- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Ochrona dorzeczy w rejonie Morza Śródziemnego
2014-02-16Być może my, Europejczycy, nie jesteśmy jeszcze bezpośrednio narażeni na wszystkie jego konsekwencje, niemniej, globalne ocieplenie wpływa na życie na całym świecie. Prawdopodobnie najlepiej udokumentowane i najbardziej niszczycielskie są następstwa związane z wodą.
Więcej
-
Czystszy Bałtyk dzięki biogazowniom
2014-02-05Zdaniem przedstawicieli nadmorskiego szwedzkiego regionu Skania jednym ze sposobów na to, by Bałtyk był czystszy, jest budowanie w przylegających do niego regionach licznych biogazowni. Ograniczają one bowiem zanieczyszczanie rzek przez rolnictwo. Szwedzi już współpracują w tej sprawie z Polską. Efektem owej kooperacji ma być przyspieszenie rozwoju produkcji biogazu rolniczego na Pomorzu.
Więcej
-
Planeta Ziemia – system zamknięty
2014-01-30Coraz częściej słyszymy i czytamy o ekstremach pogodowych w różnych zakątkach świata. Widząc skutki, większość z nas stawia pytanie o przyczyny. Co bardziej dociekliwi, których na szczęście jest coraz więcej, nie poprzestają na wyjaśnieniu odwołującym się do "sił natury", lecz szukają głębiej. Czy zanieczyszczenie powietrza nad Azją, stanowi nie tylko śmiertelne niebezpieczeństwo dla mieszkańców regionu, ale może wpływać na powstawanie huraganów w innych częściach globu? Okazuje się, że tak.
Więcej
-
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-29Gdy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych zmaga się z jedną z największych w historii pomiarów falą mrozów i nawałnic śnieżnych, w Kalifornii ogłoszono stan klęski suszy. O tym, dlaczego tak się dzieje, możemy przeczytać w artykule zamieszczonym w serwisie ziemianarozdrozu.pl.
Więcej
-
CCS – lek na emisje europejskich gazów cieplarnianych?
2014-01-24Parlament Europejski chce rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS). Jeżeli uda się sprawić, by stała się tańsza w użytkowaniu, może to znacząco obniżyć europejski poziom emisji tego gazu cieplarnianego.
Więcej
-
Zatwierdzono przydział 404,6 mln bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych
2014-01-23Komisja Europejska uznała polski plan zakładający przeznaczenie 404,6 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla na modernizację sektora energii elektrycznej za zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.
Więcej
-
Razem możemy wpływać na decydentów – wyślij list do Barroso
2014-01-18Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez Avaaz.org, polegającej na wysłaniu petycji do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso w sprawie działań na rzecz klimatu.
Więcej
-
Rolnictwo a zmiany klimatu
2014-01-10Europejscy rolnicy coraz częściej z niepokojem wsłuchują się w prognozy pogody. Coraz bardziej gwałtowne zjawiska atmosferyczne budzą ich uzasadniony niepokój. Ale rolnictwo ma również swój udział w postępującym ociepleniu, które jest przyczyną tych anomalii pogodowych.
Więcej
-
Co wiemy o stanie powietrza po 2013 r.?
2014-01-09Rok 2013 był Rokiem Powietrza. Czy był godnie obchodzony? Możemy się o tym dowiedzieć, zapoznając się z materiałami Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EAA), która dokonała krótkiego podsumowania swoich ubiegłorocznych raportów.
Więcej
-
Polska w świecie cieplejszym o 4 st. Celsjusza
2013-12-31Jeśli obecny trend wzrostu emisji CO2 zostanie utrzymany, do połowy stulecia wzrosną one z 35 mld ton rocznie do 100 mld ton. Kontynuacja tego scenariusza doprowadzi do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi do 2100 roku o 4°C. Oczywiście w roku 2100 temperatury nie przestaną rosnąć: do roku 2300 wzrost sięgnie 8°C.
Więcej
-
Jak przygotować lądy na burzliwą przyszłość?
2013-12-31Dalszy wzrost temperatury powierzchni oceanów może spowodować, że cyklony tropikalne będą coraz częściej nawiedzać lądy. Nie wiemy, kiedy i gdzie uderzą ani jakie będą ich skutki. Wzbierające morze będzie się wdzierać coraz dalej na ląd. Społeczeństwo musi nauczyć się żyć w warunkach szybko zmieniającej się linii brzegowej na skutek sztormów i powodzi. W wielu miastach walka z czasem już się zaczęła.
Więcej
-
Klimat zmienia się w oczach
2013-12-30Co kształtuje klimat? Jakie są mechanizmy, które decydują o efekcie końcowym? Peter Gleick, klimatolog, członek amerykańskiej National Accademy of Science, prezes Pacific Institute w Oakland przedstawia w swoim materiale jeden z nich.
Więcej
-
Ciepło, cieplej, gorąco…
2013-12-30Amerykańskie ośrodki, NASA GISS (należący do NASA Instytut im. Goddarda) i NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) są zgodne, że tegoroczny listopad był najcieplejszym listopadem od czasu wprowadzenia regularnych pomiarów.
Więcej
-
Nowy gaz cieplarniany – siedem tysięcy razy silniejszy od CO2
2013-12-28Naukowcy z Wydziału Chemii University of Toronto odkryli, że PFTBA, stworzony przez człowieka związek mający wiele zastosowań przemysłowych, jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
Więcej
-
Klimatyczne kataklizmy najbardziej dotykają najbiedniejszych
2013-12-03Global ClimateRisk Index 2014, nowy raport oceniający wrażliwość na katastrofy klimatyczne, dowodzi, że to kraje rozwijające się ponoszą największe koszty ekstremalnych zjawisk pogodowych. W 2012 r. listę najbardziej poszkodowanych państw otwierały Haiti, Filipiny i Pakistan. Zestawienie to nie bierze pod uwagę strat spowodowanych przez tajfun Hayian, który spustoszył centralne Filipiny w listopadzie br.
Więcej
-
Zmiany klimatu i ich skutki
2013-12-01Klimat na Ziemi zmienia się w wyniku różnych naturalnych czynników, takich jak zmiany aktywności Słońca czy zjawisko El Nino. Efekt cieplarniany, choć odkryty stosunkowo niedawno, jest fenomenem naturalnym i pożądanym. Gdyby nie jego występowanie, temperatura na powierzchni Ziemi wynosiłaby średnio -19ºC! Jednak w wyniku działalności człowieka, to pozytywne uprzednio zjawisko zaczęło się coraz bardziej nasilać zaczynając zagrażać naszej planecie.
Więcej
-
Haiyan — najsilniejszy tajfun w historii
2013-11-297 listopada br. w Filipiny uderzył supertajfun Haiyan. Wiatr o prędkości 315 km/h spustoszył środkową część kraju, powodując śmierć kilku tysięcy ludzi, pozbawił dachu nad głową 3 miliony osób, a zniszczenia są szacowane na 12-15 mld dolarów, co odpowiada 5% PKB Filipin. Haiyan jest najsilniejszym w historii cyklonem tropikalnym, jaki uderzył w ląd. To kolejny rekord odnotowany w ostatniej dekadzie — od najkosztowniejszego w historii huraganu Katrina, przez potężny huragan Sandy, po pierwszy huragan na południowym Atlantyku. Katastrofa ta jeszcze raz przypomina nam, że ograniczenie globalnego ocieplenia i podjęcie działań adaptacyjnych są krytycznie ważne.
Więcej
-
Wysoka emisja CO2 zwiększa kwasowość oceanów
2013-11-22Wysoka emisja CO2 zwiększa poziom kwasowości oceanów, który do końca wieku może wzrosnąć o 170% — informują naukowcy w raporcie zaprezentowanym podczas szczytu klimatycznego COP 19. Wysoka kwasowość zagraża istnieniu małży, ostryg czy koralowców.
Więcej
-
Co przeciętny Kowalski może zrobić na rzecz klimatu?
2013-11-17Gaśmy niepotrzebne żarówki, zamieńmy auto na rower, ograniczmy konsumpcję. Drobne zmiany codziennych nawyków nie powstrzymają globalnego ocieplenia, ale zmieniają nasz sposób myślenia i najbliższe otoczenie - przekonują polscy naukowcy.
Więcej
-
Rok 2013 wśród dziesięciu najcieplejszych w historii pomiarów
2013-11-15Rok 2013 może być jednym z dziesięciu najcieplejszych lat od 1850 roku, czyli początku nowoczesnych pomiarów – Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) podała w środę, 13 listopada br. Temperatura powierzchni ziemi i oceanów o 0,48 st. C. przekroczyła średnią z lat 1961–1990.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności