- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Maj miesiącem wyczekiwania – łagodny spadkowy trend prawdopodobnie będzie kontynuowany
2012-06-11W maju średnie ceny uprawnień EUA straciły na wartości prawie 12 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ich ceny zawierały się w przedziale 6,27-7,12 euro, osiągając miesięczne maksimum na pierwszej sesji oraz minimum – na ostatniej.
Więcej
-
Ukraina – klimatyczny partner
2012-06-09Rozmowy, które odbyły się 1 czerwca br. pomiędzy Marcinem Korolcem, ministrem środowiska RP a Eduardem Stavytskyim, ministrem ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy w Kijowie, dotyczyły głownie postępu w globalnej polityce ochrony klimatu. – Polska i Ukraina są naturalnymi sojusznikami, jeśli chodzi o globalną politykę klimatyczną – podkreślał po spotkaniu minister Korolec.
Więcej
-
KOBiZE publikuje "Raport z rynku CO2"
2012-06-04Rynek handlu uprawnieniami do emisji i uwarunkowania rynkowe mające wpływ na system EU ETS są coraz częstszym tematem dyskusji ekspertów. W związku z rosnącym zainteresowaniem tą tematyką Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzenia Emisjami przygotowało nową cykliczną publikację pt. "Raport z rynku CO2". Będą w niej zamieszczane m.in. prognozy kształtowania się cen jednostek EUA/CER/ERU, wybrane dane z rynku pierwotnego i wtórnego: CER, ERU, AAUs oraz użyteczne informacje z Krajowego Rejestru Uprawnień.
Więcej
-
Światowe emisje CO2 – padł kolejny rekord
2012-05-31Jak wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, światowe emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych osiągnęły w roku 2011 rekordową wysokość 31,6 Gt. Oznacza to wzrost o 1 Gt (3,2%) w porównaniu do roku 2010. W 2011 węgiel odpowiadał za 45% wszystkich emisji z sektora energetycznego, na drugim miejscu znalazła się ropa naftowa (35%), a zaraz po niej gaz ziemny (20%).
Więcej
-
W Brukseli rozpoczął się Zielony Tydzień
2012-05-23"Woda – liczy się każda kropla" – to hasło rozpoczętego we wtorek Zielonego Tygodnia w Brukseli. Tematem tegorocznej edycji największej europejskiej konferencji na temat środowiska są kluczowe kwestie związane z wodą.
Więcej
-
Problemy chińskiej polityki klimatycznej
2012-05-22Chiny czynią wysiłki w kierunku wdrożenia narodowego rynku handlu emisjami. W przyszłym roku pilotażowe programy mają ruszyć w 7 prowincjach i miastach, a już w 2015 roku system ma objąć cały kraj. Eksperci Szwedzkiego Instytutu Ochrony Środowiska ostrzegają jednak, że ambitny plan może się nie powieść.
Więcej
-
Spadek emisji objętych systemem EU ETS
2012-05-18Zgodnie z informacjami pochodzącymi z rejestrów państw członkowskich emisje gazów cieplarnianych z instalacji uczestniczących w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) zmalały w ubiegłym roku o ponad 2 procent.
Więcej
-
Los rynku CO2 pod znakiem zapytania
2012-05-17Bez szybkiej interwencji europejskich polityków w unijny system handlu emisjami, flagowa polityka klimatyczna Europy może popaść w niepamięć. Moment nie jest najlepszy, gdyż debata nad nowym pakietem klimatyczno-energetycznym UE do 2030 roku dopiero się rozpoczyna. Jeśli EU ETS nie spełnia swojego zadania, co miałoby stanowić podstawę nowego pakietu? Podatek węglowy? Niezliczone polityki krajowe? Aby ocalić ETS, wielu udziałowców – w tym firmy energetyczne – opowiadają się za "set-aside", czyli jednorazowym wycofaniem z rynku pewnej liczby uprawnień do emisji, co podniosłoby cenę CO2. Inni chcą kompletnej restrukturyzacji systemu – donosi Sonja van Renssen z Brukseli.
Więcej
-
Ludzkość w 2030 roku będzie potrzebowała dwóch planet
2012-05-17Jeśli nie ograniczymy naszej konsumpcji oraz nie zmienimy naszych codziennych nawyków, Ziemia nie będzie w stanie nas utrzymać – alarmuje organizacja ekologiczna WWF, która po raz kolejny przygotowała raport dotyczący stanu środowiska na świecie.
Więcej
-
Korea Południowa wprowadza własny system handlu emisjami
2012-05-152 maja koreański parlament przyjął ustawę, na mocy której w najbliższych latach powstanie narodowy system handlu emisjami. Za głosowało 148 ze 151 posłów. Ustawa została uchwalona jednogłośnie mimo obaw przemysłu, że może zaszkodzić koreańskiej gospodarce. Rządzący przede wszystkim widzą bowiem długoterminowe korzyści funkcjonowania systemu.
Więcej
-
Polak chce kupować ekologiczne produkty
2012-05-1382 proc. Polaków jest gotowych zapłacić więcej za produkty oznaczone logo "Przyjazny dla środowiska" – wynika z badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez wydawnictwo Reader's Digest.
Więcej
-
Polski rząd wyjaśnia KE swoje stanowisko w sprawie ETS
2012-05-10Polski rząd przekazał Komisji Europejskiej dokument, w którym wyjaśnia swoje stanowisko w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Prezentujemy polskie streszczenie tego dokumentu. Sam dokument można pobrać w języku angielskim.
Więcej
-
Kwiecień miesiącem rozliczeń emisji, czyli jak co roku wzrostu cen
2012-05-09Wolumen sprzedanych w kwietniu uprawnień do emisji dwutlenku węgla EUA był zbliżony do wyniku sprzed miesiąca, odnotowano za to duży wzrost w obrocie jednostkami poświadczonej redukcji emisji.
Więcej
-
Ocalić Amazonię!
2012-05-08Brazylijski parlament przyjął ustawę, która pozbawia Puszczę Amazońską ochrony przed zniszczeniem, przy jednoczesnym udzieleniu amnestii osobom oskarżanym w przeszłości o nielegalną wycinkę drzew. WWF sprzeciwia się tej decyzji i apeluje do brazylijskiego prezydenta, Dilmy Rousseff, o zawetowanie nowego "Kodeksu leśnego".
Więcej
-
Malezja zainteresowana zielonymi technologiami
2012-05-01W czwartek 19 kwietnia br. podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Beata Jaczewska gościła ambasador Malezji w Polsce, Rosmidah Zahid oraz misję handlową Malezji. Rozmowy były poświęcone współpracy biznesowej w zakresie zielonych technologii.
Więcej
-
Środki z handlu emisjami – czysty zysk dla obywateli
2012-04-2745 mld zł – tyle w latach 2013–2020 zyska Polska z handlu emisjami według szacunków Koalicji Klimatycznej. Dyrektywa unijna ETS 2003/87/EC zaleca wykorzystanie 50% tych środków na ochronę klimatu. Przedstawiciele Koalicji Klimatycznej apelują do rządu o przeznaczenie tych środków na działania, które pomogą obywatelom poprawić efektywność energetyczną w ich domach i w ten sposób obniżyć rachunki za energię, a także przyczynią się do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy.
Więcej
-
Impas czy nowe otwarcie? Przyszłość polityki klimatycznej UE
2012-04-25Polska nie chce ponownego "otwarcia" pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy natomiast dyskusji: co po roku 2020? – podkreślała podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Beata Jaczewska podczas konferencji "Impas czy nowe otwarcie? Przyszłość polityki klimatycznej UE". Gość debaty, dyrektor Artur Runge-Metzger z Dyrekcji Generalnej ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej zapewniał, że KE będzie przekonywać polski rząd do ambitnej polityki klimatycznej.
Więcej
-
Walka ze zmianami klimatu tańsza niż się powszechnie sądzi
2012-04-19Koszty polityki klimatycznej nie wzrosną, nawet gdy do systemu handlu emisjami włączy się nieobjęte nim dotąd międzynarodowe lotnictwo, a na transport morski nałoży się limity emisji – obliczył Komitet ds. Zmian Klimatu, doradzający brytyjskiemu rządowi.
Więcej
-
Polskie weto wpłynęło na spadek cen uprawnień do emisji CO2 w marcu
2012-04-17Niemal przez cały marzec wartość uprawnień do emisji dwutlenku węgla ulegała deprecjacji. Podczas trwającego od początku miesiąca, trzytygodniowego ruchu spadkowego, ceny obniżyły się z poziomu 8,83 euro do 6,70 euro, co stanowi ponad 24 proc. spadek. Jedynie w ostatnich dniach marca zaobserwowano niewielki wzrost cen na rynkach kasowych, które w ostatnim dniu miesiąca zatrzymały się na poziomie 6,96 euro. W marcu nastąpił spadek obrotów w handlu uprawnieniami w porównaniu z lutym o ponad 15 proc. w przypadku jednostek EUA oraz o ponad 52 proc. w przypadku uprawnień CER. Sprzedano łącznie 3,426 mln EUA oraz 1,252 mln CER.
Więcej
-
Biogospodarka w akcji
2012-04-14Prezydencja duńska otwiera debatę: biogospodarka jako strategiczny sektor przemysłowej działalności w Europie. Nowy sposób na wyzwania związane z dostawami energii, globalnym ociepleniem i zarazem starzeniem się Unii?
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności