- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Klimatolubne przedszkolaki
2010-11-21Dzieci w wieku przedszkolnym to bardzo wdzięczna grupa docelowa, otwarta na zdobywanie nowej wiedzy. Ministerstwo Środowiska zadbało o to, aby dowiedziały się one o zmianach klimatu i możliwościach jego ochrony. Przygotowało w tym celu program edukacyjny w ramach projektu Partnerstwo dla Klimatu – pn. „Klimatolubne przedszkolaki”. Będzie się on składał z cyklu szkoleń dla nauczycieli przedszkolnych oraz zajęć w przedszkolach dotyczących tego właśnie tematu. Program ruszył w listopadzie. Objęty jest honorowym patronatem prof. Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska.
Więcej
-
Ustawa o OZE - zmiana zasad?
2010-11-20Tematem wiodącym XII Forum Energetyki Wiatrowej organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej będzie projekt nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii – najważniejszego aktu prawnego kształtującego rynek OZE w Polsce. Ustawa ma powstać do końca 2010 roku, gdyż ma obejmować swym zakresem niezbędne zmiany wymagane Dyrektywą 2009/28/WE, której termin implementacji do systemu prawnego wszystkich krajów członkowskich upływa 5 grudnia 2010.
Więcej
-
Instytut Energetyki Odnawialnej przygotowuje opracowanie dla Ministerstwa Gospodarki pt. „Analiza możliwości rozwoju produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej w Polsce dla potrzeb krajowych i eksportu”
2010-11-20Ministerstwo Gospodarki realizując zadanie 4.8 Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. – „Stymulowanie rozwoju przemysłu produkującego urządzenia dla energetyki odnawialnej, w tym przy wykorzystaniu funduszy europejskich” zleciło Instytutowi Energetyki Odnawialnej wykonanie ekspertyzy „Analiza możliwości rozwoju produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej w Polsce dla potrzeb krajowych i eksportu”.
Więcej
-
Polski rynek komponentów do budowy farm wiatrowych z szansami na duży rozwój, stwierdza Frost & Sullivan
2010-11-19Europejski sektor energetyki wiatrowej przeżywa dynamiczny rozwój, a Polska, pomimo wielu barier inwestycyjnych, wyrasta na jednego z liderów rynku Europy Środkowej i Wschodniej (Central Eastern Europe - CEE). Budowa farm wiatrowych wymaga rozwoju rynku rozwiązań dedykowanych dla tego sektora, jako że nowe inwestycje generują popyt na turbiny i komponenty, niezbędne do postawienia farmy.
Więcej
-
Kampania na rzecz oszczędności energii z wizytą na Węgrzech oraz w Polsce
2010-11-19Kampania na rzecz oszczędności energii EEB odwiedzi Polskę oraz Węgry, by podkreślić ogromne potrzeby i duży potencjał oszczędności energii w tych państwach. Wizyta ma miejsce przed przyszłorocznym przejęciem przez oba kraje prezydencji w Unii. EEB chce upewnić się, że oszczędzanie energii wpisane jest w plany polityczne obu krajów.
Więcej
-
Komisja przedstawia propozycje dotyczące priorytetowych korytarzy UE dla sieci energetycznych i gazociągów
2010-11-19Komisja Europejska przedstawiła w dniu 17 listopada br. priorytety dotyczące infrastruktury energetycznej na kolejne dwie dekady, mające na celu dostosowanie sieci do wymogów XXI wieku. W swoim komunikacie Komisja określa priorytetowe korytarze unijne na potrzeby przesyłu energii elektrycznej, ropy i gazu. Tego rodzaju mapa priorytetów stanowić będzie podstawę przyszłych decyzji dotyczących udzielania pozwoleń i finansowania konkretnych projektów UE.
Więcej
-
Posłowie sfinalizowali umowę o dodatkowych funduszach na rozwój czystej energii
2010-11-1911 listopada Parlament Europejski zatwierdził umowę między instytucjami unijnymi, która umożliwi przeznaczenie 146 mln € z niewykorzystanych funduszy unijnych na sfinansowanie projektów związanych z efektywnością energetyczną i energią odnawialną.
Więcej
-
Biopaliwa nie tak ekologiczne, jak powszechnie sądzono?
2010-11-18Według Unii Europejskiej biopaliwa to napęd przyszłości dla środków transportu i jeden ze skutecznych sposobów w walce ze zmianami klimatycznymi. Redukcja emisji CO2 w transporcie jest obecnie jednym z największych wyzwań. Z kolei ostatni raport kilku organizacji ekologicznych twierdzi zupełnie co innego – wzrost zużycia biopaliw spowoduje większą degradację środowiska, niż dalsze korzystanie z paliw kopalnych.
Więcej
-
Pieprz i Wanilia - Kraszewski i Trojanowska zwycięzcami sondażu!
2010-11-18Wypowiedź Andrzej Kraszewskiego: „Klimat to jeden z priorytetów polskiej i europejskiej polityki. Udowadniamy, że ochrona klimatu to nie tylko wydatki, ale też zyski i szansa na rozwój!” uczyniła go ponownie zwycięzcą kategorii „Wanilia”. Tytuł „Pieprzu” otrzymały słowa Hanny Trojanowskiej o energetyce atomowej.
Więcej
-
Projekt dokumentu pn. "Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych"
2010-11-18Ministerstwo Gospodarki opublikowało nowy projekt Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Wersja została zatwierdzona przez Komitet do spraw Europejskich w dniu 15 października 2010 r., oraz przesłana w dniu 29 października 2010 r. do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Projekt dokumentu może ulec zmianie w wyniku ustaleń Stałego Komitetu Rady Ministrów oraz Rady Ministrów.
Więcej
-
Sprawiedliwość wymaga zaangażowania! - refleksje klimatyczne i apel do polskich analityków
2010-11-18Od niemal 10 lat pracuję usilnie nad znalezieniem optymalnego rozwiązania dla światowej polityki klimatycznej. W 2003 r. odwiedziłem stolice nowych państw członkowskich UE (wówczas w trakcie akcesji do UE), promując nowowprowadzany mechanizm handlu uprawnieniami do emisji. Przedstawiany przez ekonomistów jako instrument prosty i efektywny przeobraził się w wydaniu Unii Europejskiej (tzw. EU ETS) w wielogłową hydrę. Aby tego było mało, niektóre głowy są większe i bardziej uprzywilejowane – niezależni badacze stwierdzają bowiem, że w okresie rozliczeniowym systemu EU ETS 2008-2012 Komisja Europejska faworyzuje stare kraje członkowskie kosztem nowych.
Więcej
-
Plan energetyczny Komisji nie wywołał entuzjazmu
2010-11-18Odpierając krytykę za brak konkretnych pomysłów, Komisja Europejska 10 listopada przedstawiła nową strategię energetyczną, wzywającą do zainwestowania 1 bln € w ciągu następnej dekady w integrację europejskich sieci energetycznych.
Więcej
-
Opodatkowanie samochodów na podstawie ich emisyjności
2010-11-17Opodatkowanie pojazdów uwzględniające wielkość emisji jest jednym ze sposobów na zmotywowanie kierowców do wyboru oszczędniejszych samochodów, które emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Rozwiązanie to jest coraz powszechniejsze w Europie. W Polsce wciąż trwa dyskusja na temat zalet i wad takiego mechanizmu.
Więcej
-
Podsumowanie debaty pt. "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu"
2010-11-17W środę, 10 listopada odbyła się w Warszawie debata "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu" zorganizowana przez Koalicję Klimatyczną. Celem debaty była wymiana informacji na temat możliwości zwiększania efektywności energetycznej przy obecnych uwarunkowaniach politycznych, prawnych i administracyjnych oraz potrzeby zmiany tych uwarunkowań.
Więcej
-
Projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej po konsultacjach
2010-11-17Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 10 listopada 2010 r. projekt Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, uwzględniający zmiany zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych i społecznych. Dokument określa zakres oraz terminy realizacji działań administracji rządowej i inwestora do 2030 r., koniecznych do wprowadzenia w Polsce energetyki jądrowej.
Więcej
-
Podsumowanie debaty pt. "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu"
2010-11-17W środę, 10 listopada odbyła się w Warszawie debata "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu" zorganizowana przez Koalicję Klimatyczną. Celem debaty była wymiana informacji na temat możliwości zwiększania efektywności energetycznej przy obecnych uwarunkowaniach politycznych, prawnych i administracyjnych oraz potrzeby zmiany tych uwarunkowań.
Więcej
-
Światowy zjazd burmistrzów w sprawie zmian klimatu w Meksyku
2010-11-1721 listopada 2010 roku w mieście Meksyk odbędzie się Światowy Zjazd Burmistrzów w sprawie Zmian Klimatu (WMSC). Wydarzenie to odbędzie się w związku ze zwołaniem Światowej Rady Burmistrzów ds. Zmian Klimatu (WMCCC), Międzynarodowej Rady na rzecz Lokalnych Inicjatyw Środowiskowych (ICLEI) oraz Światowej Organizacji Miast i Gmin (UCLG). Organizacje te łączą tysiące lokalnych władz i samorządów na całym świecie.
Więcej
-
Największy od lat spadek emisji CO2 w sektorze nowych samochodów
2010-11-16W 2009 roku średnie emisje CO2 z nowych samochodów sprzedawanych w Unii spadły o 5%. Według raportu, opublikowanego przez Komisję Europejską 10 listopada br., jest to największy roczny spadek emisji w historii. Komisja przyjęła także szczegółowe przepisy dotyczące harmonizacji sposobów monitorowania samochodowych emisji CO2 w całej Unii. Pełne sprawozdanie na temat rozwoju sytuacji zostanie przedstawione przez komisarz Hedegaard po spotkaniu z grupą „CARS 21”.
Więcej
-
Debata o przyszłej polityce spójności UE w kontekście ochrony klimatu
2010-11-16Jakie są najbardziej aktualne trendy w debacie o przyszłości polityki spójności i przyszłości całego budżetu UE i co z tego wynika dla Polski? W jaki sposób polityka spójności może w większym stopniu uwzględniać priorytety polityki UE w zakresie łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu? Jak Polska może najlepiej wykorzystać szanse związane z nowym, proklimatycznym wymiarem polityki spójności post-2013? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy debaty, która odbyła się 12 listopada w Warszawie.
Więcej
-
Energia - wyzwanie dla samorządów już przed wyborami
2010-11-16Przeglądam specjalne wydanie biuletynu Energy Cities („Energy Cities INFO. Special edition 2010”). Okazją do wydania tego numeru jest 20. rocznica utworzenia tego europejskiego stowarzyszenia. Powstało w 1990 roku. Dziś jego członkami jest ponad 1000 miast z 30 krajów, w tym z Polski.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności