więcej


Publikacje zagraniczne

Jak zarabiać na energii? Polub Prosumenta! (15727)

2013-05-21

Drukuj

prosumentChcesz wiedzieć więcej o tym, jak samemu produkować energię i na tym zarabiać? Sprawdź nową stronę „Prosument" na portalu Facebook. Wysokie rachunki za ogrzewanie? Przerwy w dostawach prądu? To przeszłość!

 
Jesteśmy uzależnieni od energii. To dzięki niej możemy pracować i bezpiecznie spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Dziś to uzależnienie oznacza zależność od dostawców, wielkich firm wytwarzających energię w opalanych węglem i innymi paliwami kopalnymi elektrowniach. To one dyktują odbiorcom warunki i sposób dostawy energii, zmuszając ich równocześnie do ponoszenia kosztów. Tak dalej być nie musi!

Od ponad dwudziestu lat na świecie toczy się nowa rewolucja. Jej celem jest zmiana struktury wytwarzania i przesyłu energii. Jedną z jej najważniejszych zdobyczy jest stworzenie dotychczasowym odbiorcom energii możliwości jej samodzielnej produkcji i sprzedaży do sieci.

Dynamiczny rozwój technologii takich jak panele fotowoltaiczne pozwala ich użytkownikom na produkcję energii elektrycznej nie tylko na własne potrzeby, ale także na sprzedaż. W ten sposób użytkownicy sieci energetycznej stają się prosumentami energii. Dokładnie tak jak już kilkanaście lat temu wskutek rewolucji internetowej z konsumentów informacji przekształcili się w prosumentów produktów cyfrowych.

Dzięki rewolucji energetycznej coraz więcej Niemców, czy Duńczyków częściowo uniezależniło się od firm energetycznych. Niektórzy poszli krok dalej stając się dostawcą energii do sieci. W Polsce rozwój rynku prosumenta utrudnia przestarzałe prawo. Nakłada ono na potencjalnych prosumentów szereg zbędnych wymogów, utrudniających wytwarzanie energii na własne potrzeby, a także jej ewentualną sprzedaż.

Dlatego Polska Zielona Sieć postuluje liberalizację obowiązujących przepisów w zakresie wytwarzania energii i szybkie uchwalenia ustawy o odnawialnych źródła energii (OZE). W Polsce też możliwa jest energetyczna rewolucja! Jak? Sprawdź na Facebooku:


źródło: Polska Zielona Sieć


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej