- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
COP 19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
2013-11-24Światowe porozumienie klimatyczne nadal jest możliwe. W końcowym dokumencie udało się zawrzeć konkretne kroki, które państwa powinny podjąć w ciągu następnych dwóch lat.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska: Szczyt klimatyczny w Warszawie zakończył się sukcesem
2013-11-24– Udało nam się spełnić wszystkie oczekiwania wobec szczytu klimatycznego w Warszawie. Droga do przyjęcia w Paryżu umowy zobowiązującej wszystkie państwa świata do działań na rzecz klimatu została otwarta – powiedział minister środowiska Marcin Korolec, pełniący funkcję prezydenta zgromadzenia.
Więcej
-
Stanowisko prezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju na zakończenie COP 19
2013-11-23"Każdy, kto dziś uważa, że zmiany klimatyczne go nie dotyczą, doprowadzi do tego, że za taką bezmyślność zapłacą jutro jego dzieci i wnukowie" – pisze dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, w związku z kończącą się właśnie w Warszawie konferencją klimatyczną ONZ.
Więcej
-
Polska prezydencja na COP jest nieskuteczna
2013-11-22Koalicja Klimatyczna oceniła polską prezydencję. Według jej przedstawicieli zapowiadany na otwarciu szczytu sukces negocjacyjny naszej prezydencji oddala się coraz bardziej.
Więcej
-
Delegaci poszli w las
2013-11-22Poniedziałek 18 listopada, na odbywającym się w Warszawie szczycie klimatycznym, był Dniem Lasów. Problemy gospodarki gruntowej i polityki leśnej, po raz pierwszy w historii szczytów klimatycznych ONZ, były przewodnim motywem rozmów pomiędzy negocjującymi stronami. Przedstawiciele państw całego świata, na zorganizowanej w tym celu sesji otwartej, godzinami wymieniali się spostrzeżeniami, żądaniami dotyczącymi problemu wylesiania oraz dobrymi praktykami z zakresu zalesiania i dolesiania.
Więcej
-
Organizacje pozarządowe wychodzą z COP
2013-11-21Przedstawiciele międzynarodowych oddziałów Greenpeace, Oxfam, WWF, ActionAid, Friends of the Earth Europe oraz Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych dziś ok. godz. 14 opuścili Stadion Narodowy, gdzie odbywa się konferencja klimatyczna ONZ. Tym samym odmówili dalszego udziału w bezowocnych – ich zdaniem – negocjacjach.
Więcej
-
W Ministerstwie Środowiska idzie nowe
2013-11-21Wczorajsza rekonstrukcja rządu nie ominęła Ministerstwa Środowiska. Zdymisjonowany został jego szef Marcin Korolec. Rzecznik resortu Paweł Mikusek poinformował, że do przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Limie, będzie pełnił on rolę pełnomocnika ds. klimatycznych. W gestii byłego ministra pozostają "wszystkie funkcje związane ze sprawowaniem prezydencji na szczycie klimatycznym". Bezpośrednie przyczyny dymisji nie są znane.
Więcej
-
Polsko, czas stworzyć dobry klimat!
2013-11-21W poniedziałek przed polskim konsulatem w Edynburgu aktywiści ze Stop Climate Chaos wraz z Polakami mieszkającymi w Szkocji zorganizowali protest przeciw polityce polskiego rządu w kwestiach zmian klimatu. – Zebraliśmy się, by dać polskim władzom znać, że Polska musi zmienić obecną politykę węglową na politykę klimatyczną. Czas, aby Polska przestała być częścią problemu i stała się częścią jego rozwiązania – prosto ze Szkocji pisze Anna Chworow.
Więcej
-
Inwestycje i finansowanie biznesu kluczem do działań adaptacyjnych
2013-11-21Aby zredukować emisje dwutlenku węgla i wprowadzić świat na tory bezwęglowej przyszłości, niezbędna jest współpraca rządów i biznesu. Jak przekonać firmy prywatne, by inwestowały w działania służące mitygacji zmian klimatycznych i adaptacji do nich. 19 listopada br., podczas szczytu klimatycznego COP19, Major Economies Business Forum przedstawiło swoje stanowisko.
Więcej
-
Klimat w rękach kobiet
2013-11-20Najsilniejszy głos wczorajszego dnia negocjacji klimatycznych należał do kobiet. Okazją do rozmów o wpływie zmian klimatu na życie kobiet na całym świecie oraz ich roli w procesie negocjacji klimatycznych był Gender Day, którego obchody podczas COP19 zaplanowano na 19 listopada.
Więcej
-
Jak zaprojektować nowe porozumienie klimatyczne?
2013-11-20Po spotkaniu w Warszawie nie oczekujemy przełomowych rozstrzygnięć. To przede wszystkim szczyt techniczny, który ma położyć podwaliny pod globalny pakt na rzecz radzenia sobie ze zmianami klimatu po roku 2020. Taki nowy układ powinien obejmować powszechne konkretne zobowiązania dotyczące dopuszczalnego poziomu emisji poszczególnych stron, a także zobowiązania w dziedzinie finansowania pomocy rozwojowej dla krajów najbardziej potrzebujących.
Więcej
-
Premier Tusk wierzy w grę zespołową
2013-11-20Dziś proces negocjacyjny wchodzi w fazę końcową. Wezmą w niej udział najwyżsi rangą przedstawiciele rządów. We wczorajszym, inaugurującym ją wystąpieniu premier Donald Tusk, odwołując się do miejsca, w którym konferencja ma miejsce, porównał państwa biorące udział w negocjacjach do drużyny piłkarskiej. Wyraził nadzieję, że choć panuje w niej wewnętrzna rywalizacja, to jednak ostatecznie zwycięży duch zespołu.
Więcej
-
Eksperci wskazują nowe podejście do walki ze zmianami klimatu i biedą
2013-11-20W weekend 16-17 listopada br. w Warszawie, podczas Global Landscapes Forum, światowi eksperci wezwali do zmiany sposobu, w jaki świat próbuje radzić sobie z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, zmianami klimatu, biedą i niedoborem wody. Ostrzegli też, że negocjatorzy ONZ do spraw klimatu w Warszawie ryzykują, iż ''odwrócą się plecami do niektórych z najbardziej narażonych i najuboższych ludzi na świecie''.
Więcej
-
Czysta przyszłość to przyszłość bez węgla
2013-11-19Stwierdzenie "Czysty węgiel to mit" w ostatnich dniach często pojawia się podczas konferencji prasowych i paneli dyskusyjnych szczytu klimatycznego. Kontynuacja prowęglowej polityki oznaczać będzie olbrzymie koszty zewnętrzne, z których coraz więcej rządów zdaje sobie sprawę. Negocjatorzy są zgodni, że jedyna droga to transformacja energetyczna i rezygnacja z paliw kopalnych.
Więcej
-
Australia i Polska upomniane za brak progresywnej polityki klimatycznej
2013-11-19Konferencja klimatyczna w Warszawie znalazła się na półmetku. Jak dotychczas przebiegały negocjacje? Tuż przed najważniejszą częścią konferencji przyglądamy się, kto — według organizacji pozarządowych — rozmowom szkodził najbardziej i komu Climate Action Network International zdecydowała się przyznać niechlubne wyróżnienia Skamieliny Dnia. Wśród wytykanych palcami znalazła się niestety również Polska.
Więcej
-
Protesty przed Ministerstwem Gospodarki: Węgiel czy obywatele?
2013-11-18Od tygodnia Warszawa gości delegatów z całego świata, na konferencji klimatycznej ONZ starających się wypracować porozumienie w sprawie zmian klimatu. Dziś, równolegle do COP 19, rozpoczął się dużo mniej liczny Międzynarodowy Szczyt Węgla i Klimatu. Organizacje pozarządowe protestują od rana i powtarzają, że "czysty węgiel" nie istnieje.
Więcej
-
Wskaźnik działalności klimatycznej (CCPI): Emisje rosną, ale jest promyk nadziei
2013-11-18Kanada i Australia sprawują się najgorzej ze wszystkich państw uprzemysłowionych. Nowa edycja Wskaźnika Działalności Klimatycznej (CCPI) została ogłoszona dziś przez Germanwatch i CAN Europe podczas COP19. Rezultaty pokazują, że światowe emisje osiągnęły rekordowy poziom i żadne z badanych państw nie działa w sposób sprzyjający ograniczaniu zmian klimatu.
Więcej
-
Przedstawiciel gminy zagrożonej przez odkrywkę dołącza do głodówki filipińskiego delegata
2013-11-16Przedstawiciele Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój TAK – Odkrywki NIE: wójt gminy Lubin Irena Rogowska oraz jej doradca Tomasz Waśniewski w piątek, 15 listopada na konferencji klimatycznej COP19 spotkali się z filipińskim komisarzem Yep Sano. Tomasz Waśniewski, w ramach gestu solidarności, dołączył do głodówki delegata. Pierwszego dnia szczytu klimatycznego Yep Sano ogłosił, że na czas jego trwania powstrzyma się od jedzenia, o ile nie zostaną podjęte konkretne działania na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
TAK! Polacy mogą być odnawialni!
2013-11-15"Tak! Polska może!" – pod tym hasłem organizacja ekologiczna WWF Polska zorganizowała symboliczne pożegnanie węgla. Energetyczna przyszłość naszego kraju należy do energetyki odnawialnej, czystej, obywatelskiej i przyjaznej dla środowiska.
Więcej
-
ONZ, biznes i rząd chcą dialogu po szczycie klimatycznym!
2013-11-1513 listopada br. miała miejsce uroczysta inauguracja polskiej odsłony globalnej inicjatywy Caring for Climate. UN Global Compact w partnerstwie z Ministerstwem Środowiska zjednoczył ponad 70 przedstawicieli firm polskich i zagranicznych, środowisko dyplomatów, agend ONZ oraz instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Wszystko po to, aby przedyskutować wspólny model platformy mogącej zapewnić dialog między różnorodnymi instytucjami po zakończeniu szczytu klimatycznego.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności