- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Europejczycy żądają skuteczniejszej unijnej polityki w zakresie jakości powietrza
2013-01-16Europejczycy nie są zadowoleni ani z jakości powietrza, ani z działań podejmowanych na rzecz zmniejszenia trujących emisji – wynika z sondażu Eurobarometru. W tym roku Komisja Europejska zamierza dokonać przeglądu polityki w zakresie jakości powietrza, ze szczególnym naciskiem na poszukiwanie sposobów poprawy jakości wdychanego przez nas powietrza.
Więcej
-
Wnioski z konferencji "Rok 2050 – Niskoemisyjna Polska"
2013-01-14Decyzje w sprawie przyszłościowych strategii energetycznych dla Polski powinny być podejmowane w oparciu o rzetelne analizy. "Jeżeli będziemy mieli kalkulacje, które pokażą, ile w rzeczywistości Polska może udźwignąć redukcji, dopiero wtedy stajemy się partnerami do dyskusji" – mówi prof. Maciej Nowicki.
Więcej
-
Dlaczego niskoemisyjna gospodarka – komentarze ekspertów
2013-01-11W dniu 8 stycznia br. odbyła się w Hotelu Polonia w Warszawie konferencja w ramach projektu "Niskoemisyjna Polska 2050". Podczas spotkania przedstawiono pierwsze, robocze wyniki prac, było również okazją do dyskusji oraz wymiany opinii. Przedstawiamy państwu wypowiedzi ekspertów uczestniczących w projekcie na temat szans i przeszkód, jakie niesie za sobą realizacja ścieżki zielonego wzrostu.
Więcej
-
Trzykrotna utrata wartości CER i utrzymanie trendu spadkowego cen EUA w grudniu
2013-01-09W grudniu 2012 r. wolumen handlowanych uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynku spotowym był zdecydowanie niższy niż przed miesiącem. Sprzedano łącznie 3,6 mln jednostek EUA oraz 164 tys. jednostek CER (w listopadzie łącznie 13,3 mln EUA).
Więcej
-
"Przyszłość, jakiej chcemy"
2013-01-04Zobowiązanie do kontynuacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju to główny wynik tegorocznego Szczytu Ziemi Rio+20. Zapraszamy do zapoznania się z treścią deklaracji końcowej konferencji w Rio de Janeiro.
Więcej
-
GreenEvo – kolejna szansa dla innowacyjnych firm
2013-01-03Wyjazdy na zagraniczne misje handlowe, wsparcie instytucji rządowych na całym świecie, szkolenia marketingowe to tylko przykłady działań, które obejmą laureatów konkursu Ministerstwa Środowiska – GreenEvo. 2 stycznia br. ruszyła czwarta już edycja przedsięwzięcia.
Więcej
-
Wielkie wylesianie
2012-12-28Azja Południowo-Wschodnia to obszar występowania jednych z najstarszych i najbogatszych gatunkowo lasów równikowych na Ziemi. Niestety rejon ten w ostatnich dekadach przeszedł radykalną transformację doświadczając bezprecedensowego w historii ludzkości wylesiania. Główne państwa regionu – Indonezja i Malezja straciły łącznie w latach 2000-2010 około 11 milionów hektarów lasu. Jest to obszar porównywalny z obszarem Danii.
Więcej
-
Pył w powietrzu. Na Śląsku i w Małopolsce nie ma czym oddychać
2012-12-20W prawie każdym mieście aglomeracji śląskiej zostały przekroczone dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu. Nie lepiej jest w Małopolsce. W najbliższych dniach jakość powietrza nie ulegnie poprawie. Może to niekorzystnie wpływać na zdrowie osób pracujących otwartym powietrzu – alarmują lekarze.
Więcej
-
Rośnie ślad ekologiczny Chińczyków!
2012-12-18Rosnąca konsumpcja i szybki wzrost gospodarczy Chin wywierają coraz większą presję na środowisko naturalne. Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF opublikowała właśnie raport "Ślad ekologiczny Chin".
Więcej
-
Minister Korolec: Propozycja Komisji Europejskiej narusza interesy Polski
2012-12-17"Ingerowanie w unijny system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla jest trudne do zaakceptowania" – mówi Marcin Korolec, szef resortu środowiska o pomyśle Komisji Europejskiej, by w najbliższych latach sztucznie zmniejszyć ilość uprawnień na rynku. Dzisiaj na ten temat dyskutować będą unijni ministrowie ds. środowiska podczas ostatniego w tym roku spotkania. Z analiz wynika, że najbardziej na zmianach straci Polska – ponad miliard euro.
Więcej
-
Krótkotrwała euforia cenowa i kontynuacja trendu spadkowego cen uprawnień do emisji CO2 w listopadzie
2012-12-11Miesięczna amplituda wahań średnich cen uprawnień EUA na rynkach spotowych w listopadzie wyniosła 2,77 euro. Przy współczynniku zmienności na poziomie 10,78%, spotowe ceny uprawnień EUA wahały się w przedziale 6,25-9,02 euro, a wolumen obrotów wzrósł prawie dwukrotnie do 13,3 mln. Wyższy współczynnik zmienności obserwowaliśmy na rynku jednostek CER (15,2%). Ich ceny zmieniały się pomiędzy 0,73 a 1,15 euro, a miesięczny wolumen ukształtował się na poziomie 693 tys.
Więcej
-
Nowy projekt planu działań dotyczącego środowiska do 2020
2012-12-10Komisja Europejska przygotowała projekt nowego Environmental Action Plan (EAP) do 2020 roku, zatytułowany "Jak żyć dobrze, w granicach naszej planety" ("Living well, within the limits of our planet"). Dokument ma wyznaczyć kierunki polityki środowiskowej do 2020 roku, idącej w stronę zielonego rozwoju gospodarczego Europy.
Więcej
-
Morska energetyka wiatrowa szansą na wzrost i nowe miejsca pracy
2012-12-10Morska energetyka wiatrowa to istotne źródło energii, które może przyczynić się do wzrostu tworzenia nowych miejsc pracy – przekonywał minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak podczas VII Forum Energetycznego w Sopocie.
Więcej
-
Europa ma klimatyczny wybór!
2012-12-06Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii są kluczowe dla osiągnięcia unijnego celu redukcji emisji w 2050 roku – wynika z najnowszego raportu WWF. Jednak Unia Europejska musi działać już teraz, jeżeli chce osiągnąć postawiony sobie cel redukcji o 85-90% za niecałe cztery dekady i zostać rzeczywistym "klimatycznym" liderem.
Więcej
-
Jak przekształcić gospodarkę na niskoemisyjną? Rady dla siedmiu państw
2012-11-26Energy Sector Management Assistance Program (ESMAP) opublikował raport "Planowanie niskoemisyjnej przyszłości: Wnioski wyciągnięte ze studiów w siedmiu krajach". Wśród analizowanych państw znalazła się Polska. Poniżej prezentujemy najważniejsze wnioski płynące z tego dokumentu.
Więcej
-
Zazieleniamy Polskę, ocieplamy szkoły i szpitale
2012-11-23Polska zarobiła kolejne 80 milionów na termomodernizację budynków takich jak szkoły i szpitale w całym kraju. Inwestycje finansujemy, sprzedając Bankowi Światowemu jednostki emisji gazów cieplarnianych. Polska zarobiła już na zazielenianie blisko 780 mln zł. "To kolejny dowód, że na redukcjach gazów cieplarnianych dokonanych w ramach protokołu z Kioto Polska może zarabiać pieniądze" – podkreśla minister Korolec, podpisujący umowę.
Więcej
-
Komisja przedstawia warianty reformy europejskiego rynku emisji
2012-11-21Komisja Europejska podejmuje dwa istotne kroki mające na celu rozwiązanie rosnącego problemu nierównowagi podaży i popytu uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).
Więcej
-
Czy państwa Unii wypełniają cele krajowych poziomów emisji?
2012-11-19Europejska Agencja Środowiska opublikowała niedawno raport podsumowujący dokonania Unii w kwestii redukcji zanieczyszczeń powietrza do 2010 roku. Z pozoru wiele ze swych zamierzeń sprzed dekady już wypełniła, lecz w tym czasie nasze rozumienie procesów pogłębiło się, a metodologia pomiarów rozwinęła. Okazuje się, że aby chronić zdrowie i środowisko emisje muszą być zredukowane bardziej niż oszacowano w czasie, gdy ustalano cele.
Więcej
-
Komisja wnioskuje o znaczące zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych
2012-11-14Komisja Europejska wykonała ważny krok w kierunku realizacji długoterminowych celów ochrony klimatu, przedstawiając 7 listopada br. wniosek o znaczną redukcję emisji fluorowanych gazów cieplarnianych. Emisje fluorowanych gazów cieplarnianych, powodujące efekt cieplarniany do 23 000 razy silniejszy niż dwutlenek węgla, wzrosły o 60 proc. od 1990 r. – w tym samym czasie emisje wszystkich pozostałych gazów cieplarnianych zmalały. Proponowane rozporządzenie ma na celu zmniejszenie do roku 2030 emisji fluorowanych gazów cieplarnianych o dwie trzecie w stosunku do obecnego poziomu.
Więcej
-
Dialog Ministerstwa Gospodarki ze stroną społeczną ws. wydobycia węgla brunatnego
2012-11-12Dyrektor Departamentu Górnictwa MG Maciej Kaliski przyjął petycję z postulatami reprezentantów gmin dotyczącą inwestycji na terenach, na których zlokalizowane są potencjalne rejony wydobywcze węgla brunatnego. Rozmowy ze stroną społeczną w tej sprawie odbyły się 7 listopada 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności