więcej


Publikacje zagraniczne

Energooszczędne Piekary (14614)

2012-07-30

Drukuj

Zenon Przywara, zastępca prezydenta miasta, opowiada, jak Piekary Śląskie uzyskały wyróżnienie za poprawę efektywności energetycznej i jakie są miejskie plany na przyszłość.

Katarzyna Teodorczuk: Piekary Śląskie uzyskują coraz lepsze wyniki w zakresie poprawy efektywności energetycznej.

Zenon Przywara, zastępca prezydenta miasta Piekary Śląskie: To prawda, zostaliśmy nawet wyróżnieni przez Krajową Agencję Poszanowania Energii w kategorii „Gmina powyżej 30.000 mieszkańców do 100.000 mieszkańców" za uzyskany 44% poziom oszczędności.

Przypomnijmy, że w ramach konkursu ocenie poddane zostały oszczędności w zużyciu energii w 2011 roku w stosunku do 2 lat poprzednich, w budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy oraz uzyskane w wyniku przedsięwzięć energooszczędnych na rzecz społeczności lokalnej. Jakie działania podjęły Piekary Śląskie?

Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy to Piekary opracowały „Obszarowy Program Likwidacji Niskiej Emisji na terenie Gminy". Prezydent miasta zorganizował szereg spotkań z mieszkańcami, na których zachęcał do udziału w programie. Już w lipcu 2003 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę o realizacji programu.
W latach 2003-2004 opracowany został regulamin programu. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Gdy przyznano nam środki, musieliśmy opracować wymaganą dokumentację, m.in. umowy trójstronne (operator-wykonawca-mieszkaniec).

Zaprosiliśmy mieszkańców do udziału w programie. Zorganizowaliśmy dla nich wystawę urządzeń grzewczych, by mogli wybrać firmy montażowe i budowlane spełniające nasze kryteria.

Następnie przeprowadziliśmy audyty energetyczne, które dały podstawę do ostatecznej kwalifikacji budynków. Przeprowadzaliśmy nadzór nad umowami trójstronnymi i przyjmowaliśmy faktury z realizacji zadań. Przygotowaliśmy również dokumentację rozliczeniową dla WFOŚiGW.

Jakiego rzędu środki otrzymaliście?

Środki przyznane przez WFOŚiGW na lata 2004-2006 wynosiły 6 617 185 złotych, a na lata 2007-2011 – 4 887 000 złotych.

Na co je spożytkowaliście?

W zakresie działań w obiektach indywidualnych wymieniliśmy 610 kotłów węglowych na kotły retortowe oraz 112 na kotły gazowe. Ociepliliśmy 412 budynków jednorodzinnych i zamontowaliśmy 287 kolektorów słonecznych.

Jak nowalijki zostały zaakceptowane przez mieszkańców? Czy nie dziwiły ich panele słoneczne na dachach urzędów?

Pierwsze kolektory słoneczne pojawiły się w Piekarach około 2006 roku. To się po prostu ludziom opłaca, nikogo więc nie dziwiły panele pojawiające się na dachach kolejnych budynków.

Jaki plan rozwoju efektywności energetycznej ma miasto na bieżący rok?

Do końca bieżącego roku planujemy wymianę 24 kotłów węglowych na kotły retortowe oraz 6 kotłów węglowych na kotły gazowe. Zamierzamy ocieplić 60 budynków jednorodzinnych i zamontować 20 kolektorów słonecznych.

Jakie budynki były objęte programem?

Jednostki komunalne objęte programem to Szkoły Podstawowe nr 12, 3 i 16, Warsztaty Terapii Zajęciowej Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Dzielnicowy Dom Kultury, Szpital Miejski, Środowiskowy Dom Kultury, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego, Miejskie Przedszkole nr 15 i Ośrodek Kultury „Andaluzja".

Łączne dofinansowanie z WFOŚiGW w latach 2004-2012 dla jednostek komunalnych wyniosło 6 925 487 złotych.

W sumie ile kosztował więc Program Likwidacji Niskiej Emisji?

W latach 2004-2011 całkowity koszt zadań wyniósł 32 360 453 złotych, z czego z WFOŚiGW w Katowicach otrzymaliśmy 18 429 672 złotych.

Jaki efekt ekologiczny został osiągnięty?

Znacząco ograniczyliśmy emisje szkodliwych substancji do atmosfery. Dla przykładu, w przypadku obiektów indywidualnych emisja CO2 w 2004 roku wyniosła 934,2 mg/rok, w 2006 wyniosła 2 216,5 mg/rok, a w 2011 jedynie 689,7 mg/rok. Emisja SO2 z 8,2 mg/rok w 2004 roku i 20,1 mg/rok w 2005, spadła do 5,9 mg/rok w roku 2011.

Mógłbym tak wymieniać bez końca. Niemniej, zachęcające efekty przyniosły zmiany w przypadku obiektów użyteczności publicznej.

Czy istnieją dane, które mówiłyby, jak zmniejszenie zanieczyszczeń przekłada się na zdrowie mieszkańców?

Takiego raportu nie przygotowywaliśmy. Wiemy jednak, że ograniczenia emisji istotnie wpłynęły na profilaktykę chorób układu krążenia i oddechowego.

Dziękuję za rozmowę i życzę nowych sukcesów.

Dziękuję.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej