- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Chińskie emisje CO2
2011-04-20Chiny, największy na świecie emitent CO2, powinny do roku 2030 osiągnąć szczyt emisji – wynika ze sponsorowanego przez rząd chiński raportu, który ostrzega o wyłaniających się granicach napędzanego węglem wzrostu gospodarczego.
Więcej
-
Konsultacje społeczne w sprawie dwóch rozporządzeń EU ETS
2011-04-20W dniu 15 kwietnia br. Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie dwóch rozporządzeń dotyczących Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS). Konsultacje potrwają do 10 czerwca br.
Więcej
-
Emisje lotnicze pod lupą Komisji
2011-04-07Komisja Europejska po raz kolejny napomina Cypr, Estonię, Niemcy i Polskę, by podjęły niezbędne środki administracyjne i ustawodawcze wprowadzające sektor lotniczy do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS). Do dziś państwa te nie dokonały pełnej transpozycji przepisów o EU ETS w lotnictwie do własnego ustawodawstwa krajowego. Komisja kieruje do nich ostateczne ostrzeżenie w odpowiedzi na zalecenie europejskiej komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard.
Więcej
-
GreenEvo - zielona ewolucja technologii. Rząd wspiera zieloną (r)ewolucję
2011-04-05Kolejne zielone technologie dzięki GreenEvo i rządowemu wsparciu mają szansę wkroczyć na ścieżkę szybkiego rozwoju. Systemy lamp solarnych, suszarnia odpadów ściekowych i technologie unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych – wybrano aż 21 zielonych technologii, które w ramach II edycji projektu GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii mają szanse na kompleksowy rozwój i promocję za granicą. O tegorocznym naborze mówił minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski podczas konferencji prasowej 31 marca br. w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Potrzebne są nowe przepisy
2011-04-05Unia Europejska musi wprowadzić nowe przepisy w trakcie obecnie trwającej kadencji Komisji Europejskiej, jeżeli chce zrealizować program redukcji krajowych emisji dwutlenku węgla o 80-95% do roku 2050 – ostrzegło Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA).
Więcej
-
Handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych: przyjęto zasady przejściowego bezpłatnego przydziału uprawnień dla sektora energetycznego
2011-03-30Wraz z rozpoczęciem trzeciego etapu unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (lata 2013-2020) sektor energetyczny będzie zasadniczo musiał kupować wszystkie swoje uprawnienia. Jednakże do roku 2019 dziesięć państw członkowskich, w tym Polska może zdecydować się na przydzielenie swoim elektrowniom ograniczonej liczby uprawnień bezpłatnie, zamiast je sprzedawać.
Więcej
-
Ile naprawdę kosztuje energia z węgla?
2011-03-28Elektrownie węglowe wytwarzają ponad 40% całości produkowanej na świecie energii elektrycznej i stanowią jej główne źródło. W USA wskaźnik ten wynosi 45%, 75% w Australii, a w Polsce aż 94%. Niestety spalanie węgla jest też źródłem największych emisji gazów cieplarnianych, stanowiąc 72% emisji powstających przy produkcji elektryczności. Same elektrownie węglowe odpowiadają za 30% globalnej emisji CO2. Po doliczeniu emisji ze spalania węgla do celów przemysłowych i grzewczych okazuje się, że udział węgla w całkowitej emisji CO2 sięga poziomu 41%.
Więcej
-
Lotnictwo cywilne w EU ETS
2011-03-17Emisje z lotnictwa do 2008 roku podwoiły się względem roku 1990 i obecnie stanowią ok. 3 proc. całkowitej emisji CO2 w Unii Europejskiej. Według prognoz do roku 2020 ruch pasażerski zwiększy się dwukrotnie. Branża lotnicza, w tym Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) dąży do ograniczenia wzrastających emisji w tym sektorze. W przyszłym roku lotnictwo cywilne zostanie włączone do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska na rzecz ochrony klimatu. Odpowiedzialna polityka ochrony klimatu
2011-03-15Brak analizy skutków głębokich redukcji emisji gazów cieplarnianych dla poszczególnych państw członkowskich oraz mało realistyczna wizja niemal całkowitej eliminacji emisji z sektora elektroenergetycznego – to pierwsze komentarze do opublikowanej przez Komisję Europejską mapy drogowej przejścia do konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej we Wspólnocie w 2050 r. Ekologiczne, ekonomiczne i społeczne konsekwencje tych działań będą różne dla poszczególnych krajów, a obciążenia nierówno rozłożone – sygnalizuje Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Potrzebujemy odpowiedzialnej polityki ochrony klimatu – dodaje.
Więcej
-
W kierunku niskoemisyjnej strategii gospodarczej. Energia i klimat pomiędzy Keynesem a Hayekiem?
2011-03-1423 lutego 2011 roku fundacja demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej zorganizowała konferencję pt. „W kierunku niskoemisyjnej strategii gospodarczej dla Polski. Energia i klimat pomiędzy Keynesem i Hayekiem?”.
Więcej
-
Droga do zielonej gospodarki
2011-03-11Czy polską gospodarkę, opartą na węglu, stać na energooszczędne technologie i drastyczne ograniczenie emisji CO2? Czy "zielone" plany Komisji Europejskiej nie doprowadzą do zawirowań na rynku pracy? Na te i inne pytania odpowiadał Artur Runge-Metzger, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Działań w Dziedzinie Klimatu KE, który zaprezentował w Warszawie "Mapę drogową dojścia do gospodarki niskowęglowej do 2050 r." oraz "Plan działania ws. zwiększenia efektywności energetycznej w UE".
Więcej
-
Rząd zakończył prace nad projektem ustawy o handlu emisjami
2011-03-11Aby polska energetyka sprostała europejskim standardom, niezbędne jest wprowadzenie derogacji, czyli systemu nieodpłatnych uprawnień do emisji CO2. Rząd przyjął 12 lutego br. projekt ustawy o handlu emisjami. Zmiany te są wynikiem implementacji europejskiego prawa do krajowego. Do końca września Polska ma przesłać Komisji Europejskiej gotową listę elektrowni, które otrzymają darmowe uprawnienia.
Więcej
-
Komisja ustanawia plan działania na rzecz stworzenia do 2050 r. konkurencyjnej gospodarki niskoemisyjnej
2011-03-10Komisja Europejska przyjęła w dniu 8 marca 2011 plan działania, którego celem jest przekształcenie do 2050 r. Unii Europejskiej w konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną. W planie działania opisano racjonalny pod względem kosztów sposób osiągnięcia celu polegającego na zmniejszeniu do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych o 80-95 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. W oparciu o przeprowadzone analizy kosztów i wyników wspomniany plan działania wyznacza kierunek dla polityki sektorowej, krajowych i regionalnych strategii niskoemisyjnych oraz inwestycji długoterminowych.
Więcej
-
Komunikat KASHUE
2011-03-08Krajowy Administrator Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji informuje, iż w dniu 7 marca 2011 r. przywrócona została możliwość wykonywania transakcji przekazu jednostek w Krajowym Rejestrze Uprawnień.
Więcej
-
W stronę zielonej gospodarki - nowy raport UNEP
2011-03-08Według najnowszego raportu UNEP wystarczy zainwestować jedynie 2% globalnego PKB rocznie, żeby rozpocząć proces przejścia na niskowęglową gospodarkę opartą na efektywnym korzystaniu z zasobów poprzez ekologizację podstawowych sektorów, w tym rolnictwa, budownictwa, rybołówstwa, leśnictwa, transportu i gospodarki odpadami. Jednak tego typu inwestycje muszą uzyskać wsparcie w postaci nowych polityk krajowych i międzynarodowych.
Więcej
-
Handel emisjami wspiera w Polsce zielone inwestycje
2011-03-04Jak można „zazielenić” inwestycje wykorzystując pieniądze z handlu jednostkami emisji AAU, na których Polska zarobiła dotąd ponad 80 mln euro? – to główny temat wystąpienia Janusza Zaleskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody podczas konferencji „Japońskie Technologie Środowiskowe”, która odbyła się w Warszawie.
Więcej
-
Ambitniejsze cele redukcji to korzyści dla gospodarki - donoszą eksperci z poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem
2011-03-04Redukcja emisji dwutlenku węgla w Europie o 30% do 2020 roku może przyczynić się do wzrostu PKB o 0,6% rocznie – ujawnia najnowszy raport Instytutu Badań nad Klimatem w Poczdamie (PIK), opublikowany 21 lutego br.
Więcej
-
Myślisz globalnie - działaj środowiskowo
2011-03-03Wzmocnienie zielonej gospodarki i międzynarodowego zarządzania środowiskiem postulowali ministrowie środowiska zebrani na 26 sesji Rady Zarządzającej UNEP oraz Globalnego Forum Ministrów Środowiska w Nairobi. Polska będzie prowadzić przygotowania do kolejnego największego globalnego szczytu poświęconego powiązaniu gospodarki i środowiska, który odbędzie się w Brazylii w 2012 r.
Więcej
-
Szwedzi mogą redukować emisje taniej - uważają eksperci z OECD
2011-03-02Szwecja jest jednym z krajów o najniższej emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na mieszkańca – w 2008 roku wyniosły one tam tylko ok. 7 ton CO2eq. Osiągnięcie takiego wyniku możliwe było dzięki podjętym w odpowiednim czasie decyzjom politycznym. Szwedzki rząd nie zamierza na tym poprzestać i angażuje się dalej w walkę ze zmianami klimatu. Według raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju może czynić to znacznie mniejszym kosztem.
Więcej
-
Eksperci: Oszczędność energii kluczowa dla zmniejszania emisji CO2
2011-03-01Zmniejszenie emisji CO2 bardziej zależy od poprawy efektywności korzystania z energii niż od zwiększania wykorzystywania tzw. czystych jej źródeł. To jeden z wniosków projektu badającego m.in. perspektywy wdrożenia w Polsce technologii zeroemisyjnej produkcji energii.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności