więcej


Publikacje zagraniczne

Nie wyrzucaj pieniędzy w powietrze - odzyskaj ciepło z wentylacji i oszczędzaj! (19769)

2016-09-24

Drukuj
galeria

źródło: pl.wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji obiektów wielkopowierzchniowych jest nie lada wyzwaniem, właśnie ze względu na ich kubaturę. Większy system = więcej problemów. Z punktu widzenia inwestora ważne jest, aby był on nie tylko komfortowy, ale również energooszczędny.

Zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza może wtedy wiązać się z dodatkowymi oszczędnościami, co – oczywiste – zawsze będzie mile widziane. Galerie handlowe, hale przemysłowe czy magazynowe, hotele czy obiekty użyteczności publicznej – wszyscy inwestorzy mogą zyskać na odpowiednio zaprojektowanym systemie wentylacyjnym.

W obiektach wielkopowierzchniowych stosuje się systemy wentylacji mechanicznej ze względu na duże objętości powietrza, które ulega wymianie. Zapewniają one kontrolowany wypływ powietrza zużytego i napływ świeżego. Zaoszczędzić pozwala zastosowanie rekuperatora, czyli wymiennika, który pozwala na odebranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono usunięte poza bryłę budynku. Odzyskana energia przekazywana jest powietrzu, które wpływa do budynku, co automatycznie wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania.

Na rynku dostępne są różne rodzaje rekuperatorów, m.in. rekuperatory z wymiennikami obrotowymi i krzyżowymi, których zastosowanie lub nie, jest możliwe w zależności od warunków panujących w konkretnym obiekcie i wymagań, jakie musi spełnić instalacja. Średnio rekuperator jest w stanie odzyskać od 50 do 90% energii, co oznacza, że z 1 kWh, który zawarty jest w wywiewanym powietrzu, odzyskujemy od 0,5 do 0,9 kWh. Na rynku dostępne są już także centrale wentylacyjne, które maksymalizują odzysk ciepła z powietrza poprzez połączenie kilku sposobów jego odebrania, np. pompy ciepła z wymiennikiem ciepła.

Warto zaznaczyć, że zastosowanie odzysku ciepła z instalacji to dopiero pierwszy krok na drodze do rosnących oszczędności. Instalacja rekuperatora wymiernie wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło obiektu, co pozwala na instalację źródła ciepła o mniejszej mocy, które pobiera mniej energii/ wymaga mniej paliwa – jest po prostu tańsze w eksploatacji. Warto wtedy pomyśleć również o termomodernizacji budynku – kompleksowe działanie pozwala na największe oszczędności kosztów eksploatacyjnych. Faktem jest, że tak szeroko zakrojone działania wymagają także największych nakładów inwestycyjnych. W perspektywie czasu zyskujemy jednak nie tylko pieniądze, ale i wysoki komfort użytkowania.

W obiektach wielkopowierzchniowych często mamy do czynienia z nagromadzeniem ludzi lub urządzeniami, które pracując, oddają duże ilości ciepła. To ciepło może zostać odzyskane. Duży obiekt = duże oszczędności!
Płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie? Twój system działa niepoprawnie lub nieefektywnie? Chcesz to zmienić! Porozmawiaj ze specjalistami, którzy podpowiedzą Ci, jak najlepiej to zrobić! Najbliższa okazja to

III Forum BUDYNEK I ENERGIA „Technologie energooszczędne w obiektach wielkopowierzchniowych i wielkogabarytowych”!

19 października 2016 r. podczas Targów RENEXPO Poland
Warszawskie Centrum EXPO XXI, Sala A
ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14, Warszawa

Wydarzenie poświęcone jest inwestycjom energooszczędnym w obiektach użyteczności publicznej, handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych.

Rejestracja na wydarzenie jest obowiązkowa i dostępna za pośrednictwem serwisu wydarzenia:
http://globenergia.pl/wydarzenia/forum-energia-i-obiekty-wielkopowierzchniowe

Portal ChronmyKlimat.pl i projekt Klimapolka realizowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju są patronami medialnymi Targów RENEXPO Poland.

 

źródło:REECO Poland Sp. z o.o.

www.renexpo-warsaw.com



Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej