- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
OZE
Tauron pracuje nad systemem prognozowania produkcji prądu w systemach fotowoltaicznych (21244)
2020-04-03Drukuj
Grupa Tauron, która w ub. roku przyłączyła do sieci ponad 30 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 206 megawatów, pracuje nad systemem informującym, ile prądu - w zależności od pogody - może wytworzyć konkretna instalacja fotowoltaiczna w ciągu kolejnych 2-6 godzin.
"Planujemy opracowanie konstrukcji sensora umożliwiającego śledzenie lokalnych warunków pogodowych, w tym ruchów chmur" - poinformował szef biura energetyki rozproszonej, badań i rozwoju w spółce Tauron Ekoenergia Przemysław Prus, cytowany w poniedziałkowym komunikacie prasowym firmy.
Analiza danych z sensora, wzbogacona o bieżące prognozy pogody, ma pozwolić na szybką prognozę wielkości produkcji prądu w kolejnych kilku godzinach, w zależności od zmieniającej się aury. Prognozy mają być aktualizowane co 15 minut. Projekt ma wzmocnić stabilność pracy systemów fotowoltaicznych.
Tauron - jak podali w poniedziałek jego przedstawiciele - pracuje nie tylko nad rozwiązaniami pozwalającymi na prognozowanie zdolności wytwórczych w horyzoncie doby, ale również na przewidywanie nagłych wahań produkcji, wynikających ze zmiennej pogody. "To ważne w kontekście powtarzających się w Polsce w ostatnich latach anomalii pogodowych trudnych do przewidzenia w perspektywie doby" - ocenia Tauron.
Do końca ub. roku Grupa Tauron przyłączyła do sieci energetycznej ponad 47 tys. mikroinstalacji, głównie fotowoltaicznych, o łącznej mocy 309 megawatów. Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 50 kW.
W ostatnich trzech latach ilość takich instalacji rośnie skokowo - z ponad 4 tys. w roku 2017 (o łącznej mocy 24 megawatów), poprzez ponad 8 tys. (o łącznej mocy 48 megawatów) w roku 2018 do przeszło 30,4 tys. w ubiegłym roku. Łączna moc wszystkich przyłączonych w ubiegłym roku odnawialnych źródeł energii wyniosła 278 megawatów, z czego 206 MW to mikroinstalacje.
Tylko w czwartym kwartale ub. roku do sieci przyłączono 16 tys. mikroinstalacji o mocy 104 megawatów. To więcej niż łącznie w poprzednich dwóch latach. Wzrost jest efektem rządowego programu "Mój prąd", który dofinansowuje zakup fotowoltaiki.
Spośród wszystkich przyłączonych w 2019 r. odnawialnych źródeł energii, zdecydowana większość została wykonana w technologii fotowoltaicznej. Ponadto, do sieci przyłączono trzy elektrownie wiatrowe i pięć wodnych. Spółka przyłączyła również 64 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, z których siedem nie zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Były to cztery elektrownie wiatrowe, dwie wodne i jedna wykorzystująca biogaz rolniczy.
Przedstawiciele grupy Tauron wyliczyli, że w Polsce jest średnio ok. tysiąc godzin słonecznych rocznie, co wystarcza do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznych i zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na energię przeciętnego gospodarstwa domowego. Dlatego - przekonują energetycy - warto zostać samodzielnym producentem zielonej energii i rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja złożona z 15 paneli wystarcza do zaspokojenia potrzeb energetycznych domu jednorodzinnego, czyli wytworzenia 4,5 megawatogodziny energii elektrycznej. Taka ilość prądu pozwala zarówno na codzienne korzystanie z urządzeń AGD, jak i ogrzewanie domu jesienią i wiosną.
Instalacja podłączona jest do sieci energetycznej, z której w każdym momencie można pobrać potrzebną ilość prądu lub oddać jego nadwyżkę - przepływy prądu reguluje dwukierunkowy licznik energii. Nadmiar energii wprowadzonej do sieci można odbierać przez kolejny rok.
Moduły instalacji fotowoltaicznej są zbudowane z cienkich płytek krzemowych, zalaminowanych i zamkniętych w aluminiowej ramie. Wytrzymają burze, gradobicia i temperatury do minus 30 stopni Celsjusza. Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna może pracować nawet 25 lat.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Epidemia koronawirusa nie poprawiła jakości powietrza w Warszawie
Na ten moment nie można potwierdzić tezy, że jakość powietrza w stolicy zmieniła się w stosunku do tej z początku marca, kiedy nie było epidemii koronawirusa w Polsce - poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza.
Więcej
- W Poznaniu będzie nowy nabór do programu likwidacji starych pieców
W połowie kwietnia w Poznaniu rozpocznie się drugi nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Na tegoroczną edycję programu Kawka Bis w budżecie miasta zarezerwowano 10 mln zł.
Więcej
- Zamówienie na budowę bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra
General Electric ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra (Zachodniopomorskie) – poinformowały w poniedziałek służby prasowe PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności