- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Minister środowiska popiera biogazownie
2013-07-25Podczas debaty o przyszłości unijnej polityki klimatycznej Marcin Korolec, minister środowiska, po raz kolejny wyraźnie opowiedział się za rozwojem w Polsce sektora biogazowego, zaliczając biogazownie, szczególnie rolnicze, do najkorzystniejszych dla naszego kraju odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Daj szansę odpadom – Stena Recycling zaprasza do zbiórki w IKEA Janki
2013-07-25Czy wiesz, że z butelek PET można wyprodukować namiot, z makulatury eleganckie serwetki, a obudowę lodówki wykorzystać do produkcji doniczek? Odpady to cenny surowiec, dlatego Stena zaprasza do zbiórki już w dzisiaj na parkingu IKEA w Jankach. W zamian za przyniesione puszki, butelki PET, makulaturę i zużyty sprzęt elektryczny będą rozdawane sadzonki roślin oraz zestawy naklejek do segregacji. Zbiórka będzie trwać od 10.00 do 16.00.
Więcej
-
M. Korolec: zmiany w sprawie CO2 najwcześniej za rok. Wtedy koszty dla Polski mogą być inne niż zakładaliśmy
2013-07-24Szef resortu środowiska, Marcin Korolec, zapowiada walkę o utrzymanie poziomu cen emisji dwutlenku węgla. Ich podwyżka oznaczałaby większe koszty dla polskiego przemysłu i energetyki, a to, według ministra, przyniosłoby stratę dla kraju w wysokości ok. 1 mld euro do 2020 roku.
Więcej
-
Budowa farmy wiatrowej możliwa bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
2013-07-24Zdaniem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeszkodą w budowie farmy wiatrowej i można ją wówczas zrealizować na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.
Więcej
-
Po przyjęciu małego trójpaku przez Senat – wywiad z Senatorem Norbetem Obryckim, przewodniczącym Senackiego Zespołu Energii Odnawialnej
2013-07-23Nieoczekiwanie przez rząd wprowadzony przepis dotyczący konsumentów wzbudził najwięcej kontrowersji w debacie senackiej. Na temat przebiegu debaty w Senacie i użytych argumentów Instytut Energetyki Odnawialnej rozmawia z Senatorem Norbertem Obryckim, przewodniczącym senackiego Zespołu Energii odnawialnej.
Więcej
-
Energooszczędność w domu – moda czy konieczność?
2013-07-23W wielu krajach europejskich energooszczędne budownictwo przestało być modą, stając się standardem wynikającym nie tyle z przepisów prawnych, co potrzeb świadomych obywateli. Także w Polsce większość osób przyznaje, że stosowanie energooszczędnych rozwiązań to konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii, ciepła i wody1. Dlaczego zatem rozwój budownictwa o niskim zużyciu energii postępuje u nas tak wolno?
Więcej
-
Energooszczędność w domu – moda czy konieczność?
2013-07-23W wielu krajach europejskich energooszczędne budownictwo przestało być modą, stając się standardem wynikającym nie tyle z przepisów prawnych, co potrzeb świadomych obywateli. Także w Polsce większość osób przyznaje, że stosowanie energooszczędnych rozwiązań to konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii, ciepła i wody1. Dlaczego zatem rozwój budownictwa o niskim zużyciu energii postępuje u nas tak wolno?
Więcej
-
Już wkrótce nowe dotacje na budowę biogazowni rolniczych
2013-07-23Jeszcze w lipcu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma ogłosić nabór wniosków o dotacje i niskooprocentowane pożyczki na budowę biogazowni rolniczych. Planowany termin przyjmowania wniosków to 15-30 sierpnia.
Więcej
-
Węgiel z Alaski - kolejny punkt zapalny w batalii o klimat
2013-07-22Są na świecie miejsca, których nigdy nie powinniśmy pozwolić zniszczyć poprzez wydobycie węgla i jednym z tych miejsc jest niewątpliwie Alaska. Wyobraź sobie setki wypełnionych po brzegi statków wyładowanych węglem wydobytym spod dziewiczej arktycznej tundry, transportowanym do elektrowni w przykrytych smogiem Chinach. Masowe wydobycie węgla na Alasce jeszcze się nie rozpoczęło, ale wielu ludzi już dziś ciężko pracuje, aby umożliwić eksploatację olbrzymich złóż węgla w tym stanie.
Więcej
-
Minister środowiska: od 2030 roku energetyka w Europie bez wsparcia ze strony państw
2013-07-22– Proponuję w ramach UE obcięcie subsydiów do paliw kopalnych, ale również do energii odnawialnej. W ten sposób producenci zielonej energii będą czuli presję rynku i wdrażali technologie konkurencyjne w stosunku do innych nośników energii – zapowiada minister środowiska, Marcin Korolec. Jego zdaniem, od 2030 roku rynek zielonych technologii powinien być konkurencyjny i wolny od państwowych subwencji.
Więcej
-
Nie zmieniać reguł dotyczących biopaliw
2013-07-22Komisja środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI) podniosła udział konwencjonalnych biokomponentów z surowców rolniczych w paliwach z 5 proc. zaproponowanych przez Komisję Europejską, do 5.5 proc. Europosłowie z PO i PSL uważają, że nie należy zmieniać reguł w trakcie gry.
Więcej
-
Rowerowe połączenia
2013-07-21Wrocławska Inicjatywa Rowerowa została wyróżniona w europejskiej kampanii poświęconej zrównoważonej mobilności miejskiej „Stwórz odpowiednie połączenia". Każdy z 18 tegorocznych laureatów otrzyma 7 tys. euro dofinansowania do swoje działalności. - Stworzenie kultury mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju stanowi wyzwanie – przypomina komisarz Siim Kallas.
Więcej
-
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie i Aleksandrowie Łódzkim
2013-07-20Firma ABB oddała do użytku dwie nowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Krakowie i Aleksandrowie Łódzkim. Korzystający z nich właściciele samochodów elektrycznych naładują je nawet w 15 minut.
Więcej
-
279 mln zł dotacji na OZE dla samorządów
2013-07-20W tym roku, w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 uruchomiono dotacje, z których mogą skorzystać samorządy realizujące projekty z zakresu OZE i efektywności energetycznej. Jak informuje "Rzeczpospolita", do wydania zostało jeszcze 279 mln zł.
Więcej
-
Konkurs „Świat, jaki lubisz”
2013-07-19W całej Europie realizowanych jest wiele oddolnych inicjatyw przyczyniających się do tworzenia świata, jaki lubimy i klimatu, który nam odpowiada. Inicjatywy te są bardzo inspirujące, mają również rzeczywisty wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Pora nagrodzić ich autorów.
Więcej
-
Prezes PKP Intercity: przejazd Pendolino będzie przystępny cenowo. Zaczną jeździć w Polsce wraz z zimowym rozkładem jazdy
2013-07-19Szybkie pociągi Pendolino, które rozpoczną regularne kursy po Polsce w grudniu 2014 r. mają być przystępne cenowo. Choć dzięki nim PKP Intercity chce stworzyć nową kategorię pociągów Express InterCity Premium, to nie mają to być połączenia dostępne jedynie dla bogatych pasażerów. Najwięcej szybkich pociągów połączy Warszawę z Krakowem i Gdynią.
Więcej
-
Wiatraki i solary za kilka lat źródłem taniej energii. Energetyki tradycyjnej jednak nie zastąpią
2013-07-19Po wejściu w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, nad którą wciąż trwają prace rządu, prostym i tanim źródłem energii może stać się energetyka rozproszona, czyli przydomowe wiatraki czy panele fotowoltaiczne na dachach. Energetyka rozproszona nie zastąpi jednak konwencjonalnej. Może jednak być jej doskonałym uzupełnieniem, pod warunkiem, że rządzący zdecydują, jaki powinien być model polskiej energetyki – uważa dr Dominik Smyrgała, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego.
Więcej
-
Znany plan prac nad trójpakiem. Najpierw ustawa o odnawialnych źródłach energii, potem prawo energetyczne i gazowe
2013-07-18– Mam nadzieję graniczącą z pewnością, że ustawa o odnawialnych źródłach energii zostanie przyjęta w pierwszej kolejności, a potem prawo energetyczne i gazowe – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Czerwiński, poseł PO, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki. Dodaje, że zanim projekt ustawy o OZE we wrześniu trafi do laski marszałkowskiej, zwolennicy zielonej energii, muszą „wygrać batalię z ministrem finansów".
Więcej
-
Europa musi stawić czoła problemowi zanieczyszczenia - ostrzegają naukowcy ONZ
2013-07-18Zbagatelizowano wpływ zanieczyszczenia powietrza na ludzkie zdrowie. Europa musi stawić czoła temu problemowi i zmienić swoje ustawodawstwo. Do takich wniosków doszli naukowcy ONZ po dogłębnej analizie nowych danych.
Więcej
-
Prezes NFOŚiGW: ułatwimy Polakom produkcję energii. Niezależnie od ustawy o odnawialnych źródłach energii
2013-07-18Dzięki ustawie o odnawialnych źródłach energii Polacy mają w łatwy sposób sami produkować energię na potrzeby swoich gospodarstw, a jej nadwyżki sprzedawać do sieci. Jednak oczekiwanie na nowe regulacje przedłużają się. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował więc, że nie będzie czekać na ustawę i wprowadzi niezależne instrumenty mogące rozwinąć ten rynek.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności