więcej


Publikacje zagraniczne

Biogaz 2012 (15122)

2012-12-06

Drukuj

okladka biogazW raporcie "Biogaz 2012", przygotowanym przez Bio Alians, przedstawiono dane o istniejących, realizowanych i planowanych inwestycjach w biogazownie rolnicze w Polsce wraz z wnioskami płynącymi z analizy tych informacji. 

Bio Alians od 2010 roku prowadzi stały monitoring rynku biogazowni rolniczych. Z zebranych informacji powstała baza zawierająca obecnie ponad 350 projektów o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej przekraczającej 400 MW.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 196 biogazowni o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej wynoszącej około 130 MW. 91 instalacji to biogazownie na składowiskach odpadów, a 75 biogazownie przy oczyszczalniach ścieków. Pozostałe 30 instalacji, to biogazownie rolnicze o łącznej mocy elektrycznej wynoszącej 33,4 MW.

Analiza istniejących biogazowni rolniczych w Polsce wskazuje, że większość z nich funkcjonuje w bezpośrednim sąsiedztwie dużych ferm hodowlanych, bądź zakładów przemysłowych, będących źródłem substratów. Takie rozwiązanie upraszcza logistykę dostaw substratów, a także minimalizuje koszty transportu. Średnia zainstalowana moc elektryczna istniejących biogazowni rolniczych, to 1,1 MWe. Tylko dwie biogazownie mają moc zainstalowaną poniżej 0,5 MW (Niedoradz i Kujanki). Wynika to z faktu, iż aktualnie bardziej opłacalna jest budowa biogazowni o wyższej mocy - oczywiście pod warunkiem, że w danej lokalizacji dostępna jest odpowiednia ilość substratów. Optymalna moc elektryczna biogazowni to 0,5-1,6 MWe, projekty o takiej mocy z jednej strony są najefektywniejsze finansowo, a z drugiej logistycznie (dostawy substratów oraz utylizacja substancji pofermentacyjnej). Sytuacja ta zmieni się najprawdopodobniej (na korzyść mniejszych biogazowni) po wejściu w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii, która różnicuje wysokość wsparcia w zależności od mocy instalacji.

Raport "Biogaz 2012" zawiera informacje o m.in.:

  • potencjale rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce
  • planowanych i realizowanych inwestycjach w Polsce
  • inwestorach i deweloperach na rynku
  • procedurze środowiskowej
  • istniejących biogazowniach
  • dofinansowaniu biogazowni

Raport można zamówić (odpłatnie, cena 500 - 1000 zł) za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.bioalians.pl.


źródło: Bio Alians Doradztwo Inwestycyjne

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej