więcej


Publikacje zagraniczne

Green growth unravelled. How rebound effects baffle sustainability targets when the economy keeps growing (15299)

2013-01-25

Drukuj

okladka efekt odbiciaW raporcie "Zielony wzrost wyjaśniony. Jak efekt odbicia wypacza zrównoważone cele podczas wzrostu gospodarczego", wydanym przez Fundację Heinricha Boella oraz Instytut Klimatu, Środowiska i Energii w Wuppertalu, Timan Santarius zwraca uwagę na niezmiernie ważne zjawisko, zwykle pomijane w debacie o kształtowaniu zielonego wzrostu. Czy efektów odbicia da się uniknąć? Czy w związku z ich występowaniem zrównoważone cele w ogóle uda się zrealizować?

Wynalazki, które zwiększają efektywność, paradoksalnie nie prowadzą do oszczędności danego produktu lub surowca, lecz w zwiększonej jego konsumpcji. Dzieje się tak, ponieważ rozwój techniczny wzmaga zapotrzebowanie. Zjawisko to określa się efektem odbicia.

Dogłębne zrozumienie ukrytych mechanizmów, które towarzyszą efektom odbicia oraz ich możliwych skutków są niezbędne, aby odpowiedzieć, czy można im zapobiec przy pomocy odpowiednich regulacji. Czy polityka środowiskowa i jej środki mogą ograniczyć lub uniemożliwić odbicie i tym samym wystarczająco oddzielić wzrost od zasobów naturalnych?

Krytyczne spojrzenie na aktualne instrumenty polityki środowiskowej prowadzi do tezy, że nie gwarantują one osiągnięcia zakładanych celów. Autor raportu analizuje warunki, które muszą zostać spełnione, by strategie efektywnościowe zaczęły pełnić naprawdę konstruktywną rolę w wielkiej transformacji ku bardziej zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

Raport "Green growth unravelled. How rebound effects baffle sustainability targets when the economy keeps growing" dostępny jest na stronie www.boell.de.

 

Szczegółowe omówienie raportu znajdą Państwo w artykule ChronmyKlimat.pl "Efekt odbicia – czy zielony wzrost jest możliwy?".


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej