- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Wprowadzenie technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie
2019-11-05Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że przedsiębiorstwa reprezentujące różnorodne sektory nowoczesnej gospodarki sukcesywnie inwestują w poprawę efektywności energetycznej. Firmy modernizują w tym celu swoje parki maszynowe, wprowadzają zmiany w systemach produkcji oraz nowatorskie rozwiązania optymalizacyjne.
Więcej
-
Bytom próbuje odzyskać "witalność" Śródmieścia
2019-11-05Prawie 21 mln zł unijnej dotacji na termomodernizację 21 budynków w śródmieściu Bytomia otrzymał - w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji - samorząd tego miasta. W przewidzianych do remontu budynkach mieści się 158 lokali, w których mieszka ok. 350 osób.
Więcej
-
Sektor energetyczny potrzebuje innowacji
2019-11-04Drony wyposażone w kamerę pomagają w badaniach wymagających pracy na znacznych wysokościach, roboty bez problemu radzą sobie z badaniem dna wypełnionego paliwem zbiornika, a badania prowadzone w oparciu o pracę algorytmów sztucznej inteligencji pomogą wydłużyć pracę najstarszych bloków energetycznych nawet o 15 lat. Urząd Dozoru Technicznego w najbliższych latach postawi również na technologię blockchain w procesie wydawania certyfikatów, a już dziś wiele spraw można w UDT załatwić, korzystając z portalu informatycznego.
Więcej
-
VII Emission and Energy Trading Summit
2019-11-04
Materiał Partnera
Już po raz siódmy zapraszamy na spotkanie poświęcone tematyce handlu energią i uprawnieniami do emisji CO2. "VII Emission and Energy Trading Summit”, które odbędzie się w Warszawie, w dniu 6 lutego 2020 roku.
Więcej
-
Przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w samorządach
2019-11-04Trend na zachowania ekologiczne – jak m.in. recycling czy pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych – spopularyzowało w dużym stopniu dołączenie Polski do Unii Europejskiej. Liczne samorządy – także z województwa zachodniopomorskiego – wdrożyły liczne działania z tego zakresu i rozwinęły się w szybkim tempie. Za przykład posłuży nam gmina Resko.
Więcej
-
Urząd Morski w Słupsku planuje przebudowę umocnień brzegowych
2019-11-01Urząd Morski w Słupsku planuje listopadzie otworzyć oferty na nadzór inwestorski i przebudowę systemu umocnień brzegowych na wysokości Mielna (Zachodniopomorskie). Wartość inwestycji oszacowano na ponad 50,7 mln zł.
Więcej
-
Wody geotermalne jako alternatywne źródło energii
2019-11-01Energia geotermalna występuje niemal na całym świecie. Wśród jej zalet wymienia się m.in. wysoką odnawialność, nieszkodliwość dla środowiska, stabilność jakościową, niezależność od czynników zewnętrznych, dostępność – ich zasoby znajdują się niezależnie od szerokości geograficznej. Wody geotermalne są wykorzystywane do celów leczniczych, rekreacyjnych (baseny geotermalne), pitnych, ale i ciepłowniczych. Obecnie jest to coraz popularniejsze alternatywne źródło energii (OZE).
Więcej
-
Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych w woj. zachodniopomorskim
2019-10-31Wiele osób marzy o samowystarczalności energetycznej. Współcześnie dzięki odnawialnym źródłom energii ten scenariusz jest możliwy do zrealizowania. Jednakże dzisiaj chcemy Wam przedstawić właściciela, który w temacie samowystarczalności i ekologii poszedł kilka kroków dalej.
Więcej
-
Pierwsza elektryczna dorożka wyjechała na ulice
2019-10-31W Wiedniu (Austria), spotkać pierwszą elektryczną dorożkę. Nie tylko poprzez swój niecodzienny wygląd wzbudza ona zainteresowanie wszystkich przechodniów, wiedeńczyków i turystów. Jest też nową, przyjazną dla zwierząt i środowiska formą mobilności, ale jej główne zadanie to promowanie e-mobilności.
Więcej
-
Pierwsze spotkanie interesariuszy projektu CWC
2019-10-31W dniu 28 października 2019r. w Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbyło się pierwsze spotkanie interesariuszy międzynarodowego projektu CWC.
Więcej
-
Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych
2019-10-30Wykorzystanie źródeł odnawialnych daje realne korzyści, co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Nowoczesna gospodarka niskoemisyjna znacząco wpływa nie tylko na stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy, ale również na kondycję naszego zdrowia. Nie możemy zapominać także o oszczędnościach w domowym budżecie. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że opłaty związane z ogrzewaniem i energią elektryczną pochłaniają lwią część corocznych kosztów eksploatacji domów oraz mieszkań.
Więcej
-
Duże zmiany w gospodarce odpadami opakowaniowymi
2019-10-30Znowelizowany pakiet dyrektyw odpadowych Unii Europejskiej zmieni zasady rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) za opakowania, które wprowadzają na rynek. Do lipca 2020 roku powinny zostać uchwalone krajowe przepisy regulujące wdrożenie ROP w poszczególnych krajach UE. Jak informuje wiceminister środowiska Sławomir Mazurek – resort prowadzi konsultacje z przedsiębiorcami dotyczące nowych zasad gospodarki odpadami opakowaniowymi i rozważa zachęty m.in. fiskalne dla firm, które będą promować przyjazne dla środowiska, łatwe do recyklingu materiały.
Więcej
-
Nowe badanie potroiło globalne szacunki populacji zagrożonej wzrostem poziomu morza.
2019-10-29Badania pokazują, że setki milionów ludzi więcej niż wcześniej podejrzewano, żyje na terenach zagrożonych wzrostem poziomu morza. Powodzie przybrzeżne związane są ze zmianami klimatu. Największa liczba osób narażonych skoncentrowana jest w Azji.
Więcej
-
Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach
2019-10-29Z jej dobrodziejstw zielonej energii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje publiczne i różnego rodzaju firmy. Wszystkie tego rodzaju inwestycje znacząco przyczyniają się do oszczędności w zakresie opłat za energię elektryczną oraz ogrzewanie nieruchomości w sezonie jesienno-zimowym.
Więcej
-
Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat
2019-10-29Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i stoczniowego.
Więcej
-
Aktualne dofinansowania technologii odnawialnych źródeł energii dla indywidualnych odbiorców
2019-10-28Jak fatalny jest stan powietrza, którym oddychamy, można przekonać się niemal naocznie każdej zimy. Problem smogu dotyczy nie tylko wielkich miast ale i mniejszych miejscowości. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że wdrażane są kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. I to nie tylko przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne, ale i przez prywatne gospodarstwa domowe.
Więcej
-
Płonące odpady w Bytomiu miały być uprzątnięte
2019-10-28Pożar, który wybuchł w sobotę w bytomskiej dzielnicy Stroszek, objął składowane na terenie nieczynnego zakładu odpady tekstylne. Decyzja zezwalająca na ich składowanie w tym miejscu została cofnięta ponad miesiąc temu, a firma była zobowiązana do uprzątnięcia odpadów - podał prezydent miasta.
Więcej
-
Aktualne dofinansowania do technologii odnawialnych źródeł energii dla biznesu
2019-10-25Obecnie coraz częściej w prywatnych gospodarstwach i dużych oraz małych przedsiębiorstwach wdrażane są kompleksowe rozwiązania mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się, jakie są aktualne dofinansowania do technologii OZE, z których można skorzystać.
Więcej
-
10 tys. czujników umieszczonych w szkołach będzie badać jakość powietrza
2019-10-25Nie tylko przemysł i spaliny samochodów odpowiadają za smog. Największym problemem są domowe piece grzewcze opalane drewnem lub węglem. W Polsce niska emisja odpowiada za 52 proc. pyłów PM10 oraz 82 proc. benzo(a)pirenu w powietrzu. Kluczowa jest zmiana przyzwyczajeń, do tego jednak niezbędna jest edukacja. Edukacyjna Sieć Antysmogowa pomaga w zmianie przyzwyczajeń.
Więcej
-
Dom pasywny zamiast tradycyjnego
2019-10-24Współczesne budownictwo coraz bardziej skupia się na zapewnieniu komfortu termicznego użytkowników za pomocą minimalnych zasobów energetycznych. Mają na to wpływ nie tylko galopujące ceny energii, które sprawiają, że koszty eksploatacyjne nieruchomości pochłaniają lwią część domowego budżetu. Konieczność tego typu ograniczeń w niedługim czasie nałoży na nas również obowiązujący porządek prawny.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności