- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
Ministerstwo Klimatu: rozwojowi parków narodowych mogą pomóc rekompensaty dla gmin (21625)
2020-12-15Drukuj
Wprowadzenie rekompensat dla gmin z tytułu powstania lub poszerzenia parku narodowego mogłoby zachęcić samorządy do rozwoju parków - uważa wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. W resorcie trwają prace nad ustawą ws. parków narodowych - dodaje.
W poniedziałek podczas posiedzenia sejmowej komisji środowiska Golińska powiedziała, że obecnie działalność parków narodowych reguluje ponad 100 różnych ustaw, w tym ustawa o ochronie przyrody i wprowadzony do niej w 2001 r. zapis o tym, że gminy, na terenie których miałby powstać park lub zostać powiększony, mają to uzgadniać, a nie opiniować. Jej zdaniem ogranicza to tworzenie nowych parków narodowych w Polsce. "Tak naprawdę bez zgody samorządu takich zmian nie można dokonać" - wskazała.
Wiceminister zwróciła uwagę, że głos lokalnych społeczności jest bardzo ważny, lecz generuje też problemy. Samorządy - jak mówiła - obawiają się m.in., że po poszerzeniu parku narodowego na swoim terenie mogą mieć problemy z inwestycjami.
Jako przykład podała Gorczański Park Narodowy, którego władze od dłuższego czasu próbują włączyć w granice parku przyrodniczo cenną kopułę szczytową Turbacza. Golińska zwróciła uwagę, że ten obszar jest własnością GPN, ale na jego włączenie w granice parku nie zgadzają się okoliczne gminy.
"Być może argumentem przekonującym samorządy do tego, by chętniej otwierały się na tworzenie czy powiększenie istniejących parków narodowych byłaby pewnego rodzaju forma porozumienia wpisywanego w momencie powstania parku narodowego" - powiedziała. Wyjaśniła, że takie porozumienie mogłoby np. określać "pewnego rodzaju rekompensaty dla gmin od państwa z powodu powstania takiego parku czy jego poszerzenia".
Zdaniem Golińskiej, w wielu przypadkach korzyści ekonomiczne z powstania czy poszerzenia parku narodowego są "niewątpliwe". W tym kontekście zwróciła uwagę np. na rozwój turystyki. Z drugiej strony jednak wskazała na ograniczenia wynikające z konieczności większej dbałości o środowisko.
"Dzisiaj tak naprawdę w nowym Ministerstwie Klimatu i Środowiska rozpoczęliśmy już konkretne prace nad projektem" - powiedziała wiceminister. Nie chciała ujawnić szczegółów nowego dokumentu, ale podkreśliła, że ma on systemowo podchodzić po kwestii parków narodowych, wychodząc jednocześnie naprzeciw oczekiwaniom pracowników tych podmiotów.
Wiceminister przyznała, że liczy na "dość szybkie" zakończenie prac nad tym projektem. Wskazała jednocześnie, że oprócz opracowania samego dokumentu, konieczne będą jeszcze uzgodnienia międzyresortowe - szczególnie negocjacje z ministrem finansów.
W Polsce są 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni kraju. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym - Park Narodowy "Ujście Warty". Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Pięć straconych lat – jak sektor finansowy marnotrawi budżet Paryża
● Raport 18 organizacji pozarządowych wymienia spółki planujące megainwestycje w paliwa kopalne ● Od podpisania porozumienia paryskiego instytucje finansowe udzieliły spółkom z branży paliw kopalnych 2,7 biliona USD wsparcia ● 12 megaprojektów opartych na paliwach kopalnych wygeneruje 175 Gt CO 2 w cyklu życia
Więcej
- Lekarze apelują o pilne działania proklimatyczne
Wczoraj, w przeddzień spotkania przywódców Unii Europejskiej, podczas którego dyskutowane będę cele klimatyczne dla UE oraz tuż przed piątą rocznicą Porozumienia Paryskiego środowisko lekarskie przypomina, że katastrofalne skutki dla zdrowia i życia mogą mieć konsekwencje postępującej zmiany klimatu.
Więcej
- Walka z kryzysem klimatycznym za mało radykalna. Potrzebny nowy sposób komunikacji o tym problemie
Mimo że w ostatnich latach wiele mówi się o zmianach klimatycznych i ich poważnych konsekwencjach, walka z tym zjawiskiem wciąż nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. – Niezbędne jest jednak ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków transportowych, stylu życia, sposobu zaspokajania swoich podstawowych potrzeb i bardziej solidarnościowe podejście do zasobów – wskazuje reportażysta Filip Springer. Współtworzona przez niego Szkoła Ekopoetyki zapoczątkowała niedawno razem z EIT Climate-KIC projekt, który ma stworzyć nowe strategie komunikacyjne dotyczące zmian klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności