- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
USA i gospodarki wschodzące muszą wziąć odpowiedzialność za klimat (13551)
2011-11-16Drukuj
Europa uważa, że teraz reszta świata musi wziąć odpowiedzialność za klimat – mówiła unijna komisarz do spraw klimatu Connie Hedegaard, zwracając uwagę zwłaszcza na rolę USA i gospodarek wschodzących. Jej zdaniem, niepowodzenie konferencji klimatycznej w Durbanie będzie świadczyć o braku takiej odpowiedzialności.
Na przełomie listopada i grudnia (28 listopada – 9 grudnia) w Durbanie w RPA odbędzie się 17. konferencja klimatyczna ONZ, podczas której największe światowe gospodarki zadecydują o przyszłości zobowiązań klimatycznych. Pierwszy okres obowiązywania protokołu z Kioto w sprawie limitów emisji CO2 wygaśnie z końcem 2012 roku.
Komisarz Hedegaard mówiła w Brukseli, że w nieodległej przyszłości wszystkie największe gospodarki powinny mieć takie same prawne zobowiązania wobec klimatu. – Staramy się "wciągnąć na pokład" jak najwięcej krajów – podkreślała. Dodała, że jeśli się to nie uda, będzie to oznaczało "bardzo poważną sytuację".
Zdaniem Hedegaard, na konferencji w Durbanie nie powstanie nowa, międzynarodowa, prawnie wiążąca umowa w sprawie obniżania emisji. – Sprawa jest pilna, świat potrzebuje takiej umowy i powinniśmy ją mieć w Durbanie. Niestety widzimy, że to się nie zdarzy, nie ze względu na UE, my jesteśmy gotowi od kilku lat, ale ze względu na innych – mówiła unijna komisarz.
Unia Europejska generuje jedynie 11 proc. światowych emisji CO2 i wypełnia swoje zobowiązania. Do największych zanieczyszczeń prowadzą USA, Chiny, Rosja, Indie i Japonia.
W październiku UE zadeklarowała, że jest gotowa zgodzić się na przedłużenie obowiązującego do końca przyszłego roku protokołu z Kioto, ale pod warunkiem, że do obniżania emisji zobowiążą się także pozostałe największe gospodarki świata oraz z zastrzeżeniem, że zgoda dotyczy okresu nie przekraczającego 2020 roku. Rosja, Japonia i Kanada nie chcą drugiego okresu obowiązywania protokołu – informowała Hedegaard.
– Gdyby tylko Europa zobowiązała się do przedłużenia Protokołu, to nie zredukuje to nawet jednej tony CO2 – komentowała. Jak mówiła, inne gospodarki powinny przynajmniej zobowiązać się do ścieżki obniżania emisji, a jeśli tego nie zrobią to będzie to „nieodpowiedzialne". Dodała jednak, że jej zdaniem coraz więcej krajów zaczyna rozumieć i akceptować unijne stanowisko w sprawie klimatu.
Warunkiem przedłużenia protokołu z Kioto jest również kontrowersyjne ograniczenie jednostek emisji AAU (Assigned Amount Unit) zgromadzonych przez niektóre kraje m.in. Polskę czy Rosję w latach 2008–2012. Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma jednak zgody w tej sprawie, dlatego przeniesienie lub częściowe anulowanie niewykorzystanych emisji będzie przedmiotem negocjacji na poziomie międzynarodowym podczas konferencji w Durbanie. W ocenie unijnej komisarz przeniesienie nadwyżek w całości do drugiego okresu Protokołu spowoduje naruszenie "integralności środowiskowej". Stanowisko w imieniu UE będzie negocjować polska prezydencja.
Wśród kwestii do rozstrzygnięcia podczas konferencji w Durbanie Hedegaard wymieniła m.in. finansowanie przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatycznych, fundusz technologiczny oraz ochronę lasów. Inne kwestie wymieniane przez komisarz to także włączenie do obniżania emisji lotnictwa i transportu morskiego oraz sektorowe i rynkowe mechanizmy obniżania emisji.
Zapewniła także, że w Durbanie odbędzie się dyskusja na temat długoterminowego finansowania. – Naszym zdaniem, by kraje mogły wypełnić zobowiązanie 100 mld dolarów rocznie do 2020 roku konieczne jest łączenie środków publicznych z prywatnymi i innowacyjnymi instrumentami finansowymi – mówiła. Dodała, że "nie ma możliwości, żeby było to spełnione tylko dzięki środkom publicznym".
Podczas konferencji klimatycznej w Kopenhadze w 2009 roku kraje rozwinięte oraz państwa członkowskie UE zobowiązały się do wypłacenie 30 mld dolarów w latach 2010-2012 na cele klimatyczne w krajach rozwijających się. Uzgodniono również wówczas, że do 2020 roku potrzebne jest 100 mld dolarów na długoterminowe finansowanie.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności