więcej


Publikacje zagraniczne

Nie będzie moratorium na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Eksploatacja gazu łupkowego bezpieczna dla środowiska (12569)

2011-05-12

Drukuj

Gaz łupkowy szkodzi środowisku – głoszą coraz dobitniej ekolodzy. Na konferencji prasowej dr Henryk Jezierski, główny geolog kraju, starał się rozwiać wątpliwości dotyczące wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko naturalne.

– Polska jest przygotowana do tego, żeby w pełni kontrolować proces poszukiwania, a w przyszłości wydobywania gazu z łupków, dzięki dobremu prawu, systemowym działaniom oraz instytucjom, które czuwają nad stanem środowiska, np. w kwestii wody czy ocen oddziaływania na środowisko – mówi minister Jezierski. Dodał także, powołując się na opinie amerykańskiej administracji, którymi dysponuje Polska, że w Stanach Zjednoczonych wykonano 35 tys. otworów i nie mamy sygnałów o dramatycznym wpływie tych otworów na środowisko.

Z drugiej strony główny geolog kraju podkreślał, że poszukiwanie gazu z łupków, a następnie jego wydobycie jak każdy proces tego typu stanowi ingerencję w środowisko naturalne. – Przez kilka tygodni wiercenia będzie stała wieża wiertnicza, która pewnie nie wygląda ładnie, będzie jeździł ciężki sprzęt, będzie hałas, w nocy może być łuna z oświetlenie. Jest to jednak proces przejściowy – tłumaczy.

W mediach pojawiają się także informacje, że metoda poszukiwania i eksploatowania gazu łupkowego tzw. szczelinowanie hydrauliczne może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych chemikaliami. – Nie ma eksploatacji kopalin bez wpływu na środowisko. Dementuję jednoznacznie, że szczelinowanie to wielkie zagrożenie dla wód podziemnych – oświadczył wiceminister Jezierski. Na zakończenie główny geolog kraju podsumował, iż tylko rażący błąd człowieka mógłby doprowadzić do skażenia wód podziemnych.

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Środowiska do tej pory firmy poszukujące gazu łupkowego w Polsce wykonały 7 odwiertów i w każdym z nich stwierdzono obecność tego surowca. Koncesje przewidują, że w trakcie poszukiwań wykonanych zostanie jeszcze 120 wierceń.

– Trwające obecnie w kraju prace poszukiwawcze dadzą nam w perspektywie kilku lat potwierdzone, rzetelne wyniki zasobów gazu z łupków w Polsce. Wtedy możliwe będzie potwierdzenie jego faktycznych zasobów możliwych i opłacalnych ekonomicznie do wydobycia. Teraz istotne jest przedstawianie rzetelnej informacji na temat gazu łupkowego. Ponieważ mamy skuteczne prośrodowiskowe prawo i sprawne instytucje kontrolne, nie mamy zamiaru wprowadzać moratorium na prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego w Polsce. Jesteśmy przygotowani do kontrolowania tego procesu i może on być w Polsce bezpiecznie realizowany – podkreślił minister Jezierski.





 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej