- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Miliony na finansowanie rozwoju energii zrównoważonej w Polsce
2011-01-27Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczy 150 mln euro na poprawę efektywności energetycznej polskich przedsiębiorstw. Uroczyste ogłoszenie Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce (POLSEFF) odbyło się 26 stycznia w Warszawie. W spotkaniu wziął udział minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski.
Więcej
-
Komisja Europejska utrzymuje blokadę krajowych rejestrów
2011-01-27W zawieszeniu pozostaje przeprowadzanie transakcji we wszystkich rejestrach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS), z wyjątkiem wydawania oraz umarzania uprawnień do emisji. Działanie podjęte przez Komisję Europejską jako reakcja na powtarzające się naruszenia bezpieczeństwa EU ETS, miało potrwać przynajmniej do dnia 26 stycznia. W ocenie KE już przyniosło znaczne postępy w zakresie bezpieczeństwa krajowych rejestrów.
Więcej
-
Bezpieczeństwo krajowych rejestrów EU ETS zagrożone
2011-01-25W dniu 19 stycznia br. Komisja Europejska zawiesiła przeprowadzanie transakcji we wszystkich rejestrach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS), z wyjątkiem wydawania oraz umarzania uprawnień do emisji. Działanie KE było odpowiedzią na powtarzające się naruszenia bezpieczeństwa w krajowych rejestrach.
Więcej
-
Redukcja emisji CO2 o 30 proc. - szansa czy zagrożenie?
2011-01-25Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Andrzeja Kassenberga, poświęconym rozważaniom o konieczności większej redukcji emisji CO2 oraz 30% celu dla Unii Europejskiej. Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "Biuletynu Klimatycznego", wydawanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki we współpracy z członkami Koalicji Klimatycznej. Niniejszy tekst zawiera kilka zmian względem artykułu Andrzeja Kassenberga umieszczonego na stronie internetowej Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Trzy razy NIE dla derogacji w elektroenergetyce
2011-01-24Pomimo solennych zapewnień polskiego rządu, że nasz kraj otrzyma darmowe uprawnienia do emisji dla sektora elektroenergetycznego po roku 2012, wystarczy zajrzeć w tekst dyrektywy EU ETS, aby przekonać się, że takie stwierdzenia nie maja żadnego uzasadnienia. Z dyrektywy jasno wynika, że od możliwości ubiegania się o przyznanie derogacji, do faktycznego otrzymania darmowych uprawnień wiedzie daleka droga, a finalna decyzja o przyznaniu – lub nie - bezpłatnych kredytów zostanie podjęta przez Komisję Europejską dopiero pod koniec marca bądź na początku kwietnia 2012 roku.
Więcej
-
Polskie uprawnienia do emisji CO2 bezpieczne
2011-01-21W polskim rejestrze nie stwierdzono żadnego przypadku kradzieży jednostek – informuje Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (KASHUE). Po doniesieniach o próbach ataków na rejestry państw członkowskich także Polska zapobiegawczo zamknęła swój rejestr, wstępnie do 26 stycznia. Polska planuje wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia swojego rejestru.
Więcej
-
Światowe instytucje finansowe przestrzegają: za mało informacji o klimacie
2011-01-21Zdaniem wiodących światowych instytucji finansowych, dostęp do informacji na temat zmian klimatu jest wciąż niewystarczający. Opublikowane niedawno badanie autorstwa UNEPFI i SBI potwierdza rosnący wpływ zmian klimatu na sektor finansów oraz fakt, że ubezpieczyciele i pożyczkodawcy potrzebują dokładniejszych informacji na temat fizycznych i ekonomicznych skutków zmieniających się cykli pogodowych.
Więcej
-
Oprócz brudnej ropy Kanada eksportuje również brudną politykę
2011-01-20W czasie COP16 Kanada niejednokrotnie blokowała negocjacje w obronie interesów swojego przemysłu. Przyniosło jej to w sumie 6 statuetek „Skamielina Dnia” i już po raz czwarty „Kolosalną Skamielinę” - antynagrody, którymi organizacje pozarządowe piętnują kraje hamujące postęp negocjacji. W Kanadzie znajdują się ogromne złoża piasków roponośnych, których wydobycie ma fatalne skutki dla klimatu. Rząd Kanady jednak nie tylko opornie podejmuje działania w jego ochronie, lecz także stara się osłabiać międzynarodowe przepisy dotyczące redukcji emisji, aby wspierać interesy korporacji, które inwestują w przemysł wydobywczy.
Więcej
-
Polska wypromuje na świecie najlepsze zielone technologie
2011-01-19Już od 17 stycznia br. firmy z polskimi zielonymi technologiami mogą ubiegać się o udział w drugiej edycji projektu GreenEvo i rządowe wsparcie w transferze nowatorskich rozwiązań na najbardziej obiecujące rynki zagraniczne. Minister środowiska Andrzej Kraszewski ogłosił rozpoczęcie naboru nowych firm do projektu GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii. Dotychczasowi laureaci potwierdzają: oni zaprezentowali już swoje rozwiązania na całym świecie i podpisują pierwsze obiecujące kontrakty.
Więcej
-
Gospodarka niskowęglowa w Polsce: wkrótce raport Banku Światowego
2011-01-19W lutym 2011 Bank Światowy planuje opublikować raport na temat przechodzenia na gospodarkę niskowęglową. Raport wskazuje, że w Polska powinna aktywnie zająć się emisjami pochodzącymi z sektorów nieobjętych Europejskim Systemem Handlu Emisjami, zwłaszcza transportem, w którym dochodzi do najszybszego, niekontrolowanego przyrostu emisji. Potrzebna do tego jest nie tylko odpowiednia technologia, lecz przede wszystkim zmiana zachowań i nawyków.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak z Bankiem Światowym o niskoemisyjnej gospodarce
2011-01-17– Przechodząc na gospodarkę niskoemisyjną, musimy wdrażać zmiany w taki sposób, aby były one uzasadnione ekonomicznie i nie powodowały zaburzeń konkurencyjności. Współpraca z Bankiem Światowym będzie dla nas pomocna w planowaniu tych działań – powiedział wicepremier, minister gospodarki podczas rozmów z przedstawicielami Banku Światowego. Spotkanie odbyło się 13 stycznia 2011 r. w Warszawie.
Więcej
-
Problemy do rozwiązania i zadania do realizacji, czyli "Zielona księga narodowego programu redukcji emisji gazów cieplarnianych"
2011-01-11Dokument określany mianem zielonej księgi, obok księgi błękitnej i białej, jest jednym z trzech filarów, na podstawie których Społeczna Rada Narodowego Programu Redukcji Emisji opracowuje Narodowy Program Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych (NPREGC). Pełne wydanie dokumentu zawiera dwustustronicowe opracowanie materiału analitycznego, identyfikację problemów wymagających rozwiązań, a także listę zadań do realizacji. W księdze sformułowane zostały również cele poboczne niezbędne, by osiągnąć główny cel, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Czas na wprowadzanie raportów do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych
2011-01-10Ministerstwo Środowiska przypomina - do 28 lutego 2011 r. podmioty zobowiązane powinny wprowadzić do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji raporty za 2010 rok. Wymaga tego Krajowy system bilansowania i prognozowania emisji utworzony Ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.
Więcej
-
Czy polska prezydencja w Radzie UE otworzy dyskusję nt. zmiany systemu redukcji emisji?
2011-01-05Już w lipcu 2011 r. Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Jak podała gazeta „Polska”, Ministerstwo Środowiska zamierza wykorzystać ten czas do zaprezentowania własnej wizji zmian unijnego systemu redukcji emisji dwutlenku węgla.
Więcej
-
Od połowy stycznia nabór innowacyjnych eko-technologii
2011-01-02Od połowy stycznia można ponownie zgłaszać propozycje polskich innowacyjnych technologii ekologicznych, które będą promowane na całym świecie. Ze stworzonego przez resort środowiska tzw. akceleratora zielonych technologii GreenEvo korzysta już 13 firm.
Więcej
-
Bruksela walczy z oszustwami w handlu emisjami CO2
2010-12-29Komisja Europejska pracuje nad zaostrzeniem przepisów obowiązujących na europejskim rynku emisji CO2, w celu powstrzymania nielegalnego handlu uprawnieniami przez osoby mające dostęp do tajnych informacji oraz zapobiegania oszustwom i manipulacjom w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS).
Więcej
-
Naukowcy: górnicze hałdy też emitują CO2
2010-12-24Nie tylko czynne instalacje przemysłowe, ale także zgromadzone na zwałowiskach powęglowe odpady emitują dwutlenek węgla – podkreślają śląscy naukowcy, którzy opracowali specjalny przyrząd do pomiaru emisji CO2 z kopalnianych hałd. Jak podała rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, Sylwia Jarosławska-Sobór, wynalazek otrzymał srebrny medal na tegorocznych Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik, Brussels Innova, które odbyły się w listopadzie w Brukseli.
Więcej
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej w sprawie założeń dla rozwoju gospodarki niskowęglowej w Polsce
2010-12-23Zmniejszenie emisyjności polskiej gospodarki jest nie tylko możliwe, ale konieczne. To szansa na wzrost innowacyjności oraz stworzenie dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy – niskoemisyjne technologie są bardziej pracochłonne niż technologie konwencjonalne.
Więcej
-
Redukcja emisji w transporcie morskim
2010-12-23Transport morski jest odpowiedzialny za ok. 4 proc. światowych emisji dwutlenku węgla spowodowanych działalnością człowieka. Dlatego sprawozdanie KE przedstawia propozycje technologiczne zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza w tym sektorze. Obecnie 50 tys. statków handlowych przewozi 90 proc. światowych towarów, co oznacza, że transport morski jest nieodzowny dla światowej gospodarki.
Więcej
-
Hedegaard o kontroli CO2
2010-12-23W świetle kryzysu klimatycznego i gospodarczego konieczne są sposoby opłacalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych – pokreślą komisarz Connie Hedegaard. Komisja Europejska przygotowuje się do opracowania wniosku ustawodawczego dotyczącego nadzoru regulacyjnego nad rynkiem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności