- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
Kupujemy mieszkanie energooszczędne (16179)
2013-09-13Drukuj
Decyzja o zakupie mieszkania podjęta. Czym się kierować przy jego wyborze? Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej warto rozważyć, czy chcemy zamieszkać w budynku standardowym, czy energooszczędnym. Wybór drugiej możliwości wydaje się rozsądniejszy. Energooszczędne mieszkanie musi jednak spełniać kilka ważnych kryteriów. W ramach projektu "Energooszczędne 4 kąty" podpowiadamy, o co pytać deweloperów, zarządców nieruchomości i sprzedających.
Świadectwo energetyczne przede wszystkim
Wszystkie nowe budynki podlegające sprzedaży lub wynajmowi muszą posiadać świadectwo energetyczne, które określa wielkość energii potrzebnej do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i wentylacji. O wgląd w taki certyfikat powinniśmy poprosić dewelopera w pierwszej kolejności.
OZE, izolacja, lokalizacja
Budynek energooszczędny zużywa znacznie mniej energii niż standardowy, może wykorzystywać również odnawialne źródła, np. kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Dobrej jakości izolacja i materiały budulcowe zapewniają komfort cieplny latem i zimą, dlatego ściany i warstwa ocieplenia powinny mieć określoną grubość, a okna posiadać odpowiedni współczynnik przenikalności cieplnej. Istotny jest rodzaj izolacji fundamentów, drzwi, a także dachu. Pamiętajmy, że na temperaturę w mieszkaniu ma także wpływ jego usytuowanie w bloku – np. pomieszczenia na poddaszu lub po stronie północnej mogą się znacznie wychładzać zimą.
Wentylacja i ogrzewanie
Warto zapytać dewelopera o rodzaj zainstalowanej wentylacji – ta z rekuperatorem umożliwia odzysk ciepła z wywiewanego powietrza na zewnątrz domu, a tym samym zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Systemem grzewczym powinien być kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Instalacja termostatów umożliwi mieszkańcom dostosowanie temperatury pomieszczeń do własnych potrzeb.
Efektywne wykorzystanie energii
Aby maksymalnie ograniczyć rachunki za energię, warto zainwestować w nowoczesne urządzenia AGD, i RTV oraz w oświetlenie o jak najwyższej klasie energetycznej. W mieszkaniu energooszczędnym znaczenie ma nawet właściwe rozmieszczenie mebli, a także montaż zasłon okiennych i sposób wietrzenia pomieszczeń. W budynkach energooszczędnych bryła powinna być jak najbardziej zwarta, co oznacza zmniejszenie powierzchni balkonu do minimum – kupując mieszkanie, musimy być tego świadomi.
Termomodernizacja budynków, czyli mieszkania na rynku wtórnym
Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, często w budynkach z tzw. wielkiej płyty. One także mogą spełniać wymogi energooszczędności dzięki odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji. Termomodernizacja oznacza generalny remont budynku – docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi, modernizację systemów grzewczych i wentylacyjnych. Wymaga również znacznych nakładów finansowych. Aby skutecznie ocenić uszkodzenia i miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła, warto skorzystać z kamer termowizyjnych, które obrazują różnice temperatur różnych fragmentów budynków.
Komfort na co dzień
Warto dowiedzieć się również, jak zarządca nieruchomości planuje zagospodarowywać ścieki, odpady, wodę opadową, czy na dachu możemy zainstalować "zielony ogród" z miejscem zabaw dla dzieci. Może się to wydać nieistotne, lecz takie rozwiązania znacząco podnoszą komfort mieszkania oraz przyczyniają się do ochrony klimatu.
W Internecie znajdziemy wiele specjalistycznych stron poświęconych budownictwu energooszczędnemu, jedną z nich są „Energooszczędne 4 kąty" (www.chronmyklimat.pl/4katy), w których co miesiąc przedstawiamy nowy temat. Na sklepowych półkach znajdziemy wyspecjalizowane magazyny. Warto poświęcić im czas. Uzbrojeni w fachową wiedzę łatwiej unikniemy pułapek czyhających na nas przy zakupie mieszkania. Dzięki temu wymarzone 4 kąty będą przyjazne nie tylko nam i środowisku, ale także naszym portfelom.
***
Projekt „Energooszczędne 4 kąty" realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Instytut na rzecz Ekorozwoju (InE) jest pozarządową organizacją typu think tank, która zajmuje się promowaniem i wdrażaniem zasad oraz rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi Polski, dążąc do jej proekologicznej restrukturyzacji. W swojej działalności Instytut kieruje się misją budowania pozytywnych relacji między rozwojem społecznym i gospodarczym a ochroną środowiska, występując w interesie obecnych i przyszłych pokoleń. Opracowania InE wykorzystują parlamentarzyści, administracja rządowa i samorządowa, naukowcy, studenci i uczniowie.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności