- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
PE przyjął stanowisko ws. gazu łupkowego
2012-11-23Parlament Europejski 21 listopada br. przyjął raport europosła Bogusława Sonika w sprawie środowiskowych aspektów wydobycia gazu łupkowego. Europosłowie odrzucili poprawkę wprowadzoną przez grupę zielonych i liberałów dotyczącą wprowadzenia zakazu wykorzystania technologii szczelinowania hydraulicznego w Europie. To oznacza, że państwa członkowskie same będą decydowały, czy wydobywać gaz łupkowy.
Więcej
-
Zazieleniamy Polskę, ocieplamy szkoły i szpitale
2012-11-23Polska zarobiła kolejne 80 milionów na termomodernizację budynków takich jak szkoły i szpitale w całym kraju. Inwestycje finansujemy, sprzedając Bankowi Światowemu jednostki emisji gazów cieplarnianych. Polska zarobiła już na zazielenianie blisko 780 mln zł. "To kolejny dowód, że na redukcjach gazów cieplarnianych dokonanych w ramach protokołu z Kioto Polska może zarabiać pieniądze" – podkreśla minister Korolec, podpisujący umowę.
Więcej
-
Torfowiska – niedoceniony sojusznik w walce z emisjami
2012-11-22Wiele mówi się o olbrzymiej roli lasów w walce ze zmianami klimatu. Rzadko jednak jest poruszana kwestia torfowisk, które choć zajmują jedynie 3 proc. powierzchni lądów, mają znaczny wpływ na utrzymanie równowagi klimatycznej Ziemi. W stanie nienaruszonym mogą akumulować ogromne ilości dwutlenku węgla, a degradowane – uwalniają go. W październikowym raporcie WHO wraz z Wetlands International zwracają uwagę na ważną funkcję torfowisk w obiegu węgla w przyrodzie oraz formułują wskazówki, jak nimi niewłaściwie gospodarować.
Więcej
-
Strategia adaptacji do zmian klimatu
2012-11-22Biała księga UE z 2009 r. "Adaptacja do zmian klimatu: europejskie ramy działania" (COM 2009) stworzyła podstawy do przygotowania w sposób najbardziej efektywny i ekonomicznie uzasadniony kompleksowej strategii UE ułatwiającej dostosowanie gospodarki i społeczeństwa krajów członkowskich do aktualnych i oczekiwanych zmian klimatu.
Więcej
-
Jaki klimat dla Polski w Katarze?
2012-11-22Już za kilka dni, 26 listopada, rozpoczną się obrady 18. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP 18) w Doha w Katarze. Przedstawiciele państw całego świata staną przed trudnym zadaniem opracowania planu dojścia do nowego globalnego porozumienia. Oczy wielu obserwatorów zwrócone będą na Polskę, która przez ostatni rok wielokrotnie blokowała postęp w europejskiej polityce klimatycznej, a teraz sama stara się o rolę gospodarza przyszłorocznego szczytu.
Więcej
-
Andrzej Kassenberg przewodniczącym rady REC
2012-11-21Podczas zgromadzenia ogólnego Regional Environmental Center for Central and Eastern Europe (REC) nowym przewodniczącym jej rady został dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Wraz z początkiem tego miesiąca ta międzynarodowa organizacja zyskała też nowy statut.
Więcej
-
Możemy liczyć nie tylko na łupki
2012-11-21Jak wynika z dotychczasowych szacunków, Polska może produkować nawet 6,6 mld m3 biogazu rolniczego rocznie. Dla porównania: obecne wydobycie gazu ziemnego w naszym kraju to 4,3 mld m3 (dane za 2011 r.), a nasz import tego surowca, głównie z Rosji – 10 mld m3. Te dane pokazują, że nie tylko dzięki gazowi łupkowemu (wielkość jego opłacalnych w wydobyciu złóż w Polsce wciąż jest niewiadomą) możemy znacząco zmniejszyć import gazu i zapewnić sobie większą samowystarczalność energetyczną.
Więcej
-
Przez blokowanie rozwoju offshore polski przemysł może stracić miliardy euro
2012-11-21Z 60 wniosków w sprawie budowy sztucznych wysp na Bałtyku w celu budowy morskich farm wiatrowych pozwolenia lokalizacyjne otrzymało dotąd 8 inwestorów.
Więcej
-
Pieprz i Wanilia polskiej polityki klimatycznej
2012-11-21Koalicja Klimatyczna przedstawia subiektywny wybór najgorszych i najlepszych wypowiedzi polityków na temat ochrony klimatu i energetyki. Od Ciebie zależy, które wypowiedzi zostaną uznane za Pieprz i Wanilię polskiej polityki klimatycznej ostatnich miesięcy. Rozstrzygnięcie głosowania już 20 grudnia.
Więcej
-
Komisja przedstawia warianty reformy europejskiego rynku emisji
2012-11-21Komisja Europejska podejmuje dwa istotne kroki mające na celu rozwiązanie rosnącego problemu nierównowagi podaży i popytu uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).
Więcej
-
Biogazownie dają nowe miejsca pracy i zwiększają dochody rolników oraz samorządów
2012-11-20Dzięki biogazowniom rolniczym na polskiej wsi mogą powstać tysiące nowych miejsc pracy. Bardzo wielu rolników zyska dodatkowe duże źródło dochodu. Dobrym tego przykładem jest otwarta w październiku br. biogazownia rolnicza w Konopnicy koło Rawy Mazowieckiej.
Więcej
-
PwC: Za późno na 2oC?
2012-11-20Według analityków firmy doradczej PwC może być już za późno na zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 2oC. W raporcie "Low carbon economy index 2012" szacują, że aby nie przekroczyć tej bezpiecznej granicy, tempo dekarbonizacji światowej gospodarki musi gwałtownie wzrosnąć.
Więcej
-
Ustawa o OZE – konflikt interesów
2012-11-20Już od momentu przyjęcia dyrektywy 2009/28/WE w 2008 r. (publikacja w 2009 r.) wiadomo było, że jej wdrożenie nie będzie łatwe z powodu nadchodzącego kryzysu gospodarczego w UE oraz konieczności przeprowadzenia głębokich zmian w podejściu do OZE, wywołanej dyrektywą i obiektywnymi uwarunkowaniami.
Więcej
-
IEA ostrzega: Obecne działania rządów nie wystarczą, by uniknąć katastrofalnej zmiany klimatu
2012-11-20IEA ostrzega, że mizerny postęp światowych rządów w zakresie niskoemisyjnych źródeł energii, oznacza, że cele redukcyjne emisji dwutlenku węgla stają się coraz bardziej nieosiągalne, a świat staje na krawędzi katastrofalnej zmiany klimatu. Dyrektor wykonawcza Międzynarodowej Agencji Energetycznej Maria van der Hoeven w ostatnim raporcie potępia rządy państw za brak działań w zakresie redukcji zużycia paliw kopalnych.
Więcej
-
Traktory na biogaz tańsze w eksploatacji od tradycyjnych
2012-11-19Czołowy skandynawski producent traktorów, Valtra, będzie seryjnie produkować rolnicze ciągniki napędzane biogazem (a ściślej biometanem, wytwarzanym z biogazu). Trafią one do dystrybutorów w 2013 roku.
Więcej
-
Czy państwa Unii wypełniają cele krajowych poziomów emisji?
2012-11-19Europejska Agencja Środowiska opublikowała niedawno raport podsumowujący dokonania Unii w kwestii redukcji zanieczyszczeń powietrza do 2010 roku. Z pozoru wiele ze swych zamierzeń sprzed dekady już wypełniła, lecz w tym czasie nasze rozumienie procesów pogłębiło się, a metodologia pomiarów rozwinęła. Okazuje się, że aby chronić zdrowie i środowisko emisje muszą być zredukowane bardziej niż oszacowano w czasie, gdy ustalano cele.
Więcej
-
Komisja przedstawia plan ochrony wód Europy
2012-11-19Komisja przedstawiła plan ochrony zasobów wodnych Europy – strategię zmierzającą do zapewnienia wystarczającej ilości wody dobrej jakości, aby zaspokoić zapotrzebowanie ze strony ludności, gospodarki i środowiska.
Więcej
-
PIGEO: W Polsce nie ma miejsca na elektrownię atomową
2012-11-19Całkowity koszt budowy elektrowni atomowej to 100 mld zł, a nawet więcej, jeśli weźmie się pod uwagę koszty obsługi kredytu na tę inwestycję – szacuje Tomasz Podgajniak, ekspert ds. zielonej energetyki. Jak podkreśla, to bardzo ryzykowne i nieopłacalne przedsięwzięcie i co więcej, zabiera fundusze, które powinny zostać przeznaczone na rozwój bardziej przyszłościowej energetyki odnawialnej.
Więcej
-
Multimedialna wystawa "Lasy świata i ich mieszkańcy"
2012-11-18Polska Zielona Sieć zaprasza na multimedialną wystawę edukacyjną kampanii "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier" pt. "Lasy świata i ich mieszkańcy", która odbywa się w Krakowie w dniach 12.11-7.12.2012 roku.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności