- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Polsko, czas stworzyć dobry klimat! (16481)
2013-11-21Drukuj
W poniedziałek przed polskim konsulatem w Edynburgu aktywiści ze Stop Climate Chaos wraz z Polakami mieszkającymi w Szkocji zorganizowali protest przeciw polityce polskiego rządu w kwestiach zmian klimatu. – Zebraliśmy się, by dać polskim władzom znać, że Polska musi zmienić obecną politykę węglową na politykę klimatyczną. Czas, aby Polska przestała być częścią problemu i stała się częścią jego rozwiązania – prosto ze Szkocji pisze Anna Chworow.
Protest odbył się w 18 listopada, w dniu rozpoczęcia międzynarodowej konferencji węglowej, która odbywa się w Warszawie w tym samym czasie co szczyt klimatyczny ONZ. W trakcie szczytu delegacje rządowe z całego świata spotykają się w stolicy, by negocjować międzynarodowe porozumienie w sprawie zmian klimatu. Jest to niewątpliwie znak, że Polska została zauważona i rozpoznana przez ONZ jako istotny partner, któremu można powierzyć organizacjię tak ważnej konferencji.
Jako Polka mieszkająca w Szkocji, mam możliwość wywierania nacisku zarówno na mój ojczysty kraj, jak i ten, w którym mieszkam teraz. Chcę, aby zmiany klimatu potraktowano poważnie. Pamiętam podpisywanie petycji wzywających szkocki rząd do przyjęcia bardzo ambitnej ustawy klimatycznej. Jestem dumna z tego, że Szkocja osiągnęła ten cel. Była też jednym z pierwszych krajów, które zobowiązały się do bardziej ambitnych zobowiązań prawnych dotyczącego zmian klimatu. Tutejszy rząd ma na celu zwiększenie potencjału energii odnawialnej, która będzie niezbędna do dekarbonizacji. Mam nadzieję, że Polska pójdzie w ślady Szkocji.
W chwili obecnej Polska jest postrzegana jako kraj hamulcowy, blokujący postęp Unii Europejskiej w sprawie zmian klimatu. Jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od paliw kopalnych. Prawie całość naszej energii (90%) jest wytwarzana z węgla, który emituje najwiecej dwutlenku węgla.
Węgiel był dla nas ważnym atutem i pozwolił umocnić naszą gospodarkę po wyjściu z komunizmu. To należy jednak do historii. Nadszedł czas dla nas na przestawienie się na alternatywne, ekologiczne, źródła energii. Polska może stać się gospodarką niskoemisyjną poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii i zmniejszenie naszej zależności od paliw kopalnych.
Polska staje się coraz bardziej odizolowana w próbach blokowania działań na rzecz klimatu na szczeblu Unii Eropejskiej i poza nią. Kraje na całym świecie, w tym Szkocja, dostrzegają pilną potrzebę zmniejszenia emisji i korzyści, jakie niesie to dla ich obywateli.
Decyzja polskiego rządu, by w tym samym czasie i miejscu gościć szczyt klimatyczny ONZ i międzynarodowy szczyt węgla wywołała zdziwienie i frustrację w całej Europie i poza nią. Polska po raz kolejny jest postrzegana jako kraj blokujący postęp w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Jak wielu z nas, jestem głęboko zaniepokojona zmianami klimatu i ich wpływem na ludzi na całym świecie, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Najważniejszy i najbardziej kompleksowy raport w sprawie zmian klimatycznych został opublikowany na początku tego roku. Jest on kolejnym potwierdzeniem ogromnej skali problemu, jak i tego i że jest on powodowany przez ludzi. To tylko podkreśla jak ważne jest abyśmy bezzwłocznie zaczęli zmniejszać poziom emisji.
Polski konsul w Edynburgu przyjął od nas pismo, wyjaśniające powody naszej demonstracji, i zapewnił, że przekaże je polskim władzom. Nie mamy czasu, aby czekać co roku na niewielkie kroki w kierunku zmniejszenia emisji, musimy zacząć redukować je teraz. Polska ma do odegrania ważną rolę w tym procesie i mam nadzieję, że polski rząd podejmie odpowiednie decyzje w tym kierunku.
Anna Chworow pochodzi z Gdańska, obecnie mieszka w Szkocji, w Falkland, Fife.
Fot. Stop Climate Chaos, Colin Hattersley (CC BY-NC-SA).
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności