- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
OECD wzywa do natychmiastowych działań na rzecz klimatu (14137)
2012-03-30Drukuj
Zmieniający się klimat oddziałuje nie tylko na środowisko naturalne – to także poważny problem społeczny i ekonomiczny dla całego świata. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w najnowszym raporcie alarmuje, że jeżeli teraz nie podejmiemy zdecydowanych działań, nie uda nam się zatrzymać wzrostu globalnej temperatury na poziomie 2 st. C.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, (ang. Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD) opublikowała 15 marca br. raport "Perspektywy dotyczące środowiska naturalnego do roku 2050. Konsekwencje braku działania". W oparciu o modele symulacyjne w dokumencie przeanalizowano potencjalny wpływ trendów demograficznych i ekonomicznych na stan środowiska naturalnego do końca roku 2050 przy nieracjonalnym wykorzystaniu zasobów.
Według szacunków w 2050 roku liczba ludności na Ziemi wzrośnie do 9 miliardów, z czego 70 proc. będą stanowić mieszkańcy miast. Coraz większe problemy stwarzać będą transport, zanieczyszczenie powietrza oraz gospodarka odpadami.
Pomimo spowolnienia gospodarczego globalna emisja CO2 osiągnęła w 2010 roku rekordowy poziom 30,6 miliardów ton. Gospodarka w połowie tego wieku ma być czterokrotnie większa niż obecnie, a jej zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 80 proc. Nie przewiduje się jednak dużych zmian w miksie energetycznym – paliwa kopalne nadal będą stanowić 85 proc., odnawialne źródła 10 proc, a energia atomowa 5 proc. Przy takim założeniu oraz bez wdrożenia bardziej ambitnych celów polityki klimatycznej globalna emisja GHG może wzrosnąć o 50 proc. do końca 2050 roku, co w konsekwencji doprowadzi do wzrostu globalnej temperatury o 3–6 st. C do końca tego wieku – znacznie powyżej ustalonej na forum międzynarodowym granicy 2 st C.
Dokument koncentruje się na czterech najistotniejszych obszarach: zmianach klimatycznych, bioróżnorodności, zasobach wodnych i oddziaływaniu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Bez odpowiednich działań postępująca degradacja środowiska i uszczuplanie zasobów naturalnych może spowodować do końca 2050 roku nieodwracalne skutki w układach przyrodniczych:
• Bez szybkiej redukcji zanieczyszczeń do końca 2020 roku, działania w ramach dotychczasowych porozumień nie wystarczą, aby zapobiec wzrostowi temperatury na świecie ponad granicę 2 st. C. Przekroczenie tego progu wywoła wiele niekorzystnych efektów, m.in. zwiększy się tempo topnienia lodowców, a co za tym idzie, wzrostu poziomu mórz. Ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować częściej i przybiorą na sile.
• Bioróżnorodność zmaleje o kolejne 10 proc., co stanowi zagrożenie zwłaszcza dla uboższych i rdzennych społeczności, uzależnionych od zasobów środowiska i tzw. "usług ekosystemowych".
• Wzrośnie zapotrzebowanie na wodę o 55 proc., zwiększy się konkurencja o jej zasoby. Przewiduje się, że przed 2050 rokiem 1,4 mld ludzi nadal nie będzie miało dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych.
• Zanieczyszczenie powietrza stanie się najczęstszą na świecie przyczyną przedwczesnych zgonów związaną z czynnikami środowiskowymi – ich liczba wzrośnie do 3,6 mln rocznie (większość w Chinach i Indiach).
Autorzy dokumentu podkreślają, że tylko podjęcie natychmiastowych działań może zatrzymać emisję zanieczyszczeń na bezpiecznym poziomie.
Wprowadzenie długoterminowych cen uprawnień do emisji poprzez system handlu emisjami i podatki węglowe stałoby się siłą napędową niskoemisyjnych inwestycji. Z kolei przyjęcie jednakowych światowych cen emisji związków węgla mogłoby (w porównaniu ze scenariuszem nie zakładającym żadnych działań) ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o prawie 70 proc. do końca 2050 roku. Również wycofanie szkodliwych dla środowiska subsydiów na paliwa kopalne wzmocniłoby efektywność energetyczną i rozwój OZE.
Niezbędne będą skoordynowanie celów ekologicznych z gospodarczymi oraz międzynarodowa współpraca i sprawiedliwy podział kosztów.
Działania te mogą spowolnić rozwój gospodarczy o około 0,2 proc. rocznie, a ich koszt w 2050 roku może wynieść 5,5 proc. światowego PKB. Lecz według szacunków dużo większa będzie cena zaniechania – nawet 14 proc. średniej światowej konsumpcji na osobę. Korzyści, jakie odniosą kraje BRIICS (wschodzące gospodarki Brazylii, Rosji, Indii, Indonezji, Chin i RPA), mogą być nawet dziesięć razy większe od poniesionych przez nie nakładów finansowych.
Raport można pobrać ze strony: www.oecd-ilibrary.org/environment/oecd-environmental-outlook-to-2050_9789264122246-en.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności