- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Astana – przystanek w kierunku Rio de Janeiro
2011-09-29Aktywna postawa polskiej prezydencji środowiskowej przyczyniła się do zakończenia prac VII konferencji ministerialnej procesu "Środowisko dla Europy" w Astanie. Wypracowane postanowienia to z jednej strony ważny krok w realizacji idei zrównoważonego rozwoju, a z drugiej wkład państw regionu do przyszłorocznego Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro - podało Ministerstwo Środowiska.
Więcej
-
Komisja rozpoczyna konsultacje w sprawie dalszej redukcji emisji gazów przemysłowych
2011-09-28Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie wzmocnienia środków unijnych zmierzających do redukcji emisji gazów fluorowanych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Konsultacje trwają do 19 grudnia 2011 r. i są skierowane do wszystkich zainteresowanych stron.
Więcej
-
Unia chroni zasoby
2011-09-23Plan działania mający na celu przekształcenie gospodarki europejskiej w gospodarkę zrównoważoną do 2050 r. – to nowy projekt Komisji Europejskiej. Określono w nim, w jaki sposób możemy doprowadzić do wzrostu gospodarczego uwzględniającego efektywne wykorzystanie zasobów, co ma zasadnicze znaczenie dla naszego dobrobytu w przyszłości.
Więcej
-
Zielone miasto – przyszłość czy utopia?
2011-09-19Idea zielonego miasta pozostaje w marzeniach. Przynajmniej w Polsce. Najgłośniej propagują ją Zieloni. Ich kampania "Zielone miasto" to cykl działań Zielonych 2004 na rzecz skierowania polskich miast na drogę zrównoważonego rozwoju i równościowej polityki społecznej. Skupiają się przy tym też na zagadnieniach rewitalizacji obszarów miejskich, zrównoważonym transporcie oraz ekologii terenów zurbanizowanych.
Więcej
-
O efektywnym wykorzystaniu zasobów w Brukseli
2011-09-19Przyszłość europejskiej polityki ochrony środowiska, jej rola w efektywnym gospodarowaniu zasobami oraz znaczenie dla zrównoważonego rozwoju miast były jednym z głównych tematów wizyty dr Joanny Maćkowiak-Pandery, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska w Brukseli.
Więcej
-
Europejska strategia dotycząca surowców naturalnych
2011-09-16Przyszłość europejskiego przemysłu, unijna dyplomacja wobec dyktatur oraz ochrona klimatu – te wielkie zagadnienia wpływają na europejską politykę surowców naturalnych. Parlament Europejski przyjął właśnie w tej sprawie swoje stanowisko.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu: nie tylko dwutlenek węgla
2011-09-16W walce z globalnym ociepleniem UE skupia się głównie na redukcji emisji CO2. Jednak inne substancje także szkodzą atmosferze. To m.in. fluorowęglowodory (HFC) używane przy produkcji lodówek czy sadza. Mają one duży wpływ na podnoszenie się temperatury na Ziemi. Europosłowie domagają się skuteczniejszej walki z tymi innymi, niż CO2, emisjami gazów do atmosfery.
Więcej
-
Wylesiona Amazonia staje się wielkim pastwiskiem
2011-09-15Ponad połowa wylesionych niedawno fragmentów dżungli amazońskiej pełni obecnie rolę pastwisk – informuje brazylijski instytut badań kosmicznych. Wiadomość podała agencja AP.
Więcej
-
W sierpniu rynek uprawnień do emisji pod wpływem negatywnych informacji ze światowej gospodarki
2011-09-13W pierwszym tygodniu sierpnia obawy o wiarygodność finansową Stanów Zjednoczonych, obniżenie ratingu tego kraju oraz wojna domowa w Libii spowodowały gwałtowne spadki na rynku uprawnień do emisji. W trakcie pierwszych sześciu sesji miesiąca średnia wartość uprawnienia EUA zmniejszyła się o 10 proc. do 10,60 euro, czyli poziomu nienotowanego od stycznia 2009 roku. W dalszej części miesiąca na rynku obserwowaliśmy korekcyjne wzrosty, których apogeum doprowadziło ceny do poziomu 13,32 euro.
Więcej
-
Specjalny zespół zbada skutki pakietu klimatyczno-energetycznego
2011-09-13Już ponad dwa miesiące temu premier Donald Tusk zapowiedział powołanie specjalistycznego zespołu, którego zadaniem będzie weryfikacja i możliwa renegocjacja pakietu klimatyczno-energetycznego. Grupa specjalistów powołana przez Solidarność zaczyna właśnie prace. Niestety sama, bo bez wsparcia premiera, który nie powołał jeszcze oficjalnych uczestników zespołu.
Więcej
-
Deutche Bank monitoruje emisje gazów cieplarnianych i inwestuje w walkę z globalnym ociepleniem
2011-09-11Deutsche Bank uruchomił stronę internetową, na której możemy się dowiedzieć, ile ton gazów cieplarnianych zostało wyemitowanych do atmosfery od czasu wydania 4. Raportu IPCC w 2007 roku. We współpracy z naukowcami z MIT opracowali metodę monitorowania zmian stężenia tych gazów w przeliczeniu na CO2. Licznik wskazuje już ponad 3,5 tryliona ton CO2 i cały czas rośnie! Poza tym na stronie można znaleźć m.in.: kalkulator emisji CO2 i porady jak obniżyć zużycie energii.
Więcej
-
Odbudowa lasów na forum międzynarodowym
2011-09-10Odbudowa lasów na terenach zdegradowanych była głównym tematem spotkania wysokiego szczebla towarzyszącego konferencji "Bonn Challenge on Forests, Climate Change and Biodiversity".
Więcej
-
Liczymy (na) redukcję emisji
2011-09-08Czy zwiększenie europejskiego planu ograniczenia emisji z 20 do 30 procent rzeczywiście równałoby się dwutygodniowej emisji gazu w Chinach?
Więcej
-
Polska i Dania wspólnie o dążeniu do niskoemisyjnej gospodarki
2011-09-07– Przed unijną energetyką otwierają się nowe drogi rozwoju. Chcemy wybrać te najkorzystniejsze i stać się niezależnym energetycznie krajem – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas spotkania z zastępcą sekretarza stanu w Ministerstwie ds. Klimatu i Energii Danii Hansem Jørgenem Kochem. Rozmowy odbyły się 2 września 2011 r. w Warszawie.
Więcej
-
Zieloni kandydują do sejmu
2011-09-07Dbałość o dobrobyt przyszłych pokoleń poprzez zachowanie bioróżnorodności, zrównoważony rozwój na wszystkich płaszczyznach, ograniczanie zanieczyszczeń i zużycia zasobów, promocja kolei, zwiększenie świadomości ekologicznej Polaków – to niektóre z postulatów ugrupowania Zieloni 2004. W nadchodzących wyborach parlamentarnych będą startować do sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Więcej
-
Niskoemisyjna współpraca polsko-japońska
2011-09-05Efektywność energetyczna i racjonalne gospodarowanie zasobami między innymi będą przedmiotem partnerskiej współpracy firm z Polski i Japonii. Andrzej Kraszewski, minister środowiska podpisał pod koniec sierpnia z prezesem NEDO, japońskiej rządowej Organizacji Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych, panem Hideo Hato, list intencyjny o współpracy w zakresie transferu niskoemisyjnych technologii.
Więcej
-
Konsultacje społeczne projektu wykazu instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami
2011-09-02Minister Środowiska oraz Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBIZE) zapewniają możliwość udziału społeczeństwa przy opracowywaniu projektu wykazu instalacji objętych systemem w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od dnia 1 stycznia 2013 r. wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji określoną dla instalacji na podstawie danych przekazanych przez prowadzących instalacje w ramach Krajowych Środków Wykonawczych.
Więcej
-
Zmiany w "Prawie ochrony środowiska" uchwalone
2011-09-02Dzięki uchwalonym w środę 31 sierpnia 2011 r. poprawkom do "Prawa ochrony środowiska", Polska będzie mogła pomóc krajom rozwijającym się, realizując tym samym zobowiązania wynikające z porozumienia kopenhaskiego. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Więcej
-
Monitorowanie i raportowanie emisji CO2 w EU ETS po 2012
2011-09-01Tomasz Karpiński dla ChronmyKlimat.pl: Jednym z kluczowych zagadnień związanych z poprawnym funkcjonowaniem Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) jest stworzenie spójnych i efektywnych przepisów dotyczących monitorowania oraz raportowania emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym Komisja Europejska w chwili obecnej kończy pracę nad nowymi wytycznymi w tym zakresie, które obowiązywać będą w trzecim okresie rozliczeniowym.
Więcej
-
Opłaty za emisję CO2 na modernizację przemysłu
2011-09-01Przeznaczenie części opłat za emisję CO2 na modernizację najbardziej energochłonnych przemysłów i zwolnienie ich z akcyzy na energię – proponuje PKPP Lewiatan.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności