- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Nowy cel klimatyczny UE spowoduje wycofanie węgla ze zużycia do 2040 roku
2021-04-28Sektor energetyczny mógłby osiągnąć zerową emisję do 2040 r., jeśli nowy cel klimatyczny UE zostanie zatwierdzony. Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ETS potroiłyby się do około 130 EUR za tonę CO2 w 2030 r., co w efekcie będzie oznaczało całkowite wycofanie węgla z użycia. Zanik węgla nie doprowadzi w przyszłości do większej produkcji opartej na gazie. Takie wyniki analizy przedstawił Poczdamski Instytut do spraw Klimatu (PIK).
Więcej
-
Kwiecień plecień
2021-04-24
Wojciech Szymalski
Oj, plecie nam kwiecień, plecie zimę z latem. Dopiero co temperatury sięgnęły 20 st. C, a już sięgają po raz kolejny 0 st. C. Padał deszcz, pada śnieg, jak w to w kwietniowej pogodzie. Podobnie i w klimatycznej polityce.
Więcej
-
W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja
2021-04-23Unijny pakiet odpadowy narzuca Polsce – podobnie jak wszystkim krajom członkowskim – wysokie cele dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych. Ma on wzrosnąć do 65 proc. w 2025 roku oraz 70 proc. w 2030 roku. Prawdopodobnie w przyszłym roku rynek ten czeka rewolucja. Wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów oraz systemu kaucyjnego, nad którymi pracuje resort klimatu i środowiska, przeniesie koszty związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki i recyklingiem na producentów stosujących opakowania. Dziś odpowiedzialne są za to gminy, które przerzucają opłaty na mieszkańców. Raport Eunomia Research & Consulting i firmy TOMRA wskazuje, że tak duża zmiana wymaga wielomiesięcznych przygotowań wszystkich uczestników systemu, dlatego jak najszybciej potrzebne są przepisy, które ją wdrożą.
Więcej
-
Czy prezydent Duda pójdzie w ślady Bidena?
2021-04-22
Andrzej Kassenberg, Zbigniew Karaczun
Zaproszenie przez Joe Bidena do udziału w spotkaniu stanowi wyraźny sygnał, że w kontekście stosunków z USA konieczne jest przemyślenie dotychczasowego podejścia Polski do kwestii ochrony klimatu – pisze prof. Zbigniew Karaczun i dr Andrzej Kassenberg.
Więcej
-
Prawo klimatyczne Unii Europejskiej uzgodnione
2021-04-22Podczas rozmów trójstronnych dotyczących prawa klimatycznego prawodawcy UE przyspieszyli z osiągnięciem porozumienia w sprawie Prawa klimatycznego, ale nie zdołali wypełnić ambitnych zapowiedzi, w tym ambitnego celu w zakresie redukcji emisji do 2030 r. oraz rozszerzenia celu neutralności klimatycznej na wszystkie państwa członkowskie z osobna.
Więcej
-
Co zawiera prawo klimatyczne UE?
2021-04-22Po wielu miesiącach negocjacji, europejskie prawo klimatyczne (ECL) zostało uzgodnione! Rada i Parlament doszły do porozumienia po 14 godzinach negocjacji 21 kwietnia. Odnosi się jednak wrażenie, że jest to porozumienie polityczne, a nie takie, które ma na celu dostosowanie UE do celów zalecanych przez środowiska naukowe. Są jednak elementy, które wskazują na chęć pójścia w dobrym kierunku.
Więcej
-
Rekomendacje Carbon Market Watch dla europejskiego systemu handlu emisjami
2021-04-21W ramach wdrażania Zielonego Ładu UE europejski system hadnlu emisjami (EU ETS) zostanie poddany przeglądowi, który rozpocznie się latem 2021 r. Rewizja ta jest kluczową okazją do zapewnienia, że objęte nim sektory przemysłu zredukują swoje emisje zgodnie z celami klimatycznymi UE i porozumieniem paryskim na rzecz ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza.
Więcej
-
Czym na szczycie klimatycznym USA pochwali się Polska?
2021-04-20
Koalicja Klimatyczna
W najbliższy czwartek, 22 kwietnia, w Światowy Dzień Ziemi, rozpocznie się szczyt klimatyczny organizowany przez Stany Zjednoczone. Wezmą w nim udział liderzy 40 krajów świata. Nasz kraj reprezentować będzie Andrzej Duda. Co prezydent może powiedzieć o “ambicjach” klimatycznych Polski? Co musi się zmienić? Eksperci Koalicji Klimatycznej podpowiadają.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny Bidena. Nowe otwarcie? - debata ISP
2021-04-19Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich to punkt zwrotny w obszarze amerykańskiej polityki klimatycznej. Jedną z pierwszych decyzji prezydenta był powrót USA do Porozumienia Paryskiego oraz podjęcie szeregu rozporządzeń na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu. Na ten temat odbędzie się debata Instytut Spraw Publicznych 23 kwietnia 2021, godz. 13:00
Więcej
-
Gdzie nie wieje wiatr i nie świeci słońce
2021-04-14Prezentujemy drugizestaw do głosowania w konkursie Cash Awards: www.cashawards.eu. Zestaw dotyczy braku wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w krajowych planach odbudowy. Generalnie taką tendencję zauważamy także w polskim KPO, włącznie z planem budowy wodorowego mirażu.
Więcej
-
Funduszowe gwiazdy i wpadki – zagłosuj!
2021-04-12Ruszyło głosowanie na najlepsze i najgorsze propozycje wydatkowania funduszy UE w krajowych planach odbudowy. Wśród kandydatów jest 7 propozycji z Polski, ale zagraniczne propozycje też mogą być warte wsparcia. Do zabawy zachęca CAN-Europe.
Więcej
-
FENIKS w popiele
2021-04-10
Wojciech Szymalski
Tuż przed Wielkanocą rozpoczęły się prace grupy ds. przygotowania programu FENIKS, czyli Fundusz Europejskiego na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska. Wygląda na to, że przygotowanie tego programu zaczyna się od zera, choć jeszcze rok temu podobny program operacyjny rząd miał już prawie gotowy i szykował się do jego strategicznej oceny środowiskowej.
Więcej
-
Wspólne stanowisko organizacji ekologicznych w sprawie projektu Krajowego Planu Odbudowy
2021-04-06Nad pogrążoną w pandemii Europą unosi się widmo kolejnej katastrofy: tym razem klimatycznej. Panuje co do tego naukowy konsensus, z którego wynika, że działania obronne należy podjąć już teraz, zanim będzie za późno. Stąd duże ambicje Unii Europejskiej wyrażone w projekcie Europejskiego Zielonego Ładu, w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w roku 2050 i 55% do 2030.
Więcej
-
KPO ma być szansą, a nie zagrożeniem
2021-03-31
Koalicja Klimatyczna
Do końca kwietnia polski rząd musi przesłać Krajowy Plan Odbudowy (KPO) do Komisji Europejskiej. Tymczasem zakończyły się publiczne wysłuchania, które pokazały, że polski projekt KPO wymaga gruntownego przebudowania. Bez tego jego realizacja będzie pogłębiać kryzys klimatyczny, zamiast mu przeciwdziałać.
Więcej
-
Rewizja ETS obejmie budynki i transport drogowy
2021-03-29Komisja Europejska w nadchodzącym czerwcowym pakiecie przepisów dotyczących energii i klimatu „zaproponuje rozszerzenie systemu handlu emisjami na takie sektory, jak budownictwo i transport drogowy”, powiedziała w czwartek (25 marca) komisarz ds. Energii Kadri Simson.
Więcej
-
Raport: „Liderzy klimatyczni i maruderzy europejskiego sektora ciepłowniczego"
2021-03-16Krajowa branża ciepłownicza nie ma planów dotyczących neutralności klimatycznej. Nowy audyt ujawnia, że większość wiodących europejskich producentów opóźnia wycofanie kotłów na gaz i olej, co stawia UE na drodze do nieudanego osiągnięcia celów klimatycznych do roku 2030 i 2050. Sektor ogrzewnictwa i ciepłownictwa odpowiada za połowę rocznego zużycia energii w UE i jedną trzecią jej emisji CO2.
Więcej
-
Seminarium internetowe: Jak ekologiczne są krajowe plany naprawy?
2021-03-12Kontrola krzyżowa 10 projektów KPRU i ich krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu
Data: wtorek, 23 marca 2021 r.
Godzina: 10:00 - 13:00 czasu środkowoeuropejskiego
Lokalizacja: https://www.eventbrite.co.uk/e/how-green-are-the-national-recovery-plans-tickets-143685524271
Więcej
-
Starcie na linii Komisja Europejska - Parlament, w sprawie celu klimatycznego na 2030 r.
2021-03-08Ustawodawcy potępili „lukę” w proponowanym przez Komisję Europejską celu klimatycznym na 2030 r. i wskazali palcem na władzę wykonawczą UE za jej styl twardych negocjacji w sprawie prawa klimatycznego UE.
Więcej
-
Granty na zielone ciepło nie oczyszczają sektora ciepłowniczego - nowa analiza
2021-02-22Jak pokazują nowe analizy, większość gospodarstw domowych w krajach o niskich dochodach nie może sobie pozwolić na zakup czystych rozwiązań grzewczych, mimo że programy dotacji ekologicznych stają się coraz bardziej popularne. To nie pozostawia ludziom innego wyboru, jak tylko zainstalowanie nadmiernie dotowanych kotłów gazowych, które zagrażają europejskim celom dekarbonizacji.
Więcej
-
Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce w spr. przekroczenia dopuszczalnych stężeń dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu
2021-02-19
Komentarz Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
WczorajKomisja Europejska opublikowała pakiet naruszeniowy, w którym wezwała Polskę do wywiązania się z przepisów wynikających z Dyrektywy 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Dyrektywa ustala dopuszczalne wartości dla pyłów zawieszonych oraz dwutlenku azotu (NO2).
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności