więcej


Transport

Stacje kolejowe zasilane energią słoneczną (19182)

2016-01-10

Drukuj
galeria

Fot. PKP PLK

Ruszyły testy instalacji fotowoltaicznych, które mogą zasilać stacje kolejowe – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Trzy instalacje zamontowano w roku 2015 na budynkach PLK w Nowym Sączu. Zarządca infrastruktury bada w ten sposób możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Pierwsze testy pozwalają sądzić, że energia elektryczna pozyskana w ten sposób, zapewni zasilanie małych i średniej wielkości stacji kolejowych, jak np. Zakopane.

Łączna moc zainstalowanych na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu paneli PV (58,2 kW) wystarczyłaby do zapewnienia energii elektrycznej dla czterech średniej wielkości domów jednorodzinnych. Testy, które właśnie rozpoczęły PLK pokażą, o ile dokładnie można ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej w każdym z wytypowanych obiektów. Zgodnie z projektami, minimalny okres żywotności instalacji wynosi 25 lat, a według szacunków, koszty instalacji urządzeń zwrócą się o wiele szybciej – już po 10-11 latach.

Pierwszą mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW PLK zamontowały w drugiej połowie roku 2014 na budynku nastawni w Katowicach Stawiskach. Obecnie zarządca infrastruktury zbiera doświadczenia, które pozwolą ocenić możliwość szerszego zastosowania odnawialnych źródeł energii w budynkach i na stacjach – mówi Radosław Burak-Romanowski, dyrektor Biura Energetyki PLK.

Pozyskiwanie energii ze słońca to główny kierunek badań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A w obszarze wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zarządca infrastruktury testuje również wykorzystanie instalacji solarnych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych.

Wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne, a jej chwilowy nadmiar będzie oddawany do sieci energetycznej. Jednak w przyszłości zarządca infrastruktury planuje też testować możliwość magazynowania wyprodukowanej nadwyżki energii.

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
www.plk-sa.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej