więcej


Publikacje zagraniczne

Polityka UE w zakresie jakości powietrza – trwają konsultacje społeczne (15156)

2012-12-13

Drukuj

Komisja Europejska przeprowadza konsultacje publiczne na temat najlepszego sposobu poprawy jakości powietrza w Europie. Przez najbliższe dwanaście tygodni zainteresowane strony będą mogły wyrazić swoją opinię na temat sposobów zapewnienia pełnego wdrożenia istniejących ram, ich ulepszenia i uzupełnienia działaniami wspierającymi.

Wyniki konsultacji zostaną uwzględnione w kompleksowym przeglądzie polityki UE w zakresie jakości powietrza w roku 2013. Konsultacje te pozostaną otwarte do dnia 4 marca 2013 r.

Zanieczyszczenie powietrza i związane z nim zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzkiego w dalszym ciągu budzą obawy wielu obywateli UE. Mimo postępów poczynionych w ostatnich dziesięcioleciach dzięki przepisom mającym na celu redukcję szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki, ołów, tlenki azotu, tlenek węgla oraz benzen, niektóre zanieczyszczenia są nadal źródłem problemów. Letni smog, potencjalnie szkodliwy ozon w warstwie przyziemnej i drobne cząstki pyłu, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, regularnie przekraczają bezpieczne limity. W rezultacie narażenie na zanieczyszczenie powietrza nadal pozostaje przyczyną ponad 350 tys. przedwczesnych zgonów w UE rocznie.

Konsultacje są podzielone na dwie części – krótki kwestionariusz dla ogółu społeczeństwa i dłuższy zestaw pytań dla ekspertów i pracowników administracji krajowych, władz regionalnych lub lokalnych, naukowców, przedstawicieli świata biznesu, zainteresowanych stron, pracowników służby zdrowia, osób zajmujących się ochroną środowiska i innych grup zaangażowanych we wdrażanie unijnego prawodawstwa w zakresie jakości powietrza.

Wspomniane konsultacje internetowe są częścią szerszego procesu, mającego na celu zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego w nadchodzący przegląd polityki w zakresie jakości powietrza. Jest to ostatni formalny etap procesu konsultacji rozpoczętego przez Komisję w styczniu 2011 r.

Komisja również wkrótce opublikuje wyniki sondażu Eurobarometru w sprawie jakości powietrza. Przeprowadzono rozmowy z około 25 tys. obywateli w 27 państwach członkowskich w celu poznania ich opinii na temat jakości powietrza.

Kolejne działania

W oparciu o dwa lata gruntownej analizy i o wyniki tego szeroko zakrojonego procesu konsultacji, najpóźniej do 2013 r. Komisja przedstawi wniosek w sprawie przyszłości polityki UE w zakresie jakości powietrza.

Dodatkowe informacje

Kwestionarusz dla ekspertów:
ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=TSAPforExperts

Kwestionarusz dla ogółu społeczeństwa:
źródło: © Unia Europejska, 1995-2012

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej