- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Greenpeace blokuje platformę wiertniczą
2012-02-25Nowozelandzka aktorka Lucy Lawless, znana polskim telewidzom jako wojownicza księżniczka Xena, dołączyła do grupy aktywistów Greenpeace, którzy zablokowali 23 lutego br. statek wiertniczy należący do firmy Shell. Miał on wypłynąć z portu w Nowej Zelandii w kierunku wybrzeży Alaski. W ten sposób ekolodzy chcą zapobiec realizacji odwiertów w Arktyce, ponieważ stanowią one ogromne zagrożenie dla tego wrażliwego ekosystemu.
Więcej
-
Spór o lotniczy podatek
2012-02-24Bruksela w swoich zamierzeniach chciała objąć wszystkich międzynarodowych przewoźników lotniczych systemem handlu emisjami ETS, ale osiągnęła cel przeciwny – zjednoczyła większość z nich przeciwko sobie. Wiele państw sprzeciwia się włączeniu lotnictwa do ETS i zapowiedziało działania odwetowe, jeżeli Unia nie wycofa się z projektu.
Więcej
-
Opcja Pinatubo, czyli chłodzenie wulkanami
2012-02-24Inżynieria ekosystemów wymaga, podobnie jak inne formy walki z ociepleniem klimatu, współdziałania w wymiarze globalnym. Ktokolwiek zdecyduje się skorzystać z "opcji Pinatubo", czy to będą Amerykanie, Chińczycy czy Rosjanie, wywoła efekt na całej kuli ziemskiej. Nie wszystkim musi to odpowiadać. Działania unilateralne w takiej sytuacji to najlepsza recepta na rozwój innego, katastrofalnego scenariusza – wojny klimatycznej.
Więcej
-
Chroń swoje środowisko i swój portfel! Europejskie Słoneczne Dni po raz drugi w Polsce
2012-02-24Nie jest prawdą, że ochrona środowiska i klimatu są kosztowne dla społeczeństwa. Już niemalże 100 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce płaci niższe rachunki za paliwa i energię tylko dlatego, że korzysta ze słonecznych instalacji do podgrzewania wody. Zaczyna przybywać też tych, którzy inwestują w systemy fotowoltaiczne, a przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki zmiany prawne ułatwiające wykorzystanie energii słonecznej na własny użytek i sprzedaż nadwyżek do sieci, stwarzają po raz pierwszy szansę na zrealizowanie w Polsce idei setek tysięcy "słonecznych dachów".
Więcej
-
Dobry wiatr dla Zachodniopomorskiego – zakończyła się I Konferencja Regionalna PSEW
2012-02-24Wpływ farm wiatrowych na bezpieczeństwo energetyczne regionu, nowe atrakcyjne rynki dla przedsiębiorców, szansa dla rozwoju samorządów lokalnych – to główne tematy zakończonej w ubiegły piątek (17 lutego) I Konferencji Regionalnej Energetyki Wiatrowej, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Europośle głosuj ambitnie! Efektywność energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki!
2012-02-23Instytut na rzecz Ekorozwoju wzywa polskich europosłów do głosowania 28 lutego 2012 w Parlamencie Europejskim za ambitnym projektem dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej, czyli potocznie mówiąc oszczędzania energii. InE uważa, że tylko ten projekt dyrektywny ma sens dla Polski. Realizacja celu efektywności energetycznej na poziomie 20% do 2020 roku jest dla naszego kraju dość łatwo osiągalna w przeciwieństwie do państw, które są bardziej zaawansowane w te działania.
Więcej
-
Zmiany klimatu to wyzwanie także dla związków zawodowych
2012-02-23Brytyjskie związki zawodowe chcą wpływać na klimatyczną i środowiskową politykę przedsiębiorstw – taki wniosek płynie z komentarzy zbieranych przez Acas, organizację doradczą i arbitrażową w sporach pomiędzy pracodawcami i pracownikami.
Więcej
-
Setki małych elektrowni wodnych zamiast turystów w ukraińskich Karpatach
2012-02-23Ukraińscy ekolodzy twierdzą, że zagrożeniem ekologicznym nr 1, które spowoduje najwięcej zamieszania na Ukrainie w 2012 roku będzie masowe budowanie małych elektrowni wodnych na karpackich rzekach. Wśród przewidywanych skutków tego zjawiska jest wyginięcie wielu gatunków ryb (lipienia, głowacicy czy pstrąga), w tym także tych z czerwonej księgi Ukrainy, utrata potencjału turystycznego ukraińskich Karpat oraz zwiększenie zagrożenia powodziowego.
Więcej
-
Siódma edycja "Pieprzu i wanilii", czyli politycy o polityce klimatycznej
2012-02-23Koalicja Klimatyczna zaprasza do głosowania na najlepsze i najgorsze wypowiedzi polityków na temat ochrony klimatu i rozwoju energetyki w Polsce. Głosowanie trwa do piątku, 30 marca.
Więcej
-
Ekspert Greenpeace stara się o posadę prezesa PGE Energetyka Jądrowa SA
2012-02-22Ekspert Greenpeace ds. energetyki jądrowej, Jan Haverkamp złożył swoją aplikację na stanowisko prezesa zarządu spółki PGE Energetyka Jądrowa SA. Znany z prowadzenia kampanii przeciwko budowie reaktorów atomowych ekolog, chce pomóc koncernowi energetycznemu PGE podjąć kluczową decyzję, która doprowadzi do zmiany struktury rynku energii w Polsce. Polegać ona będzie na wycofaniu się z realizacji programu jądrowego na rzecz wdrożenia programu rozwoju energetyki odnawialnej.
Więcej
-
Waldemar Pawlak o pracach nad ustawą o OZE
2012-02-22W tym tygodniu Ministerstwo Gospodarki przedstawi pierwsze zestawienie uwag i propozycji kierowanych podczas konsultacji społecznych dotyczących ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Walka o puszczę
2012-02-22Lasy amazońskie to gigantyczny naturalny zbiornik dwutlenku węgla. Wraz ze zmniejszaniem się powierzchni puszczy maleje jej zdolność do akumulacji tego gazu. Niedawno grupa amerykańskich naukowców ostrzegła, że choć Amazonia wciąż jeszcze wykazuje odporność na chwilowe zakłócenia, to równowaga tego ekosystemu jest coraz bardziej zachwiana. Jeśli drzewa znikną, do atmosfery uwolnią się miliony ton CO2.
Więcej
-
List OTOP do ministrów środowiska i spraw zagranicznych w sprawie programu LIFE
2012-02-22Poniżej przedstawiamy list, jaki dzisiaj rano został wysłany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków do ministrów środowiska i spraw zagranicznych w celu wzmocnienia Programu na rzecz Środowiska i Klimatu LIFE w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Więcej
-
Zapomniane dyrektywy
2012-02-2124 listopada 2011 roku Komisja Europejska oficjalnie poinformowała o wszczęciu przeciwko Polsce postępowania w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej z powodu braku transpozycji do prawa krajowego dwóch ważnych aktów prawa unijnego: dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. Szacuje się, że sankcje prawne mogą wynieść nawet 100 mln zł rocznie.
Więcej
-
Cieplej znaczy szybciej
2012-02-21O tym, że ocieplenie klimatu będzie miało wpływ na szybkość obrotu naszej planety wokół własnej osi wiemy od 2007 roku. Poziom mórz będzie wzrastać, masy wody przesuną się w kierunku biegunów – bliżej osi Ziemi, co z kolei sprawi, że będzie się ona kręcić szybciej. Niedawno naukowcy znaleźli jeszcze jedną przyczynę poważnych zmian ruchu wirowego Ziemi, związaną z klimatem.
Więcej
-
Nowe budynki będą musiały produkować energię odnawialną
2012-02-21W obiektach budowanych lub remontowanych już od przyszłego roku będzie trzeba instalować systemy do produkcji energii odnawialnej. Za ich brak może grozić nawet więzienie – ale nie wiadomo komu.
Więcej
-
Manipulacje wokół kosztów polityki klimatycznej
2012-02-20Ostatni raport Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) na temat skutków ekonomicznych polityki klimatycznej jest niewiarygodny i tendencyjny – uważają organizacje ekologiczne skupione w Koalicji Klimatycznej. Pomija on korzyści z modernizacji energetyki i prezentuje wątpliwe kalkulacje dotyczące kosztów. Nie uwzględnia oszczędności płynących z ograniczenia szkodliwego wpływu energetyki węglowej na środowisko i zdrowie ludzi oraz z zaprzestania importu i subwencji dla węgla. W opinii ekspertów Koalicji Klimatycznej korzyści te przekraczają kilkakrotnie koszty podane w raporcie KIG.
Więcej
-
Instytut na rzecz Ekorozwoju wzywa do ambitnej polityki energetycznej
2012-02-20Na posiedzeniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego w dniu 28 lutego 2012 roku ma odbyć się głosowanie nad projektem nowej dyrektywy o efektywności energetycznej. Instytut na rzecz Ekorozwoju wysłał w piątek, 17 lutego list do polskich europosłów, członków komisji ITRE, w którym wzywa ich do głosowania za ambitnym projektem powyższej dyrektywy.
Więcej
-
Ustawa o OZE wprowadza szereg nowatorskich rozwiązań – mówi prof. K. Żmijewski
2012-02-20Krzysztof Żmijewski, sekretarz generalny Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji, w przeciwieństwie do wielu krytyków nie ocenia przedstawionego przez Ministerstwo Gospodarki projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii w sposób jednoznacznie negatywny. Przeciwnie – profesor wskazuje wiele plusów proponowanych rozwiązań. Jego zdaniem projekt zawiera sporo nowatorskich rozwiazań.
Więcej
-
ARP sfinansuje prace nad nowoczesnymi technologiami oświetleniowymi
2012-02-19Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Instytut Tele- i Radiotechniczny utworzą konsorcjum dla uruchomienia przemysłowej produkcji energooszczędnych źródeł światła nowej generacji wykorzystujących nanotechnologie węglowe.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności