- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
Katoliccy biskupi wzywają wiernych do aktywnego działania w celu obniżenia temperatury o 1,5 ° C (20627)
2018-11-06Drukuj
Przywódcy kościelni wezwali rządy na całym świecie do zwiększenia wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w piątek (26 października), wzywając do "ambitnego wdrożenia" porozumienia paryskiego.
We wspólnym apelu przewodniczący katolickiej konferencji biskupów kontynentalnych, reprezentującej przywódców kościelnych z pięciu kontynentów, podkreślali, że społeczność międzynarodowa ma "moralny obowiązek", aby osiągnąć cele związane z przełomowym porozumieniem klimatycznym.
Zgodnie z apelem, wydanym w Rzymie, sześciu przewodniczących oświadczyło, że zbliżający się szczyt ONZ w sprawie zmian klimatycznych w Polsce w grudniu powinien być "kamieniem milowym na drodze wyznaczonej w 2015 r. W Paryżu".
W podrozdziale o nazwie "1.5 ° C, aby pozostać przy życiu", biskupi podkreślili, że "skutki zmian klimatu nie są równomiernie rozłożone" i ostrzegli, że pojawi się "wiele milionów imigrantów" zmuszonych do ucieczki przez zmianami klimatycznymi.
Apel opiera się na raporcie na temat wpływu globalnego ocieplenia międzyrządowego panelu na zmiany klimatu, w którym ostrzegano, że wzrost 2-stopniowy będzie bardziej dotkliwy niż wcześniej sądzono.
Oświadczenie biskupów jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę szczyt COP24 i szczyt G20 w listopadzie, odbędą się w Buenos Aires, i będą prowadzone przez kraje o większości katolickiej.
Presja mogła już być słyszalna w Brazylii, kiedy to kandydat na prezydenta, Jair Bolsonaro, wycofał się z kampanii wyborczej, która miała na celu wyprowadzenie potęgi Ameryki Południowej z umowy paryskiej.
Europa była jedną z sił napędowych dążących do urzeczywistnienia porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu. Ale jak poważna jest UE w związku z przełomową umową i co robi Bruksela na własnym podwórku, aby utrzymać globalny wzrost temperatury "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza"?
Ekologizacja Watykanu
Nie po raz pierwszy konferencja biskupów i szerszy Kościół interweniowały w sprawach dotyczących zmian klimatycznych, ponieważ wydały podobny apel do wiernych przed COP21 w 2015 roku.
W tym samym roku papież Franciszek opublikował swoją drugą encyklikę zatytułowaną "Laudato si", która skupiała się na "trosce o nasz wspólny dom". W przełomowej publikacji papież zmierzał do degradacji środowiska i globalnego ocieplenia.
W apelu arcybiskupi Genui, Mumbaju, Bogoty, Suwy, Luksemburga i Lubango powiedzieli, że świat musi "przemyśleć" sektor rolniczy, przejść "zmianę paradygmatu finansowego" i szybciej przejść do polegania na odnawialnych źródłach energii. Dodali również, że "musimy oprzeć się pokusie szukania rozwiązań dla naszej obecnej sytuacji w krótkoterminowych rozwiązaniach technologicznych, nie odnosząc się do przyczyn źródłowych i długoterminowych konsekwencji".
Sieć katolicka CIDSE z zadowoleniem przyjęła apel biskupów i uznanie "wysiłków podejmowanych przez organizacje katolickie w celu osiągnięcia sprawiedliwości klimatycznej, sprawiedliwości energetycznej i dostępu do żywności".
Ich wezwanie do "zmiany paradygmatu finansowego" zaczęło już obowiązywać, ponieważ w ubiegłym roku 40 katolickich instytucji ogłosiło największy kiedykolwiek oparty na wierze proces zbycia z paliw kopalnych.
Na początku tego roku Caritas Internationalis i grupa banków katolickich o wartości około 7,5 miliarda euro ogłosiły również, że wycofają swoje inwestycje z zanieczyszczających źródeł energii.
Jeden z biskupów, Jean-Claude Hollerich, powiedział: "Twoje serce leży tam, gdzie są twoje pieniądze. Jako arcybiskup Luksemburga zbieraliśmy paliwa kopalne. Nie będziemy więcej wkładać pieniędzy w ten potężny przemysł. Mam nadzieję, że inni pójdą w ich ślady. "
Źródło: www.eruactiv.com
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności