- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Polacy wymagają od swego rządu działań na rzecz klimatu
2013-11-1481% Polaków uważa, że zmiany klimatu są poważnym problemem. Tylko 1% mniej twierdzi, że rząd powinien robić więcej w celu ich łagodzenia – wynika z opublikowanego dziś badania przeprowadzonego przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej. 63% pytanych opowiedziało się za większym wsparciem odnawialnych źródeł energii, tymczasem polski rząd planuje wspierać węgiel nawet do 2060 roku.
Więcej
-
Polska prezydencja chce walczyć o finansowanie działań klimatycznych, a polski minister środowiska – je zwalczać. Dzień 3
2013-11-13Priorytetem polskiej prezydencji COP19 jest wprowadzenie w życie decyzji podjętych podczas wcześniejszych negocjacji w Cancun, Durbanie oraz Doha. Widoczne efekty decyzji podejmowanych podczas szczytów wzmocnią poparcie dla globalnych działań klimatycznych. Szczególną uwagę zwraca się na takie obszary działań, jak: mechanizmy rynkowe, postępowanie w kwestii tzw. mechanizmu strat i zniszczeń (Loss and Damage) oraz finansowanie klimatyczne. Tymczasem polskie Ministerstwo Środowiska jednoznacznie informuje, że nie zamierza dorzucać się do finansowania klimatycznego. Prezydencję COP sprawuje polski szef resortu środowiska. Polityczna schizofrenia?
Więcej
-
Co przyniesie światu i Polsce szczyt klimatyczny? – stanowisko WWF
2013-11-13Szczyt klimatyczny (COP19) w Warszawie powinien służyć jak najszybszemu osiągnięciu międzynarodowego porozumienia w sprawie polityki klimatycznej i redukcji globalnych emisji dwutlenku węgla – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Skamielina Dnia dla Polski – Ekolodzy doceniają Polaków, ganią polski rząd. Dzień 2
2013-11-12Organizacje ekologiczne obradujące na szczycie klimatycznym w Warszawie przyznały dzisiaj Skamielinę Dnia rządowi polskiemu. Fossil of the Day (Skamielina Dnia) to niechlubna nagroda przyznawana codziennie w czasie negocjacji klimatycznych przez Climate Action Network – największe na świecie stowarzyszenie organizacji ekologicznych. Polski rząd zasłużył sobie na to niechlubne wyróżnienie spośród 194 rządów państw obradujących w Warszawie jako rząd, którego dotychczasowe działania podczas szczytu pokazały, jak nie należy prowadzić przygotowań i negocjacji klimatycznych.
Więcej
-
Konferencja prasowa rządu polskiego na COP19
2013-11-12Na konferencji minister środowiska, Marcin Korolec, wyraził zadowolenie, że konferencja przebiega bez komplikacji, co pozwala na rozpoczęcie sprawnej pracy zespoły roboczych. „Otrzymuję wiele informacji zwrotnych od uczestników, są zadowoleni z obiektu, nikt nie narzeka, można zatem powiedzieć że Stadion Narodowy jako miejsce najważniejszych konferencji zdaje egzamin". Przyznał, że kluczowe znaczenie ma dla polski współpraca z Peru i Francją, do których będzie należała organizacja kolejnych szczytów klimatycznych w Limie i Paryżu.
Więcej
-
Greenpeace: 89% Polaków chce zielonej energii i nie zgadza się na strategię rządu
2013-11-12W dniu otwarcia COP19 przedstawiciele rządu po raz kolejny potwierdzili, że wiążą przyszłość Polski z węglem, co pozostaje w sprzeczności z oczekiwaniami Polaków wobec rozwoju energetyki w Polsce. Zgodnie z wynikami najnowszego badania CBOS [1] aż 89% Polaków chce, by więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Poparcie dla produkcji energii pochodzącej ze spalania węgla kamiennego i brunatnego jest znikome.
Więcej
-
Komisja proponuje ratyfikację drugiej fazy protokołu z Kioto
2013-11-12Komisja Europejska przedstawiła 6 listopada br. propozycję prawodawstwa koniecznego do formalnej ratyfikacji przez Unię Europejską drugiego okresu rozliczeniowego (2013-2020) protokołu z Kioto w sprawie zmian klimatu. UE, państwa członkowskie i Islandia zobowiązały się do wspólnej realizacji celu zakładającego redukcję o 20 proc. swoich łącznych emisji gazów cieplarnianych w drugim okresie w porównaniu z poziomem z 1990 r. lub ich innymi wybranymi latami obliczeniowymi. To zobowiązanie do redukcji emisji jest zgodne pakietem klimatyczno-energetycznym z 2009 r. i odzwierciedla określone w pakiecie środki w zakresie redukcji na poziomie UE i państw członkowskich.
Więcej
-
Szczyt klimatyczny COP19 w Warszawie. Dzień 1
2013-11-11Początek szczytu klimatycznego w Warszawie zdominowały informacje płynące z Azji południowo-wschodniej. Podczas swojego przemówienia Christiana Figuereas, Sekretarz Generalny UNFCCC powiedziała – nabierzcie powietrza, jesteście pierwszymi istotami ludzkimi, które oddychają powietrzem o tak wysokiej koncentracji CO2. Odniosła się także do tragicznych konsekwencji tajfunu Haiyan, który spustoszył płd-wsch Azję.
Więcej
-
Najbiedniejsze państwa świata: przestańmy wspierać paliwa kopalne
2013-11-11Najbiedniejsze państwa świata domagają się jak najszybszego odejścia od subsydiowania paliw kopalnych oraz zrównania obowiązku zmniejszania emisji dwutlenku węgla w państwach rozwiniętych jak i rozwijających się.
Więcej
-
Zmiany klimatu zaczynają się od spalania węgla
2013-11-11W przededniu szczytu klimatycznego COP19, 9 listopada br. Greenpeace wyświetlił na sześciu polskich elektrowniach węglowych hasła zwracające uwagę na przyczyny zmian klimatu. W ten sposób ekolodzy przypominają, że postępujące zmiany klimatu wymagają pilnych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, w które musi zaangażować się również polski rząd.
Więcej
-
Na COP19 w Warszawie ma powstać światowy Zielony Fundusz
2013-11-09W czasie 19. szczytu klimatycznego ONZ, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Warszawie, ma powstać światowy fundusz ds. walki ze zmianą klimatu. Już wiadomo, że globalnego porozumienia ws. klimatu w Warszawie nie będzie, ale toczyć będą się negocjacje, które umożliwią jego podpisanie w 2015 roku.
Więcej
-
Unijne plany na COP w Warszawie
2013-11-08Podczas konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu w dniach 11–22 listopada w Warszawie Unia Europejska będzie dążyć do przyjęcia wyważonego pakietu decyzji w celu wsparcia międzynarodowych działań w dziedzinie klimatu. Decyzje te mają usprawnić wdrożenie dotychczas uzgodnionych środków klimatycznych, pomóc osiągnąć postęp w pracach dotyczących znacznych redukcji światowych emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. i stworzyć podstawę dla przyjęcia do 2015 r. nowego prawnie wiążącego światowego porozumienia w sprawie klimatu zawierającego zobowiązania w zakresie emisji wszystkich państw.
Więcej
-
Klimatyczny rachunek sumienia dla polskiego rządu
2013-11-07W najbliższy poniedziałek, 11 listopada w Warszawie rozpocznie się COP19 – światowa konferencja klimatyczna prowadzona w ramach ONZ. Do Polski przyjadą przedstawiciele wszystkich państw świata. Tegoroczny Szczyt Klimatyczny w Warszawie ma na celu przygotowanie podstaw do nowego globalnego porozumienia o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, które będzie podpisane w 2015 roku w Paryżu.
Więcej
-
Stanowisko Koalicji Klimatycznej dotyczące 19 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Warszawie (COP19/CMP9)
2013-11-07Tuż przed rozpoczęciem kolejnego, 19 już spotkania stron Konwencji Klimatycznej, które ma odbyć się w Warszawie między 11 a 22 listopada 2013, świat międzynarodowej polityki potrzebuje maksymalnej mobilizacji i determinacji niezbędnej do rozwiązania najpoważniejszego problemu tego wieku – zmian klimatu – czytamy w oficjalnym stanowisku Koalicji Klimatycznej na COP19. Poniżej przedstawiamy jego pełną treść.
Więcej
-
Październikowy wzrost zmienności cen uprawnień do emisji CO2 wynikiem poparcia Polski i Niemiec dla zaostrzenia polityki klimatycznej
2013-11-07W październiku wolumeny handlowanych uprawnień do emisji dwutlenku węgla na rynkach spotowych były niższe niż przed miesiącem. Łącznie obrót wyniósł 94,6 mln EUA, co jest wynikiem gorszym od wrześniowego o 10,7%. Warto zaznaczyć, iż ponad 88% wolumenu zostało osiągnięte w 23 aukcjach organizowanych na giełdach EEX oraz ICE. W imieniu Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski oraz pozostałych państw członkowskich UE zostało sprzedanych odpowiednio 16,08 mln, 8,26 mln, 14,64 mln oraz 44,99 mln EUA.
Więcej
-
PE chce planu osiągnięcia globalnego porozumienia klimatycznego
2013-10-24Podczaj konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w listopadzie w Warszawie, 192 państwa – sygnatariusze protokołu z Kioto – muszą ustalić harmonogram dla osiągnięcia globalnego oraz wiążącego porozumienia w 2015 roku, w Paryżu – stwierdził Parlament Europejski w rezolucji głosowanej 23 października br. Parlament ponowił propozycję przedstawioną przez UE, o zmniejszeniu własnych emisji o 30 proc. do 2020 roku, jeśli najwięksi emitenci zobowiążą się do podobnych celów.
Więcej
-
Nie będzie większej redukcji CO2 po 2014 roku
2013-10-18Nie będzie wezwania do podwyższenia przez UE celu redukcyjnego CO2 w 2014 roku. Takie stanowisko wypracowali unijni ministrowie ds. środowiska na szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie. „To sukces" – powiedział PAP minister środowiska Marcin Korolec.
Więcej
-
Zasadź drzewo i buduj przyszłość
2013-10-10Co roku na świecie wycinanych jest 12-15 mln hektarów lasów. Co minuta znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski.
Więcej
-
Napięcie klimatyczne po raporcie IPCC
2013-10-10Z pierwszej części V Raportu (AR5) Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) wynika, że w latach 2002 – 2011 pokrywa lodowa Grenlandii topiła się sześć razy szybciej niż w poprzedniej dekadzie, z dwukrotnie większą prędkością podnosił się poziom wód i oceanów niż w ubiegłym stuleciu – podaje Euractiv.
Więcej
-
PreCOP za nami
2013-10-08W ubiegłym tygodniu zakończył się PreCOP – nieformalne spotkanie delegacji rządowych poprzedzające szczyt klimatyczny COP19, który w listopadzie odbędzie się w Warszawie. Do rozmów zostali zaproszeni także przedstawiciele biznesu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności