad tym wydarzeniem – potwierdza Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W trakcie sympozjum zostanie zaprezentowany nowy model współpracy, który przyjęło w ostatnim czasie dwadzieścia gmin dolnośląskich, jako efekt ich zaangażowania w projekt finansowany ze środków EOG Funduszy Norweskich.

Konferencja „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu" nie jest wydarzeniem zamkniętym. Do bezpłatnego udziału w dalszym ciągu można zgłaszać się za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony internetowej. Wyjątkowym wydarzeniem będzie również projekcja filmu, który na całym świecie zyskuje ogromną popularność. O godz. 14.30 rozpocznie się otwarty seans filmu „Czwarta rewolucja" Carla-A. Fechnera, który pokazuje, że globalne korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie jest utopią. Według reżysera tego dokumentu ludzkość może w ciągu 30 lat bez problemu uniezależnić się od ropy i paliw kopalnych. W obrazie poznajemy naukowców, inżynierów, a także innowacyjnych biznesmenów i celebrytów, którzy zachęcają do takich działań. Reżyser przenosi nas do najbardziej wydajnego biurowca w Niemczech, który produkuje nawet więcej energii niż jej zużywa. Trzeba tylko chcieć - to motto „Czwartej rewolucji". Uczestnicy tej rewolucji to właśnie prelegenci i słuchacze konferencji „Autonomia energetyczna domu, osiedla, gminy i regionu".

Międzynarodową konferencję 2 września 2011 r. organizuje Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy. Jest to organizacja ekspercka, która od 10 lat zajmuje się promowaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Oficjalna strona konferencji: www.eko-gmina.pl/konferencja

 

zapr_konf_autonomia
 
Więcej informacji:
Agencja Medialna ARETE
tel. +48 665 144 221
e-mail: informacje@agentki-arete.pl


Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej