- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Mniejsze rachunki za prąd dzięki mieszkaniom w technologii energooszczędnej
2013-11-26Jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia zużycia energii jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie. Unia Europejska postawiła przed sobą cel zwiększenia efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 roku. To ambitne zadanie, wymagające dużych nakładów finansowych, ale też pozwalające na wzrost bezpieczeństwa energetycznego. Jednak bez woli politycznej i państwowych dotacji jego realizacja nie będzie możliwa.
Więcej
-
Busko-Zdrój dba o dobre powietrze
2013-11-2628 listopada br. w Rytwianach koło Staszowa odbędzie się siódma regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu "Dobry klimat dla powiatów". Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Z tej okazji przedstawiamy wywiad ze starostą buskim, Jerzym Kolarzem.
Więcej
-
Co myślimy o wiatrakach? Raport o postrzeganiu odnawialnych źródeł energii
2013-11-26Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego do końca 2020 roku mamy osiągnąć 15-procentowy udział odnawialnych źródeł energii w jej końcowym zużyciu. Jednak inwestycje związane z ich wykorzystaniem coraz częściej spotykają się z protestami mieszkańców terenów, w których sąsiedztwie mają powstać. Co decyduje o akceptacji bądź sprzeciwie wobec odnawialnych źródeł energii i czy jest jakiś sposób na to, aby kontakty pomiędzy inwestorem, władzami gminy a mieszkańcami przebiegały bez zakłóceń, z uwzględnieniem różnych, często sprzecznych, interesów?
Więcej
-
Zapraszamy na warsztaty!
2013-11-26Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie zapraszają do udziału w warsztatach szkoleniowo-informacyjnych na temat realizacji inwestycji w biogazownię w dniu 9 grudnia 2013 r. w godz. 9:30 – 13:30 w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Siedlcach, ul. Kazimierzowska 21.
Więcej
-
Polska nie będzie przerabiać biogazu na biometan?
2013-11-25Biogazownie rolnicze w Polsce, które zamiast przetwarzać biogaz na energię elektryczną i cieplną, produkowałyby z niego tzw. biometan, a ten z kolei tłoczyłyby do gazociągów, miały dostawać tzw. brązowe certyfikaty. Wtedy to rozwiązanie by się im opłacało. Niestety, jak zauważył jeden z biogazowych inwestorów, tych certyfikatów na razie nie ma w nowym, upublicznionym ostatnio projekcie ustawy o OZE.
Więcej
-
Polska nie będzie przerabiać biogazu na biometan?
2013-11-25Biogazownie rolnicze w Polsce, które zamiast przetwarzać biogaz na energię elektryczną i cieplną, produkowałyby z niego tzw. biometan, a ten z kolei tłoczyłyby do gazociągów, miały dostawać tzw. brązowe certyfikaty. Wtedy to rozwiązanie by się im opłacało. Niestety, jak zauważył jeden z biogazowych inwestorów, tych certyfikatów na razie nie ma w nowym, upublicznionym ostatnio projekcie ustawy o OZE.
Więcej
-
Oblicza Energiewende — Rynek energii, czyli obfitość prądu
2013-11-25Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łączyć wiele dziedzin wiedzy. Obecnie przedmiotem tych naukowych i praktycznych dociekań są obłędnie duże ilości prądu z naturalnych źródeł błądzące w sieciach energetycznych — zagadnienie łączące energetykę, geografię, zarządzanie, ekologię i wiele innych dziedzin. Niemcy są bliscy poznania, jak ta obfitość prądu naprawdę działa.
Więcej
-
Jaki powinien być nowy szczyt klimatyczny?
2013-11-25Mamy do wyboru dwa scenariusze dla Ziemi. Pierwszy oznacza ekstremalne zjawiska pogodowe, których będziemy coraz częstszymi ofiarami, drugi – świat niskoemisyjny, zdolny do wykorzystania energii odnawialnej – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Jeśli chcemy osiągnąć ten cel, następny szczyt klimatyczny, tym razem organizowany w 2014 roku w Limie, musi przejść poważną przemianę.
Więcej
-
Komisja Europejska wycofała skargę przeciwko Polsce dotyczącą rynku energii i gazu
2013-11-2520 listopada 2013 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi przeciwko Polsce dotyczącej niewdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE odnoszącej się do wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającej dyrektywę 2003/55/WE.
Więcej
-
COP 19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
2013-11-24Światowe porozumienie klimatyczne nadal jest możliwe. W końcowym dokumencie udało się zawrzeć konkretne kroki, które państwa powinny podjąć w ciągu następnych dwóch lat.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska: Szczyt klimatyczny w Warszawie zakończył się sukcesem
2013-11-24– Udało nam się spełnić wszystkie oczekiwania wobec szczytu klimatycznego w Warszawie. Droga do przyjęcia w Paryżu umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz klimatu została otwarta – powiedział minister środowiska Marcin Korolec, pełniący funkcję prezydenta zgromadzenia.
Więcej
-
Inwestycje w biogazownie i wiatraki mogą zmniejszyć bezrobocie w gminach i zwiększyć wpływy podatkowe
2013-11-24Przyciągnięcie inwestycji w wiatraki czy biogazownie może przynieść wpływy w postaci podatków oraz dodatkowych miejsc pracy w gminie. Nadal jednak to prywatni przedsiębiorcy dominują w pozyskiwaniu funduszy na takie przedsięwzięcia.
Więcej
-
Gaz łupkowy priorytetem nowego ministra środowiska – ocenia ekspert Collegium Civitas
2013-11-24Zadania związane z jego poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego będą priorytetem nowego ministra środowiska, Macieja Grabowskiego. Doświadczenie z resortu finansów może być przydatne przy planowaniu modeli finansowania inwestycji, związanych z gazem niekonwencjonalnym czy zielonymi źródłami energii – uważa Dominik Smyrgała, ekspert ds. energetyki oraz kierownik studiów podyplomowych "Bezpieczeństwo energetyczne: państwo, samorząd, biznes" Collegium Civitas.
Więcej
-
Stanowisko prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju na zakończenie COP 19
2013-11-23"Każdy, kto dziś uważa, że zmiany klimatyczne go nie dotyczą, doprowadzi do tego, że za taką bezmyślność zapłacą jutro jego dzieci i wnukowie" – pisze dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, w związku z kończącą się właśnie w Warszawie konferencją klimatyczną ONZ.
Więcej
-
Wystartowały ‘’Choinki Nadziei’’
2013-11-23Fundacja Ekologiczna ARKA i Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję ''Choinki Nadziei''. W 10 miastach pojawią się m.in. choinki zasilane prądem wytworzonym przez osoby pedałujące na rowerach oraz tzw. recyklingowe łańcuchy.
Więcej
-
Polska prezydencja na COP jest nieskuteczna
2013-11-22Koalicja Klimatyczna oceniła polską prezydencję. Według jej przedstawicieli zapowiadany na otwarciu szczytu sukces negocjacyjny naszej prezydencji oddala się coraz bardziej.
Więcej
-
Delegaci poszli w las
2013-11-22Poniedziałek 18 listopada, na odbywającym się w Warszawie szczycie klimatycznym, był Dniem Lasów. Problemy gospodarki gruntowej i polityki leśnej, po raz pierwszy w historii szczytów klimatycznych ONZ, były przewodnim motywem rozmów pomiędzy negocjującymi stronami. Przedstawiciele państw całego świata, na zorganizowanej w tym celu sesji otwartej, godzinami wymieniali się spostrzeżeniami, żądaniami dotyczącymi problemu wylesiania oraz dobrymi praktykami z zakresu zalesiania i dolesiania.
Więcej
-
Wysoka emisja CO2 zwiększa kwasowość oceanów
2013-11-22Wysoka emisja CO2 zwiększa poziom kwasowości oceanów, który do końca wieku może wzrosnąć o 170% — informują naukowcy w raporcie zaprezentowanym podczas szczytu klimatycznego COP 19. Wysoka kwasowość zagraża istnieniu małży, ostryg czy koralowców.
Więcej
-
Największe spółki giełdowe emitują coraz więcej gazów cieplarnianych
2013-11-22W ciągu ostatnich czterech lat emisje 50 największych notowanych emitentów gazów cieplarnianych na świecie wzrosły o 1,65%, czyli do 2,54 mld ton, co jest równoważne z rocznymi dostawami energii elektrycznej do 6 mln domów. Zrównoważony charakter inwestycji i zaangażowanie sektora prywatnego w walkę ze zmianami klimatycznymi były kluczowymi tematami spotkania przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Więcej
-
Organizacje pozarządowe wychodzą z COP
2013-11-21Przedstawiciele międzynarodowych oddziałów Greenpeace, Oxfam, WWF, ActionAid, Friends of the Earth Europe oraz Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych dziś ok. godz. 14 opuścili Stadion Narodowy, gdzie odbywa się konferencja klimatyczna ONZ. Tym samym odmówili dalszego udziału w bezowocnych – ich zdaniem – negocjacjach.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności