- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Zanim zbudujesz biogazownię, zbadaj substraty
2013-08-02Przedstawiciele Klastra Wielkopolski Biogaz przekonują, że jeśli dokładnie nie zbadamy substratów przed rozpoczęciem budowy biogazowni, może to skutkować chybioną, przynoszącą straty inwestycją. Bardzo ważne jest też ich badanie podczas eksploatacji już wybudowanej i działającej biogazowej instalacji.
Więcej
-
Biopaliwa przyczyną głodu i wylesiania?
2013-08-01Najnowsze badania pokazują, że uprawa roślin na biopaliwna zamiast na cele spożywcze powoduje głód lub wylesianie. Europosłowie będą głosować nad ostateczną propozycją udziału biopaliw w transporcie we wrześniu – podaje Euractiv.pl.
Więcej
-
Energetyka w perspektywie roku 2050, czyli jak niekorzyść przetworzyć na korzyść
2013-07-30Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne i brak prac odtworzeniowych powodują, że pilna staje się konieczność modernizacji polskiej energetyki. Jej rozpoczęcie utrudnia brak jasnych ram prawnych, niepewność co do przyszłości światowej i europejskiej polityki klimatycznej, a także słabość ekonomiczna przedsiębiorstw, nie dysponujących środkami finansowymi dla wdrożenia szerokiego programu inwestycyjnego. I chociaż świadomość potrzeby tych prac jest powszechna, to debata o przyszłości energetyki nie tylko jest zawężona do grona polityków, specjalistów i bezpośrednio pracujących w tym sektorze, ale także bardzo silnie obciążona jest stereotypowym postrzeganiem sektora energetycznego oraz zależnościami biznesowo-politycznymi.
Więcej
-
M. Korolec: zmiany w sprawie CO2 najwcześniej za rok. Wtedy koszty dla Polski mogą być inne niż zakładaliśmy
2013-07-24Szef resortu środowiska, Marcin Korolec, zapowiada walkę o utrzymanie poziomu cen emisji dwutlenku węgla. Ich podwyżka oznaczałaby większe koszty dla polskiego przemysłu i energetyki, a to, według ministra, przyniosłoby stratę dla kraju w wysokości ok. 1 mld euro do 2020 roku.
Więcej
-
Czerwiec kolejnym miesiącem wzrostu wolumenu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przed spodziewaną interwencją
2013-07-10Czerwiec na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla upłynął pod znakiem oczekiwań na zmiany jakie miały przynieść głosowania w sprawie tzw. „backloadingu". Kluczowymi datami miały okazać się 19 czerwca oraz 3 lipca, kiedy to planowano głosowania nad projektem interwencji na rynku odpowiednio przez Komitet Środowiska (ENVI) oraz przez Parlament Europejski. Pojawiające się sygnały zwiększające szanse powodzenia tych głosowań, w pierwszej połowie miesiąca powodowały regularne wzrosty cen jednostek EUA.
Więcej
-
Parlament Europejski zatwierdził backloading
2013-07-09Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej w sprawie backloadingu. Jak twierdzi Matthias Groote, przewodniczący Komisji PE ds. Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, plan pozwoli jedynie odwlec w czasie bardziej fundamentalne reformy – czytamy na Euractiv.pl.
Więcej
-
W kierunku niskoemisyjnej przyszłości
2013-07-05Janusz Piechociński zaproponował w debacie państw Trójkąta Weimarskiego na temat strategii energetycznej dla Europy poszerzenie pakietu klimatyczno-energetycznego o dwa nowe cele – pisze Euractiv.pl.
Więcej
-
Unijny budżet – inwestycje w innowacyjną i zieloną gospodarkę
2013-07-03Parlament Europejski poparł dziś, 3 lipca br., projekt Wieloletnich Ram Finansowych, czyli budżetu unijnego na lata 2014-2020 o wartości 960 miliardów euro. Nowy budżet unijny jest szansą na stworzenie w Polsce innowacyjnej, oszczędnie korzystającej z zasobów gospodarki – wskazuje Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Więcej
-
Jak stworzyć niskoemisyjną Polskę 2050
2013-07-01Po ponad roku prac, konsultacji i spotkań z ekspertami powstał wspólny raport Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz Instytutu Badań Strukturalnych, przy współpracy Europejskiej Fundacji Klimatycznej, "2050.pl – podróż do niskoemisyjnej przyszłości". Dokument, który przygotowano w ramach projektu "Niskoemisyjna Polska 2050", ukazuje możliwe ścieżki transformacji polskiej gospodarki w perspektywie roku 2050.
Więcej
-
Podróż do przyszłości – jaka będzie Polska w 2050 r.? Prezentacja raportu z projektu „Niskoemisyjna Polska 2050”
2013-06-28Instytut Badań Strukturalnych oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju, dzięki wsparciu Europejskiej Fundacji Klimatycznej przygotował dokument, który pokazuje możliwe ścieżki dojścia Polski do niskoemisyjnej gospodarki w perspektywie roku 2050.
Więcej
-
J. Piechociński zwróci się do Komisji Europejskiej o rozszerzenie pakietu energetyczno-klimatycznego
2013-06-28Szef resortu gospodarki przekonuje Unię Europejską, aby do pakietu energetyczno-klimatycznego dodała dwa cele: reindustrializację i zmniejszenie kosztów energii o 20 proc. To obok pozostałych celów, czyli zmniejszenia emisji CO2, wzrostu efektywności energetycznej oraz zużycia energii z odnawialnych źródeł, miałoby zwiększyć konkurencyjność Unii na globalnym rynku.
Więcej
-
Inwestorzy oczekują dodatkowych informacji niefinansowych od spółek giełdowych
2013-06-26Europejscy inwestorzy finansowi domagają się wprowadzenia obowiązkowego raportowania danych niefinansowych, w tym dotyczących kwestii środowiskowych i emisji gazów cieplarnianych w raportach rocznych dużych spółek. Organizacje reprezentujące inwestorów, w tym Eurosif, Eumedion, CDP, CDSB, EFFAS, UNEP-FI, ICGN i IIGCC podpisały list, w którym wspierają nową propozycję Komisji Europejskiej w tym zakresie. Zdaniem organizacji jest to rozwiązanie ułatwiające podejmowanie decyzji inwestycyjnych, poprawiające długoterminową konkurencyjność europejskich spółek i skłaniające je do bardziej zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Sytuacja na rynku handlu emisjami w maju
2013-06-13Po tym jak uczestnicy rynku byli zobowiązani do umorzenia jednostek za emisję dwutlenku węgla w 2012 r. do końca kwietnia 2013 r., dopełniając obowiązku rozliczenia emisji w drugim okresie rozliczeniowym (2008-2012), maj br. był pierwszym miesiącem kontraktów realizowanych wyłącznie na potrzeby obecnego okresu rozliczeniowego (2013-2020). W związku z tym zarówno zainteresowanie uczestników transakcjami na rynku, jak i ilość dostępnych uprawnień drugiego okresu znacząco spadła.
Więcej
-
Znamy laureatów konkursu GreenEvo
2013-05-26Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu GreenEvo. Z 14 technologii, które przeszły do drugiego etapu konkursu, Kapituła wybrała 8 i nadała im status laureata. Dodatkowo dwie technologie, które nie uzyskały statusu laureata zostały nagrodzone wyróżnieniem. Posiedzenie Kapituły odbyło się 20 maja br.
Więcej
-
Unijna lista przedsiębiorstw zagrożonych ucieczką emisji jest nieaktualna
2013-05-23Komisja Europejska na podstawie nieaktualnej listy przyznaje darmowe uprawienia do emisji przedsiębiorstwom, które deklarują, że zmagają się z ryzykiem przeniesienia produkcji za granicę – ujawnia nowa analiza CE Delft. Ich liczba zmniejszyłaby się prawie o połowę, gdyby kryteria, na podstawie których UE szacuje ryzyko ucieczki emisji, określone zostały na podstawie prawdziwych danych.
Więcej
-
Fundusze na ekoinnowacje
2013-05-22Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania wniosków dotyczących wprowadzania na rynek nowatorskich rozwiązań z zakresu ochrony środowiska. Dla autorów ekoinnowacyjnych projektów przeznaczono 31,5 mln euro.
Więcej
-
EU ETS: podsumowanie roku 2012
2013-05-20Z informacji odnotowanych w rejestrze unijnym wynika, że emisje gazów cieplarnianych z instalacji uczestniczących w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) obniżyły się w ubiegłym roku o 2 proc. Jednocześnie odnotowano rosnącą nadwyżkę uprawnień.
Więcej
-
Marszałkowie województw chcą wykorzystać Wisłę do transportu towarów
2013-05-15Polska musi zacząć wykorzystywać Wisłę do transportu – apelują marszałkowie województw, przez które przepływa rzeka. Żaden rząd od 1990 roku nie podjął działań na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej. Pierwszym krokiem powinno być opracowanie spójnej rządowej strategii – przekonuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Skuteczne działanie utrudnia jednak to, że kompetencje z tym związane są rozdzielone pomiędzy wiele ministerstw.
Więcej
-
Obroty zdecydowanie w górę, cena w dół. Rynek patrzy na Niemcy
2013-05-12Kwiecień był ostatnim miesiącem, w którym instalacje objęte systemem EU ETS mogły dokonać umorzenia odpowiedniej liczby uprawnień do emisji dwutlenku węgla za 2012 r. W związku ze zbliżaniem się granicznej daty na rynku można było zaobserwować wzmożony handel oraz towarzyszące mu znaczne wahania cen.
Więcej
-
Chińska zielona rewolucja
2013-05-08Chiny odpowiadają za około jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych. Według naukowców z University of Leeds, roczna wielkość chińskiej emisji CO2 może wynosić nawet 9,1 mld ton. Po styczniowym apogeum smogu Pekin jest pod coraz większym naciskiem społeczeństwa i mediów. Władza zapowiada duże zmiany i wzmocnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Przeszkodą może okazać się model działania państwowej biurokracji.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności