więcej


Zielona gospodarka

Ministerstwo Środowiska ogłosiło informację nt. przydziału uprawnień do emisji (16806)

2014-02-06

Drukuj

logo mos Ministerstwo Środowiska opublikowało informację na temat przydziału uprawnień do emisji dla podmiotów objętych systemem EU ETS, wyliczonych w oparciu postanowienia art. 10a dyrektywy ETS.

Ostateczna wersja dokumentu Krajowe Środki Wykonawcze, na które składa się wykaz instalacji objętych systemem EU ETS w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się 1 stycznia 2013 r. wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji, na produkcję inną niż produkcja energii elektrycznej, została 23 stycznia br. uzgodniona z członkami Rady Ministrów, a następnie przekazana Komisji Europejskiej. Obecnie czekamy na decyzję Komisji akceptującą wykaz.

Równolegle, w Ministerstwie Środowiska został już przygotowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów, na podstawie którego nastąpi przekazanie uprawnień do emisji przedsiębiorcom. Projekt ten będzie poddany dalszym pracom legislacyjnym, jak tylko Komisja wyda decyzję akceptującą wykaz instalacji wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji.

Zgodnie z art. 11 dyrektywy 2003/87/WE zmienionej dyrektywą 2009/29/WE1 (dyrektywa ETS), 30 września 2011 r. Polska notyfikowała Komisji Europejskiej wstępną wersję Krajowych Środków Wykonawczych, na którą składał się wykaz instalacji objętych systemem EU ETS wraz ze wstępną przyznaną im liczbą uprawnień do emisji, na produkcję inną niż produkcja energii elektrycznej.

Wykaz ten został przygotowany w oparciu o art. 10a dyrektywy ETS oraz decyzje Komisji 2010/2/UE2 i 2011/278/UE3, na podstawie danych o poziomach produkcji instalacji w okresie 2005 - 2010 sprawdzonych przez niezależnych, akredytowanych weryfikatorów. Zweryfikowane dane zostały przekazane przez prowadzących instalacje do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

5 września 2013 r., na swoich stronach internetowych, Komisja Europejska opublikowała decyzję 2013/448/EU4 dotyczącą Krajowych Środków Wykonawczych. Podała także do wiadomości wartość międzysektorowego współczynnika korygującego, na podstawie którego państwa członkowskie musiały dostosować przydziały uprawnień do emisji dla instalacji.

Dodatkowo Komisja opublikowała decyzję 2013/447/EU5 dotyczącą standardowego współczynnika wykorzystania zdolności produkcyjnych w przedmiocie przyznawania uprawnień do emisji z rezerwy przeznaczonej dla instalacji nowych i instalacji, które znacząco zwiększyły zdolności produkcyjne.

Od tego momentu trwały końcowe wyliczenia oraz ustalenia z Komisją Europejską zmierzające do określenia ostatecznej rocznej liczby bezpłatnych uprawnień do emisji przydzielanych poszczególnym instalacjom w latach 2013–2020, uwzględniając postanowienia decyzji wymienionych powyżej. Komisja Europejska dokonała w trybie roboczym sprawdzenia wykazu instalacji wraz z ostatecznym przydziałem uprawnień do emisji uwzględniającego korekty tych przydziałów. Ten etap prac zakończył się 24 stycznia br. notyfikowaniem Komisji Krajowych Środków Wykonawczych.

Instalacje ujęte w dokumencie Krajowe Środki Wykonawcze wraz z ostateczną liczbą uprawnień do emisji – zobacz tutaj.

Uwaga: Tabela pokazuje przydział uprawnień do emisji, uwzględniając korekty przydziału w związku z częściowym lub całkowitym zaprzestaniem działalności od 2013 r. (zaznaczone kolorem zielonym), nie uwzględnia natomiast korekt mających zastosowanie od 2014 r.

Przypisy:

  1. Dyrektywa 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiająca system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniająca dyrektywę Rady 96/61/WE zmieniona Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/29/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. zmieniającą dyrektywę 2003/87/WE w celu usprawnienia i rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych;
  2. Decyzja Komisji z dnia 24 grudnia 2009 r. ustalająca, zgodnie z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, wykaz sektorów i podsektorów uważanych za narażone na znaczące ryzyko ucieczki emisji;
  3. Community-wide implementing measures – Decyzja Komisji z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie ustanowienia przejściowych zasad dotyczących zharmonizowanego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji w całej Unii na mocy art. 10a dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady;
  4. Decyzja Komisji 2013/448/ EU z dnia 5 września 2013 r. dotycząca krajowych środków wykonawczych w odniesieniu do przejściowego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych zgodnie z art. 11 ust. 3 dyrektywy 2003/87/WE parlamentu Europejskiego i Rady;
  5. Decyzja Komisji 2013/447/EU z dnia 5 września 2013 r. dotycząca standardowego współczynnika wykorzystania zdolności produkcyjnych zgodnie z art. 18 ust. 2 decyzji 2011/278/UE.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska
www.mos.gov.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej