- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
OZE
Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach (21008)
2019-10-29Drukuj
Z jej dobrodziejstw zielonej energii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje publiczne i różnego rodzaju firmy. Wszystkie tego rodzaju inwestycje znacząco przyczyniają się do oszczędności w zakresie opłat za energię elektryczną oraz ogrzewanie nieruchomości w sezonie jesienno-zimowym.
Osobną kwestią jest rosnąca świadomość ekologiczna dzięki, której w miastach, miasteczkach i wsiach naszego kraju oddycha się czystszym powietrzem, a co za tym idzie, żyje się zdrowiej i bardziej komfortowo. Przyjrzyjmy się kilku tego typu inwestycjom zrealizowanym przez mniejsze i większe przedsiębiorstwa.
Kopalnia Surowców Mineralnych S. Mroczek T. Szczepański Spółka Jawna
Przedsiębiorstwo spod Szczecinka postanowiło zwiększyć udział zielonej energii w swojej codziennej działalność. Dzięki 70% dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa zachodniopomorskiego 2014-2020 pozyskano środki na budowę nowoczesnej farmy fotowoltaicznej wraz z kompletną infrastrukturą techniczną. Inwestycja powstanie we wsi Parsęcko. Energia, którą wytwarzać będzie farma, zostanie w całości wykorzystana w prowadzonej działalności, którą jest wydobycie i uszlachetnianie kruszyw budowlanych oraz drogowych. Zasili zarówno pomieszczenia biurowe, jak i sam zakład produkcyjny oraz planowaną betonownię.
Szkoła w Budzowie
To obiekt, który można z powodzeniem nazwać pionierską inwestycją w skali całego kraju. Budynek znajdujący się w niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim jest wykonany w standardzie pasywnym. Oznacza to, że użyte materiały i technologię miały za zadanie zminimalizować straty ciepła i zmaksymalizować ich zyski. Jak tego dokonano? Bryła budynku szkoły jest prosta i zwarta a jej usytuowanie pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej.
Pasywna konstrukcja zakłada również rezygnację z mostków termicznych, którymi ciepło uciekałoby z sali lekcyjnych, korytarzy i innych pomieszczeń. Zadbano również o właściwą izolację, dzięki której obiekt jest szczelny oraz o odpowiednie okna. Dyrekcja szkoły na ogrzewanie wydaje rocznie około tysiąca złotych. Szacuje się, że gdyby budynek był wykonany w tradycyjnej technologii, to koszt ten byłby bagatela czterdzieści razy wyższy.
Wspólnota mieszkaniowa w Szczytnie
Na ulicy Śląskiej 12 w Szczytnie w 2014 roku powstała jedna z ciekawszych instalacji odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Jest to instalacja hybrydowa składająca się z dwóch gruntowych pomp ciepła oraz instalacji mikroinstalacji fotowoltaicznej, która je zasila. Na powierzchni 450 metrów kwadratowych zamontowanych zostało 160 paneli o mocy 40kW. Wspólnota jest prosumentem, co oznacza, że niewykorzystaną nadwyżkę wyprodukowanej przez instalację energii przekazuje do sieci, gdzie jest magazynowana i odbierana w momencie, gdy jest potrzebna.
To korzystne z punktu widzenia ekonomii i ekologii przedsięwzięcie poprzedzone zostało termomodernizacją budynku, dzięki której zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania spadło o 20%. Po zastosowaniu hybrydowych rozwiązań OZE koszty, jakie trzeba przeznaczyć na ogrzanie całej nieruchomości spadły trzykrotnie a rachunki za energię o bagatela 70%. Bez wątpienia jest to doskonałe rozwiązanie dla tego typu obiektów.
UWAGA – WARSZTATY!
Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.
Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj również w: www.swinoujscie.naszemiato.pl
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.
Więcej
- Aktualne dofinansowania do technologii odnawialnych źródeł energii dla biznesu
Obecnie coraz częściej w prywatnych gospodarstwach i dużych oraz małych przedsiębiorstwach wdrażane są kompleksowe rozwiązania mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dowiedz się, jakie są aktualne dofinansowania do technologii OZE, z których można skorzystać.
Więcej
- Aktualne dofinansowania technologii odnawialnych źródeł energii dla indywidualnych odbiorców
Jak fatalny jest stan powietrza, którym oddychamy, można przekonać się niemal naocznie każdej zimy. Problem smogu dotyczy nie tylko wielkich miast ale i mniejszych miejscowości. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że wdrażane są kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. I to nie tylko przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne, ale i przez prywatne gospodarstwa domowe.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności