więcej


Kalendarium

Wyprawa rowerowa "Stop CO[d]2[/d] - Rusz się"

Wstęp: WOLNY
Od: 2011-06-15
Do: 2011-06-30

Opis

STOP_CO2_pol1Dominik Dobrowolski – ekolog i podróżnik wyrusza na kolejną ekologiczną wyprawę. Chcąc ekologicznie rozpocząć polską prezydencję w Unii Europejskiej 15 czerwca wsiada na rower we Wrocławiu i zeskakuje z niego dopiero w Brukseli. Wyprawa realizowana jest pod hasłem „Stop CO2 – Rusz się”.


Więcej informacji

Celem podróży jest nagłośnienie w Unii Europejskiej problemu zmian klimatycznych oraz możliwości przeciwdziałania im poprzez zmianę osobistych postaw. Wyprawa jest tak przygotowana, aby jej finał nastąpił 30 czerwca w Brukseli, w przeddzień startu polskiej Prezydencji w UE. Dominik zaprasza do wspólnej jazdy. Ma też ofertę dla tych bardziej wygodnych, lub niemających zwyczajnie czasu na rowerowanie do Brukseli. Można pojechać wirtualnie i poprzeć hasło „Stop CO2 – Rusz się”. Wystarczy na stronie wyprawy www.cycling-recycling.eu kliknąć „TAK”.

Według Komisji Europejskiej, aby osiągnąć ograniczenie wzrostu temperatury na poziomie poniżej 2 st. C powyżej poziomu obecnego, niezbędne jest 50% zmniejszenie emisji CO2 do roku 2050. To z kolei powinno zapobiec nieodwracalnemu zaburzeniu klimatu Ziemi. Ponieważ CO2 powstaje głównie przy produkcji energii z paliw kopalnych (węgiel, gaz, ropa naftowa), sposobem na zapobieganie zmianom klimatu jest redukcja ilości energii produkowanej w ten sposób, unowocześnienie energochłonnej infrastruktury, jak i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najszybszą metodą zmniejszenia emisji dwutlenku węgla jest po prostu zużywanie mniejszej ilości energii – czyli jej oszczędzanie. „Stop CO2 – Rusz się” to hasło wyprawy.

Dominik chce, aby wypełnić je konkretnymi działaniami. Podczas swojej wyprawy będzie nagłaśniać trzy podstawowe problemy związane z emisją CO2, tak aby podczas polskiej Prezydencji w UE, każda Polka i Polak, mogli także włączyć się w ochronę klimatu poprzez swoje osobiste działania.

1. TRANSPORT. Transport jest odpowiedzialny za 30% światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Jedną z metod zmniejszenia emisji jest ograniczenie podróży samochodami i samolotami (szczególnie na krótkich dystansach). Dlatego częściej wybierajmy transport publiczny lub rower (szczególnie w miastach).
2. ODPADY. W roku 2011 powstanie tylko w Polsce blisko 15 mln ton odpadów komunalnych. Aby rozwiązać problem śmieci należy stosować zasadę 3R. Ograniczajmy ilość powstających odpadów czyli (1) Reduce – unikajmy nadmiernie opakowanych produktów. Zmniejszenie ich masy śmieci o 10%, pomoże zredukować emisję CO2 nawet o około 600 kg rocznie na osobę. Używajmy wielokrotnie i nie marnujmy przedmiotów – (2) Reuse. Pamiętajmy naturalnie też o (3) Recycle – czyli segregowaniu odpadów. To są zasady 3R!
3. ENERGIA. Kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 jest oszczędzanie energii w domu, pracy, szkole, wszędzie gdzie się da. WWF policzył, że gdybyśmy wszyscy racjonalnie wykorzystywali energię w naszych domach, każdego roku moglibyśmy ograniczyć jej zużycie nawet do 20%, a zatem o 20% zmniejszylibyśmy emisję CO2.

Wyprawa objęta jest patronatem: Parlamentu Europejskiego, reprezentowanego przez Prof. Jerzego Buzka, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Europosłanki Prof. Danuty Hubner. Projekt popierają także Parlamentarna Grupa Rowerowa, pod przewodnictwem pani Poseł Ewy Wolak, Fundacja Marka Kamińskiego - polskiego podróżnika i filantropa oraz piosenkarka Joanna Dark. Wyprawa została wsparta przez Głównych Partnerów: koncern energetyczny FORTUM, firmę Tetra Pak oraz Program Rekarton. Wyprawę wspiera także Fundacja PlasticsEurope Polska.

Szczegóły wyprawy „Stop CO2 – Rusz się” na stronie www.cycling-recycling.euZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej