więcej


Publikacje zagraniczne

500 milionów drzew… każdego roku (14208)

2012-04-13

Drukuj

ARKA_fundacja_-logoFundacja Ekologiczna ARKA zaprasza 16 kwietnia o godz. 12.00 na Plac Zamkowy w Warszawie na inaugurację kampanii "500 milionów drzew", której partnerem są Lasy Państwowe.

Posadź sam drzewo

Podczas akcji na kolorowym banerze o wymiarach 4 x 12 metrów zostanie ułożona (w postaci sadzonek drzewek) liczba sadzonych rocznie przez leśników drzew tj. 500 milionów. Do współpracy przy akcji zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Miejskiego im. Wróbelka Elemelka nr 392 w Warszawie.

Ekologiczna trasa odwiedzi także inne miasta tj. 17.04 – Bydgoszcz, 18.04 – Łódź, 19.04 – Wrocław, oraz 20.04 – Katowice.

– Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Chcemy aby każdy z nas do tej ogromnej liczby dodał swoje drzewa. Celem tej kampanii jest promowanie sadzenia drzew i ich roli w naszym życiu. Podkreślamy to jak sadzenie drzew jest istotne z powodów ekologicznych. Drzewa znacząco wpływają na zmiany klimatu na Ziemi. Pochłaniając ogromne ilości CO2, łagodząc efekt cieplarniany. Wpływają na czystość powietrza, ograniczają erozję gleby, łagodzą powodzie i susze. A cóż jest milszego od odpoczynku w pięknym lesie czy spędzaniu wolnego czasu wśród drzew na swojej działce – mówi Wojciech Owczarz, Fundacja Ekologiczna ARKA.

Arka zachęca do posadzenia swojego drzewa, a następnie przysłania im zdjęcia. Zdjęcia i relacje można przesyłać za pomocą formularza na stronie fundacjaarka.pl/formularz-relacji.

Lasów w Polsce przybywa!

Od zakończenia II wojny światowej przybyło w Polsce 2,5 mln ha lasów. To tyle, ile wynosi powierzchnia województwa lubelskiego. W 1945 r. lasy pokrywały jedynie 21 proc. naszego kraju, obecnie jest to 29 proc.

Ponad 9 mln ha lasów daje nam czwarte miejsce pod względem powierzchni leśnej w regionie (po Francji, Niemczech i Ukrainie). Na jednego Polaka przypada 0,24 ha lasu. Wartość ta jest zbliżona do europejskiej, wynoszącej 0,3 ha/os.

W Polsce zwiększa się nie tylko powierzchnia lasów, lecz także tzw. zapas drewna na pniu (w żywych drzewach). Wynosi on obecnie 2,3 mld m3, podczas gdy w 1967 r. był to jedynie 1 mld m3. – Liczby te pokazują ogromną zmianę, jaka się dokonała w naszych lasach w ostatnich 50 latach. Była ona możliwa dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej, prowadzonej przez Lasy Państwowe, które zarządzają blisko 80 proc. polskich lasów – mówi Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.

 

źródło: Fundacja Ekologiczna ARKA

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej