- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
OZE
Copernicus informuje, że pożary arktyczne latem 2020 r. ustanowiły nowe rekordy emisji (21457)
2020-09-08Drukuj
Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) w ECMWF informują, że latem pożary lasów na kole podbiegunowym przekroczyły zeszłoroczne rekordy emisji CO2, podczas gdy w sierpniu południowo-zachodnie części USA doświadczyły ekstremalnych pożarów.
Letnie pożary szalejące za kołem podbiegunowym pobiły już zeszłoroczne rekordy emisji, a smugi dymu pokrywają równowartość ponad jednej trzeciej Kanady, potwierdzają naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).
Naukowcy z CAMS, który jest wdrażany przez Europejskie Centrum Prognoz Średniozakresowych (ECMWF) na zlecenie Komisji Europejskiej, monitorują codzienną aktywność pożarów lasów na całym świecie w oparciu o obserwacje satelitarne ich intensywności i szacowanych emisji. Ten proces umożliwia CAMS zbudowanie długoterminowego obrazu aktywności pożaru.
Na podstawie danych CAMS Global Fire Assimilation System (GFAS), naukowcy oszacowali, że tegoroczne emisje CO2 z pożarów koła podbiegunowego wzrosły o nieco ponad jedną trzecią w porównaniu z rokiem 2019. Od 1 stycznia do 31 sierpnia 2020 r. szacowana emisja CO2 w regionie wyniosła 244 megaton, w porównaniu do 181 megaton z całego 2019 r.
Większość wzmożonych pożarów zaobserwowano w rosyjskiej Republice Sacha, zdziesiątkowały one miliony akrów ziemi i spowodowały duży wzrost emisji CO2 z 208 megaton w 2019 r. do 395 megaton w 2020 r. Podczas gdy źródła zapłonu są niepewne i trudne do ustalenia uważa się, że niektóre pożary na początku sezonu były spowodowane przez tak zwane „pożary zombie”, które mogły tlić się pod ziemią w miesiącach zimowych.
Według danych CAMS GFAS, podczas gdy szczyt sezonu pożarów w Arktyce przypadał na lipiec i początek sierpnia, Republika Sacha i Czukotka nadal doświadczały ponadprzeciętnej dziennej intensywności pożarów w sierpniu. W okresie od czerwca do sierpnia pożary we wschodnim okręgu federalnym Rosji wyemitowały łącznie około 540 megaton CO2, co przewyższa poprzednie najwyższe całkowite emisje za rok 2003 w zbiorze danych GFAS.
W międzyczasie duży region południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych borykał się z własnymi problemami z pożarami spowodowanymi falami upałów, przy czym zaobserwowano duże smugi dymu przemieszczające się na wschód przez Wielkie Jeziora w kierunku północnego Atlantyku. W szczególności Kalifornia doświadcza szeroko zakrojonych pożarów, w tym drugiego i trzeciego najgorszego pożaru w historii stanu.
Uważa się, że te szczególnie intensywne i rozległe pożary, głównie z Kalifornii i Kolorado, zostały zapoczątkowane przez piorun. Dane ze zbioru CAMS GFAS pokazują, że dla Kolorado intensywność pożarów dla całego stanu była znacznie powyżej średniej z lat 2003-2019 przez większą część sierpnia, podczas gdy w Kalifornii natężenie osiągnęło szczyt w drugiej połowie miesiąca.
Mark Parrington, starszy naukowiec i ekspert ds. pożarów w CAMS, komentuje: „Pożary Arktyki płonące od połowy czerwca z dużą aktywnością pobiły już rekord w 2019 roku pod względem skali i intensywności, co znajduje odzwierciedlenie w szacunkowej emisji CO2. Z danych klimatycznych dostarczonych przez nasz równoległy serwis w ECMWF, Copernicus Climate Change Service (C3S), wiemy, że tego lata ponownie panowały cieplejsze i bardziej suche warunki. Nasze monitorowanie ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób skala i intensywność pożarów lasów wpływa na atmosferę pod względem zanieczyszczenia powietrza. Zapewnia to również dostęp do przydatnych informacji dla naukowców, decydentów i odpowiednich organów na całym świecie”.
Źródło: atmosphere.copernicus.eu
Podobne artykuły
- Polska ma dobre warunki do rozwoju morskich farm wiatrowych
W morskich farmach wiatrowych w przyszłości produkowana będzie większość energii elektrycznej wykorzystywanej przez państwa leżące w pobliżu obszarów morskich. – W Polsce do 2050 roku mamy szansę osiągnąć 20 GW mocy zainstalowanej na morzu – mówi Mariusz Witoński z Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. To największy potencjał spośród państw bałtyckich. Efektem rozwoju takich farm wiatrowych dla polskiego rynku może być wygenerowanie nawet 60 tys. nowych miejsc pracy i pobudzenie wielu sektorów gospodarki.
Więcej
- Odporni inaczej
W ostatnich dniach sierpnia Polskę nawiedził front, który przyniósł wielokomórkowe burze, deszcz i szkwałowy wiatr. Co powiedział nam o naszej gotowości do działania w obliczu widocznych zniszczeń i utrudnień? Jest w nas ziarno odporności na skutki zmian klimatu?
Więcej
- Polacy zużywają nawet 3900 l wody dziennie
W ciągu jednego dnia każdy Polak zużywa średnio 92 litry wody z sieci wodociągowej, to tzw. bezpośrednie zużycie wody. Wartość ta nie uwzględnia wody niezbędnej do produkcji żywności i przedmiotów, które kupujemy. Gdy weźmiemy ją pod uwagę, okazuje się, że tak naprawdę zużywamy nawet 40 razy więcej wody.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności