więcej


Publikacje zagraniczne

Samorządowcy o adaptacji do zmian klimatu (14165)

2012-04-04

Drukuj

doklip_logoW dniach 19-20 kwietnia br. odbędzie się I Samorządowa Konferencja Klimatyczna. Jej przesłaniem będzie zwrócenie uwagi na rolę władz powiatowych w działaniach na rzecz klimatu oraz możliwości skorzystania z europejskiej polityki klimatycznej przez społeczności lokalne.

Od kilkunastu lat, co roku zmagamy się na przemian z nawałnicami, powodziami, suszami, falami upałów i mrozów. Pojawiły się nowe zjawiska pogodowe jak np. trąby powietrzne. Media donoszą o różnych katastrofach spowodowanych zmianami klimatu. Europejska polityka klimatyczna dąży ograniczenia ocieplania i zanieczyszczania klimatu poprzez ograniczanie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. W Europie pojawia się wiele inicjatyw mających na celu włączenie się lokalnych społeczności w ochronę klimatu przy jednoczesnym pobudzaniu rynku (np. poprzez programy termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, promocję transportu publicznego, inwestycje w odnawialne źródła energii (farmy wiatrowe, kolektory słoneczne, edukacja obywateli jak oszczędzać energię). Takimi przykładami mogą być brytyjska Deklaracja Nottingham o zmianach klimatu. W partnerstwie tym uczestniczy ponad 300 brytyjskich samorządów tj. ponad 90% wszystkich brytyjskich lokalnych rad! 65% samorządów lokalnych ma odpowiednie strategie lub plany działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

W Polsce od ponad roku działa projekt „Dobry Klimat dla Powiatów", w który zaangażowało się 114 polskich powiatów. W ramach tego projektu odbędzie się I Samorządowa Konferencja Klimatyczna. Organizatorzy - Instytut na rzecz Ekorozwoju i Polski Związek Powiatów Polskich chcą pokazać, że polskie powiaty mają możliwości aktywnego włączenia się w ochronę klimatu i adaptację do nich.

"Obecnie powiat posiada największe uprawnienia związane z adaptacją do zmian klimatu. Są one szczególne w zakresie zarządzania kryzysowego, ale istotne jest także uprawnienie do kontroli zabudowy poprzez wydawanie pozwoleń czy przeprowadzanie inspekcji. To właśnie budownictwo ma największy udział w emisji gazów cieplarnianych – aż 40% w Polsce. Istotne są również uprawnienia powiatów w zakresie rejestracji pojazdów – transport emituje aż 12% gazów cieplarnianych. Te uprawnienia powiatów trzeba starać się wykorzystać na rzecz ochrony klimatu, a w przyszłości nadać nowe" – wyjaśnia Wojciech Szymalski, koordynator projektu Dobry Klimat dla Powiatów.

Podczas konferencji polskie powiaty będą mogły dobrowolnie podpisać Deklarację „Dobry Klimat dla Powiatów". Zobowiązuje ona sygnatariuszy między innymi do: podnoszenia świadomości ekologicznej w społeczności lokalnej, uwzględnienia w zarządzaniu publicznym aspektów związanych z ochroną klimatu oraz motywowania gmin, lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców do oszczędzania energii i podejmowania inwestycji w zakresie energetyki odnawialnej. Polska deklaracja „Dobry Klimat dla Powiatów" daje szansę na stworzenie platformy, gdzie powiaty mogą wymieniać się doświadczeniami oraz współpracować na polu ochrony klimatu i rozwoju lokalnej energetyki rozporoszonej opartej na OZE. Od 2013 roku w ramach tej współpracy organizowane będą regionalne konferencje klimatyczne.

Twórcy projektu DOKLIP widzą rosnącą rolę władz i społeczności lokalnych w działaniach na rzecz klimatu. Uważają, że tej roli nie kształtuje się odgórnie, narzucając władzom lokalnym zadań, ale w procesie oddolnym.

"Mamy nadzieje, że I Konferencja Klimatyczna oraz deklaracja Dobry Klimat dla Powiatów staną się inspiracją do takich działań pro klimatycznych jakie obserwujemy w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich" – mówi Wojciech Szymalski.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji znajdą program i kartę zgłoszenia na stronie: www.chronmyklimat.pl/doklip.

Konferencja współfinasowana ze środków w ramach projektu COM2COM.

come2com-01iee_logo_supportedby_300


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej