- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
W kierunku gospodarki niskoemisyjnej w Polsce - nowy raport Banku Światowego
2011-02-28Transformacja w kierunku gospodarki niskoemisyjnej w Polsce w perspektywie roku 2030 jest możliwa, ale będzie wymagała wspólnego, skoordynowanego wysiłku, czytamy w nowym raporcie Banku Światowego.
Więcej
-
WikiLeaks: Arabia Saudyjska nie ma dość ropy
2011-02-27Brytyjski "The Guardian" opublikował artykuł „WikiLeaks cables: Saudi Arabia cannot pump enough oil to keep a lid on prices” (Depesze Wikileaks: Arabia Saudyjska nie jest w stanie pompować dość ropy, by ograniczyć wzrost jej cen). Ujawnione przez Wikileaks depesze są dostępne zarówno na stronach Wikileaks, jak i na stronach Guardiana.
Więcej
-
Japońskie technologie dla polskiego środowiska?
2011-02-25Zielone inwestycje finansowane z handlu jednostkami emisji AAU, na których Polska zarobiła dotąd ponad 80 mln euro będą głównym tematem wstąpienia przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas konferencji „Japońskie Technologie Środowiskowe”, która odbędzie się 2-3 marca br. w Warszawie. W spotkaniu weźmie udział Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w MŚ, Główny Konserwator Przyrody.
Więcej
-
Rekordowe kredyty EBI na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w 2010 roku
2011-02-24W 2010 roku Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zwiększył wysokość kredytów na projekty w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym do 19 mld EUR (z 16 mld EUR w ubiegłym roku), co stanowi aż 30 proc. jego kredytów w Unii Europejskiej (UE). Stanowi to nowy krok we wspieraniu zrównoważonego rozwoju i zmniejszaniu poziomu emisji dwutlenku węgla w Europie.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak na posiedzeniu Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych
2011-02-24Zasady przydziału darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz strategia bezpieczeństwa energetycznego państwa były głównymi tematami obrad Trójstronnej Komisji ds. Społeczno Gospodarczych w dniu 17 lutego 2011 r. Posiedzeniu Komisji przewodniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Więcej
-
Strategia "Europa 2020"
2011-02-23Strategia „Europa 2020” jest nowym, długookresowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej (UE), który zastąpił realizowaną od 2000 r., zmodyfikowaną pięć lat później, Strategię Lizbońską.
Więcej
-
Przyczyny katastrofy w Zatoce Meksykańskiej
2011-02-22Potwierdzają się przypuszczenia co do przyczyn wycieku – z raportu specjalnej komisji badającej katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej wynika, że była ona skutkiem zaniedbań ze strony wielkich koncernów oraz braku nadzoru władz.
Więcej
-
Komisja wzywa Polskę i Belgię do wdrożenia prawodawstwa dotyczącego jakości powietrza
2011-02-21Zarówno Polska, jak i Belgia nie dokonały przeniesienia do prawa krajowego zmienionych przepisów unijnych mających na celu redukcję zanieczyszczeń do poziomów, które ograniczą do minimum szkodliwe skutki dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Na zalecenie komisarza ds. środowiska Janeza Potočnika do Polski zostanie wysłana uzasadniona opinia, zaś Belgia otrzyma drugą uzasadnioną opinię. Jeżeli państwa te nie udzielą zadowalających wyjaśnień, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości.
Więcej
-
Zielone technologie GreenEvo w Chorwacji
2011-02-17Transfer technologii związanych z ochroną środowiska był jednym z tematów rozmów ministra Andrzeja Kraszewskiego podczas Chorwacko-Polskiego Forum Gospodarczego w Zagrzebiu.
Więcej
-
Założenia do projektu ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową
2011-02-17Warstwa ozonowa to naturalny filtr chroniący organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Systematyczne zmniejszanie się ilości ozonu w warstwie ozonowej (spowodowane przez substancje posiadające współczynnik potencjału niszczenia ozonu) powoduje zmniejszenie skuteczności jej działania jako filtra promieniowania ultrafioletowego, zwiększając tym samym ryzyko jego szkodliwego oddziaływania na żywe organizmy na Ziemi. Substancje te nie tylko niszczą warstwę ozonową, ale również mają wysoki współczynnik globalnego ocieplenia i należą do czynników przyczyniających się do wzrostu temperatury na naszej planecie.
Więcej
-
System handlu uprawnieniami do emisji tematem posiedzenia Rady Ministrów
2011-02-17Stworzenie transparentnych regulacji, które dotyczą m.in. zasad rozporządzania uprawnieniami do emisji, a także włączenia do systemu operacji lotniczych wykonywanych przez operatorów statków powietrznych – to główne cele przyjętego przez rząd projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Rada Ministrów podjęta również decyzję, że sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w III okresie handlu uprawnieniami do emisji w ramach systemu EU ETS, prowadzona będzie poprzez krajową platformę aukcyjną.
Więcej
-
Zielona Gospodarka
2011-02-16Nieoczekiwana głębokość ogólnoświatowego kryzysu gospodarczego, który rozpoczął się od kryzysu na światowych rynkach finansowych w drugiej połowie 2008 r., a następnie przeniósł do sfery realnej i przekształcił w najpoważniejszy od 80 lat kryzys gospodarczy i społeczny, nie tylko ujawniła groźne dla gospodarki niedostatki w regulacji rynków finansowych, ale także potwierdziła wagę reform strukturalnych w gospodarce.
Więcej
-
Kłopotliwe emisje Australii
2011-02-15Rząd australijski ocenia, że jego dotychczasowa polityka klimatyczna może być niewystarczająca, aby spełnić zobowiązania zawarte w Cancun. Raport Departamentu Zmian Klimatu i Efektywności Energetycznej mówi, że bez nowych działań w ciągu najbliższych kilku lat emisje gazów cieplarnianych mogą wyrwać się spod kontroli, a ich poziom w 2020 roku może być większy o 24 proc. niż w roku 2000.
Więcej
-
Zapowiedź I konkursu Programu "Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych"
2011-02-10Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działający jako Krajowy operator systemu zielonych inwestycji przygotowuje się do ogłoszenia I konkursu w ramach programu priorytetowego System zielonych inwestycji (GIS - Green Investment Scheme) Część 5) - Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych.
Więcej
-
Komisja Europejska i Międzynarodowa Organizacja Morska dyskutują o emisjach CO2
2011-02-09Międzynarodowy transport morski odpowiedzialny jest za prawie 3% globalnych emisji CO2. Przewiduje się, że do 2050 r. emisje ze statków mogą się podwoić. Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Agency – IMO), jedna z agencji ONZ, zaczęła się przyglądać kwestiom klimatycznym w połowie lat 90. Niemniej jednak do tej pory nie udało się osiągnąć jednolitego porozumienia w kwestii działań skierowanych na redukcję tych emisji.
Więcej
-
X Szczyt Gospodarczy Polska-Ukraina
2011-02-09Zazielenianie mistrzostw EURO 2012 i promocja polskich zielonych technologii w ramach projektu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii – to główne tematy wystąpienia Bernarda Błaszczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska podczas X Szczytu Gospodarczego Polska-Ukraina. Spotkanie odbyło się 3 lutego br. w Warszawie.
Więcej
-
Minister Kraszewski o nowych możliwościach inwestowania w ochronę środowiska
2011-02-02"Im lepiej będziemy zarządzać energią, tym lepiej dla klimatu. Cieszę się, że są na to odpowiednie środki" – mówi w wywiadzie dla Biura Prasowego Ministerstwa Środowiska minister Kraszewski.
Więcej
-
UE przeciwko wykorzystywaniu w EU ETS jednostek z projektów redukujących gazy przemysłowe
2011-02-02Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła przegłosowanie przez kraje członkowskie decyzji o wyłączeniu ze wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) jednostek uzyskanych z określonych projektów CDM redukujących gazy przemysłowe. Zgodnie z podjętą decyzją przedsiębiorstwa będą mogły wykorzystać takie jednostki do rozliczania emisji w ramach EU ETS za 2012 r. nie dłużej niż do 30 kwietnia 2013 r.
Więcej
-
Programowy mechanizm wspólnych wdrożeń BOŚ Banku jako nowatorski instrument finansowego wsparcia rozproszonych inwestycji związanych z efektywnością energetyczną
2011-02-01O potrzebie przeprowadzania modernizacji budynków w zakresie poprawy ich charakterystyki energetycznej wiemy wszyscy. Działania w tym zakresie uzasadnione są nie tylko późniejszymi oszczędnościami ale także względami ekologicznymi. Niestety, koszty początkowe takiej inwestycji stanowią w Polsce dużą barierę, dlatego ich realizacja bez mechanizmów wsparcia byłaby mocno ograniczona. Dlatego konieczne jest stałe monitorowanie nowych inicjatyw.
Więcej
-
Narodowy Fundusz - "odnawialne źródło finansowania" ochrony środowiska
2011-01-2827 stycznia br. odbyła się konferencja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej inaugurująca program finansowy „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” w ramach Systemu Zielonych Inwestycji – GIS.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności