- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Program dla sektora górnictwa węgla brunatnego czyli Polska w kontrze do polityki klimatycznej UE (20539)
dr Andrzej Kassenberg2018-06-22
Drukuj
Kilka dni temu rząd przyjął program dla sektora górnictwa węgla brunatnego w Polsce do roku 2030. Jak w nim napisano „Głównym celem strategicznym programu jest stworzenie warunków sprzyjających wytwarzaniu energii elektrycznej z węgla brunatnego w oparciu o innowacyjne i efektywne technologie, w tym również przez wykorzystanie węgla do produkcji paliw płynnych i gazowych.”
Przewiduje się w nim, że wydobycie węgla brunatnego w roku 2030 będzie wynosiło powyżej 50 mln ton przy dzisiejszych 63 mln ton rocznie. Ze szczegółową ocenę tego programu autorstwa dr. Michała Wilczyńskiego b. Głównego Geologa Kraju można zapoznać się tutaj:
Powrot_do_70tych_o_programie_dla_wgla_brun.pdf
W styczniu br. przyjął program dla górnictwa węgla kamiennego do 2030 roku. Przewiduje się w nim w tzw. scenariuszu referencyjnym zużycie 70-71 mln ton rocznie (w tym 57-58 mln ton to węgiel energetyczny, a 13 mln ton koksowy). Jest to obecny poziom wydobycia.
Do obu dokumentów mimo wymogu wynikającego z ustawy o ochronie środowiska nie przedstawiono strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Jak to się ma do podjętych w ciągu ostatnich kilku dni istotnych decyzji co do przyszłości polityki klimatycznej UE do 2030 roku i dalej. Najpierw uzgodniono podwyższenie celu udziału energetyki odnawialne w produkcji energii finalne z 27% do 32% jako zobowiązanie dla całej UE bez podziału na poszczególne państwa. Warto przypomnieć, że obecny udział OZE w Polsce wynosi ok. 12% i ze względu na nieprzychylną politykę co do jej rozwoju może okazać się, że nie spełnianymi naszego zobowiązania do roku 2020 tj. 15%. Następnie uzyskano kompromis w zakresie poprawy efektywności gdzie ambicje sięgnęły 32,5% jej poprawy do roku 2030, co oznacza wzrost w stosunku do poprzednio przyjętego celu czyli 27%. Kolejnym krokiem jest zawarcie porozumienia co do dążenia do gospodarki zero „węglowej” netto tak wcześnie jest to możliwe. Zgodnie z porozumieniem, do dnia 1 kwietnia 2019 r. Komisja Europejska będzie musiała przedstawić strategię UE na rok 2050 w zakresie emisji gazów cieplarnianych zgodnie z porozumieniem paryskim, przy czym analiza uwzględnia dwie kwestie:
• pozostały "budżet emisji dwutlenku węgla" na poziomie globalnym i unijnym, aby utrzymać globalne ocieplenie "znacznie poniżej 2 ° C" i blisko 1,5 ° C;
• scenariusze dotyczące wkładu UE w osiągnięcie zerowej emisji do 2050 r. i późniejszej emisji ujemnej.
Analiza Komisji zostanie opublikowana po wydaniu przez IPCC specjalnego raportu na temat tego, jak osiągnąć cel wzrostu temperatury o nie więcej niż 1,5 ° C, który spodziewany jest w pażdzierniku jesieni. Każde z państw członkowskich jest zobowiązane do 31 grudnia 2018 r. do przedstawienia narodowych planów energii i klimatu (tzw. NECP) do 2030 r. A do końca 2019 r. rządy będą musiały przedstawić strategie dekarbonizacji gospodarki do roku 2050 r.
Kwintesencją stosunku rządu polskiego do polityki klimatycznej była wypowiedź Premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie konferencji Petersberskiego Dialogu Klimatycznego, na której przedstawiciele ponad 30 krajów omawiali realizację porozumienia klimatycznego z Paryża i przygotowania do grudniowego szczytu klimatycznego ONZ (COP24) w Katowicach. Pan premier stwierdził, że naszym celem jest złoty środek, żeby troska o środowisko jednocześnie nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego. Nie można pogodzić obu programów rozwoju górnictwa z celami zapisanym w polityce klimatycznej czyli dążenie do nie przekroczenia wzrostu temperatury globalne o 1,5 ° C. Panie Premierze w tej kwestii nie istniej złoty środek tak jak nie można zjeść ciastka i go mieć.
ChrońmyKlimat.pl
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności