- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
W ciągu 70 lat może wyginąć dziko rosnąca kawa arabika
2012-11-25W ciągu zaledwie 70 lat z powodu zmian klimatycznych może wyginąć dziko rosnąca kawa arabska popularnie nazywana arabiką (Coffea arabica L.) – alarmują naukowcy z Royal Botanic Gardens w brytyjskim Kew.
Więcej
-
Torfowiska – niedoceniony sojusznik w walce z emisjami
2012-11-22Wiele mówi się o olbrzymiej roli lasów w walce ze zmianami klimatu. Rzadko jednak jest poruszana kwestia torfowisk, które choć zajmują jedynie 3 proc. powierzchni lądów, mają znaczny wpływ na utrzymanie równowagi klimatycznej Ziemi. W stanie nienaruszonym mogą akumulować ogromne ilości dwutlenku węgla, a degradowane – uwalniają go. W październikowym raporcie WHO wraz z Wetlands International zwracają uwagę na ważną funkcję torfowisk w obiegu węgla w przyrodzie oraz formułują wskazówki, jak nimi niewłaściwie gospodarować.
Więcej
-
Groźne choroby zwiększają swój areał
2012-11-06Tropikalne choroby stają się coraz mniej egzotyczne – wirus zachodniego Nilu zbiera żniwo w Stanach Zjednoczonych, ptasia malaria trafiła już na Alaskę. Odnotowuje się również coraz więcej przypadków astmy u ludzi. Czy te zmiany to skutek ocieplającego się klimatu? – zastanawiają się naukowcy.
Więcej
-
Czy popełniamy poważny błąd?
2012-11-03Pytanie, jak mocno zmiana klimatu wpłynie na produkcję żywności, staje się krytycznie ważne. Jaki będzie na różnych obszarach wpływ wyższych opadów i szybszego wyparowywania wody? Jak będzie się miał wzrost plonów związany ze wzrostem atmosferycznej koncentracji CO2 w stosunku do wzmagających się fal upałów? Do jakiego stopnia rolnicy będą mogli się zaadaptować? Czy nowe odmiany roślin uprawnych pozwolą skompensować ryzyko związane ze zmieniającym się klimatem?
Więcej
-
50 miesięcy, aby ocalić świat
2012-10-16Pomimo jasnych ostrzeżeń ekologów, że zmiany klimatu stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska, lecz także całej światowej gospodarki, wielu decydentów się nimi nie interesuje. Naukowcy, działacze i zaangażowani obywatele nadal starają się zainteresować tym tematem opinię publiczną. Czasu, aby ochronić klimat, mamy bardzo niewiele – według organizacji One Hundred Months zostało nam tylko 50 miesięcy.
Więcej
-
Gazy cieplarniane spowodują w przyszłości nieodwracalne zmiany poziomu mórz
2012-10-12Wyemitowane do tej pory gazy cieplarniane spowodują nieodwracalne zmiany w ziemskim klimacie i wpłyną na podniesienie poziomu mórz w ciągu nadchodzących tysięcy lat – wynika z nowych badań.
Więcej
-
Lasy mogą wrócić na wyspy Archipelagu Arktycznego do końca wieku
2012-10-04Dawne lasy w północnej, polarnej części Kanady, których ślady niedawno odkryto, mogą się znów tam pojawić do końca wieku. Byłby to efekt globalnych zmian klimatu – twierdzi geograf z Uniwersytetu Montrealu.
Więcej
-
A jednak się ociepla!
2012-09-12W sierpniu Richard A. Muller, do niedawna jeden z najbardziej znanych sceptyków klimatycznych, ogłosił, że antropogeniczne ocieplenie klimatu jest faktem. Nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich miesiącach wskazuje, że na konieczne działania pozostaje nam coraz mniej czasu.
Więcej
-
Satelity w służbie zagrożonych lasów
2012-09-01W ciągu dwóch minut z powierzchni Ziemi w wyniku nielegalnych wycinek znikają lasy o powierzchni 60 boisk do piłki nożnej. Z pomocą przychodzi im coraz częściej monitorowanie satelitarne możliwe na każdym komputerze podłączonym do internetu – informuje agencja Reutera.
Więcej
-
Lód arktyczny znika w oczach – czy będzie kolejny rekord?
2012-08-31Od dwóch miesięcy klimatolodzy na całej Ziemi z niepokojem obserwują sytuację na biegunie północnym. Do końca lipca tempo topnienia arktycznego lodu przypominało to z rekordowego 2007 roku, ale kilka dni temu osiągnęło rekord dla sierpnia i nadal rośnie – wykazały dane satelitarne amerykańskiego National Snow and Ice Data Center (NSIDC). Czy nadchodzi era Arktyki bez lodu?
Więcej
-
Naukowcy kierują uwagę na energię morską
2012-08-30Zespół naukowców z Izraela i Wlk. Brytanii odkrył, że produkcja energii elektrycznej z energii oceanów na Ziemi może wzrosnąć dwukrotnie dzięki wykorzystaniu nowatorskich metod przewidywania energii falowej. Wyniki, zaprezentowane w czasopiśmie "Renewable Energy", mogą pomóc naukowcom w dalszych badaniach nad morską energią odnawialną, tak aby mogła się stać optymalnym źródłem energii.
Więcej
-
Coraz mniej tundry, coraz więcej lasu
2012-08-16Zaledwie kilka dekad wystarczyło, aby tam, gdzie do tej pory rosły głównie mchy, porosty i trawy, wyrosły drzewa. Przyczyną tego jest wzrost średniej temperatury. Naukowcy ostrzegają, że dalsze powiększanie się powierzchni lasów w strefie subpolarnej może jeszcze bardziej przyśpieszyć globalne ocieplenie.
Więcej
-
Naukowcy przestrzegają przed geoinżynierią
2012-08-13Geoinżynieria – zamierzona, wielkoskalowa inżynieria i manipulacja środowiskiem planety – to nie tylko naukowa fikcja, ale także potencjalnie realna opcja w łagodzeniu zmian klimatu. W epoce, w której klimat na Ziemi pozostaje pod wpływem działalności antropogenicznej na skalę globalną, naukowcy zaproponowali opracowanie i wykorzystanie konkretnych, ukierunkowanych technologii do równoważenia zmian. W ramach europejskiego przedsięwzięcia, w które zaangażowali się naukowcy z całej Europy, zbadano potencjalne oddziaływanie niektórych z sugerowanych opcji geoinżynieryjnych, a uzyskane wyniki chyba niezupełnie odpowiadają oczekiwaniom.
Więcej
-
Zmiany klimatu powodują trzęsienia Ziemi
2012-08-10Taką tezę w najnowszej książce "Przebudzenie olbrzyma: Jak zmiany klimatu wywołują trzęsienia Ziemi, tsunami i wybuchy wulkanów" postawił profesor Uniwersytetu Londyńskiego, Bill McGuire. Jak sam przyznaje, "brzmi to trochę szalenie, ale takie nie jest".
Więcej
-
Z nauką na skróty
2012-08-09Doskonaleszare.blox.pl: Mówi się, że z peer-review jest jak z demokracją: co prawda ma swoje wady, ale nikt nie wymyślił nic lepszego. Peer-review nie gwarantuje, że opublikowane w literaturze naukowej wyniki wytrzymają próbę czasu; nie eliminuje prac niechlujnych albo po prostu błędnych; nie powstrzymuje zdeterminowanych oszustów ani plagiatorów. Pomimo tego recenzje naukowe pełnią rolę całkiem skutecznego filtra odsiewającego ziarno od plew, narzucając autorom artykułów pewien minimalny rygor myślowy i umożliwiając krytyczne spojrzenie na własną pracę.
Więcej
-
Na ratunek krainie lodu
2012-08-06Statek WWF płynie teraz wzdłuż zachodnich wybrzeży Grenlandii. W ramach prowadzonych badań przyjrzy się zmieniającym charakter mokradłom na grenlandzkich wybrzeżach i zweryfikuje pomiary pokrywy lodowej, które zostały wykonane przez satelitę. Niedawno NASA opublikowała komunikat, z którego wynika, że tempo topnienia grenlandzkich lodowców osiągnęło krytycznie wysoki poziom. Po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii monitoringu zaobserwowane zostało rozpuszczanie się aż 97% powierzchni pokrywy lodowej.
Więcej
-
Bałtyk coraz cieplejszy i mniej słony
2012-07-28Nasze morze ociepla się najszybciej na świecie i staje się coraz mniej słone. Dlatego pływa w nim coraz więcej groźnych bakterii przecinkowców, które wywołują zatrucia pokarmowe, zapalenie żołądka i jelit – donosi "Gazeta Wyborcza".
Więcej
-
Czy pantera śnieżna przetrwa w Himalajach?
2012-07-27Zmiany klimatyczne zagrażają przetrwaniu pantery śnieżnej w Himalajach. Z przeprowadzonych badań wynika, że w związku z globalnym ociepleniem zmieni się charakter wysokogórskiej roślinności. W rezultacie obszar występowania pantery śnieżnej może skurczyć się aż o 30% – informuje organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Gigantyczna góra lodowa oddzieliła się od grenlandzkiego lodowca
2012-07-26Ogromna góra lodowa oderwała się od jednego z największych grenlandzkich lodowców. Może być to kolejny przykład dramatycznego wpływu ocieplenia klimatu na wyspę – podaje agencja AP.
Więcej
-
Bilans pogody za 2011 r. na podstawie międzynarodowych badań
2012-07-23Wyniki szeroko zakrojonych, międzynarodowych badań wykazały, że rok 2011 rok był najchłodniejszym od 2008 r., mimo iż znalazł się pośród 15 najcieplejszych od założenia rejestrów pod koniec XIX w.
Więcej
![](/content/galeria/389/0/green-energy-congress-23092021-2.png)
![](/content/galeria/389/0/chronmyklimatcircle-kopiazl.jpg)
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
![]() |
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności